Kompanzasyon Yeni Tebliğ

arkadaşlar kompanzasyon panolarında harmonik olup olmadığını nasıl anlarım örneğin bir kompanzasyon panosu arızasına gittim buradaki sorunun harmonik olup olmadığını nasıl anlarım veya nasıl ölçerim şimdiden teşekkürler

arkadaşlar merhaba bu yeni nesil kompanzasyon uygulamaları için solid state röleler uygulanıyormuş bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Harmonik ölçümü yapan bir ölçü aleti ile ( mesela fluke,hioki ) ,akım ve gerilim harmonik ölçümleri yapa-
bilirsiniz.Bazı kompanzasyon röleleri de harmonik değerleri göstermektedir.Sağlıklı bir uygulama için,
ayrı bir ölçü aleti ile yapılan ölçümlerden istifade etmenin daha uygun olduğunu düşünüyorum !

Sayın yolda

* İşletmede harmonik olupğ olmadığını tespit etmek için Sayın fahri yetiş'in de bahsettiği gibi en güzeli ayrı bir cihazla ölçüm yapmaktır. Açıkçası piyadaki birçok analizörün harmonik ölçüm yaptığına tam inanmıyorum, çünkü; harmonik ölçüm adı altında direk frekans ölçümü yapılmaktadır. Bu ne derecede sağlıklı olur, tartışılır.

* Bu bilgiler ışığında, genel olarak harmonik tahmini yapılabilir tabii ki, en azından yüzeysel olarak. İşletmede harmonik üretecek yüklerin olup olmadığına bu yüklerin büyüklüklerine bakılarak yorum yapılabilir. Bu tabii ki, tahmin düzeyinde olacaktır.

Diğer sorunuz, Solid State Relay için;

* SSR ile ilgili sitede birçok bilgi mevcuttur.

kompanzasyon kurulumu ve bakımı hakkında teknik bilgilere ihtiyacım var. staj dosyasına koymak için. gönderirseniz sevinirim.teşekkürler...

bence bu uygulamalar ileriye dönük uygulamalar olarak görüyorum ileride oranlar %15 %10 çekilecek daha sonrada evlerdede sistem istenecek

s.a 2008 kompanzasyon ayarları ile ilgili tedaş genel müdürlüğ'nün tebliğini nereden edinebilirim? bilen varsa sevinirim

Isoyoglu arkadaşım.bu ve benzer bilgilere,tedaŞ / kaynaklar ve epdk sitelerinden ulaşabilirsiniz.aradı-
ğınız bilgi, epdk / yÖnetmelİkler / elektrİk pİyasasi mÜŞterİ hİzmetlerİ yÖnetmelİĞİ son halinde
var.

Selam
Benim bir sorunum var.
Sistemimi düzgün kompanze edemiyorum. Kombi sayac bağladığımdan beri sistem hem indüktiften heöde kapasitiften cezaya giriyor. CosinüsF 60 lardayken indüktif yazıyor kapasitif yazmıyor ancak daha decreye küçücük bir kondansatör soktuğumda indüktif ile birlikte kapasitif de yazmaya başlıyor. CocF 90lara yaklaştığında indüktifin yazmasıyavaşlıyor ama bu seferde kapasitif almış başını gidiyor. Kurulu gücüm 29 Kw sistem 25 kVar lık kompanzasyona sahip. 8 kademeli reaktif güç kontrol rölesi ile takip ediliyor (Tek fazdan) Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

slm arkadaslar benim bi ricam olucak bana kompanzasyon güç ve kumanda devresi çizermisiniz ögrenmek istiyorum tşkler

arkadaslar kompanzasyon yönetmeliği ve zorunlulugu gibi avrupai sistem olarak harmoniklerin de düzünlenmesi ile ilgili olarak EPDK yeni bir tebliğ yada yönetmelik üzerinde çalışıyormus.bununla ilgili olarak bilgisi olanlar varmı...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…