konpanze sembolleri

fatih23

Üye
slm ben 4 yıllık elektrikçiyimkonpanzeyi fazla örenemedim şimdi acayipbir merak sardı çalıştığım ustalar konpanze hakkında 1 kelime bile vermiyolar ben kontrol kalemi sitesinde okuyarak biraz çözdüm ama tam çözemiyorum okul okumadığım için hesaplara sembolere fazla kafam çalışmıyo bende tam olarak konpanzeyi çözemiyorum sizden istediğim mesale reaktif nedir kapestif nedir cos cos 1 co2 vs sin tan bunkarı anlıyamıyorum şimdiden çok sağolun

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kompanzasyon bölümündeki yazıların tamamını gözden geçirmenizde yarar var.

fahri yetiş üstadıma katılıyorum kompanzasyon konusunu tane tane hepsini dikkatlice oku göreceksin ne kadar yol katedeceksin arkadaşım ondan sonrada kafana takılan noktalar olursa yardımcı olmaya çalışırız kolay gelsin

kompanzasyon da mantık önplandadır iki adet güç istenmez veya düşük tutulmaya çalışılır birisi endüktif reaktif diğeride kapasitif reaktif bu güçler birbirinin tam tersidir .yani birisi arttığında sisteme diğeri verilerek azaltılmaya çalışılır.tıpkı + ve - gibi.sistemde endüktif güçlerin işareti - çıkar kapasitif gücün ise + çıkar .bu güçleri ne kadar az tutarsak vektörel olarak gerçek güç yani cos değeri artar . cos değerinin en güzel değeri 0,99 olmalıdır.kompanzasyonda daha anlatılacak çok şey var ama bunları alternatif akım devre analizi daha iyi anlayabilirsiniz. mantık olarak alternatif akım böyle anlanır bence alternatif akım vektörel bir kavramdır .bu şekilde anlatabildimmi bilmiyorum ...

evet arkadaşlar forumda çok faydalı ve önemli bilgiler var

türk zihniyeti işte maalesef arkadaşım haklısın sende öğrenmek suç değil ama öğretmeyenleri kınıyorum
PAYLAŞILMAYAN VE YORUMA AÇIK OLMAYAN BİLGİ BİLGİ DEĞİLDİR
temelden başlamak eniyisi tabiki seninde sorunun röle ve ayarı neye göre olduğu ve çalışma mantığı
iyi yere gelmişsin fatih herşey burda mevcut bende tesadüfi olarak keşfettim bir yöneticininde dediği gibi 15 dakka sonra bağımlılık yaptı :)))

türk zihniyeti işte maalesef arkadaşım haklısın sende öğrenmek suç değil ama öğretmeyenleri kınıyorum
PAYLAŞILMAYAN VE YORUMA AÇIK OLMAYAN BİLGİ BİLGİ DEĞİLDİR
temelden başlamak eniyisi tabiki seninde sorunun röle ve ayarı neye göre olduğu ve çalışma mantığı
iyi yere gelmişsin fatih herşey burda mevcut bende tesadüfi olarak keşfettim bir yöneticininde dediği gibi 15 dakka sonra bağımlılık yaptı :)))

İyi de hangi öğretmeyenleri kınıyorsun ki... Okuluna gitmiş te öğretmenler öğretmemiş mi? Zaten ustalar diyor "Usta öğreticiler " de demiyor...

fatih23 arkadaşımıza tavsiye: Önce bağlantılarını değiştirmeden düzgün çalışan bir kompanzasyon panosunun karşısına geç ve YArım saat -1 saat bir bak... Ne , nasıl maontaj edilmiş fikir edinmeye çalış.. Çalışır halinde bir bak , kondansatör kademeleri nasıl devreye giriyor ,çıkıyor bi seyret...
Daha sonra bağlantı şemalarına bir göz at... Ve eline bağlantı şemasını alarak , ilgili panoyu tekrar gözden geçir... Bu kez bağlantıların ayrıntılarına göz at...
Bağlantı ve çalışma sistemine anladıktan sonra ; Bazı değişimlere dikkat et ;
Örneğin sistemde şeebeke akımını gözteren ampermetreler var ise kondansatör kademeleri devrede yokken ve devrede iken şebekeden çekilen akımı gözlemle... Bu senin Kompanzasyonun tam olarak ne işe yaradığını anlamanı sağlayacaktır...

İlk olarak bunları salık veririm... Kolay gele...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,858
Kullanıcılar
450,971
Son üye
cemgurel

Yeni konular

Geri