kontaktörden geçen akım

arkadaşlar 2 kw lık etiketi olan bir kontaktörün amper bölümünde 25 amper yazıyor oysa 2 kw=2000/220=9,09 amper demektir(omik bir yük kabul ediyorum) neden kw ın karşılğı olan akımlar yazmıyor da 2 katından fazlası yazıyor acaba merak ettim demerajlar için olabilirmi bu halde bu kontaktöre 2 kw lık mı demek doğru yoksa 25 amperlikmi. yani etiket silinmiş olsa ben bu kontaktöre 2 kwlık olduğunda 9 amperlik bir kontaktör dersem bu bir yanlışmıdır yoksa sonucu 3 fazlı olduğundan 1.73 ile çarpmak felan gerkirmi anladınız siz işte demek istediğimi:))))

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kontak başına düşen amper olabilirmi acaba? 3*9=27 amper akım çeker gibi........

sayın mardahan teşekkürler ama bide şunu sorayım endüktif yükte 9 amper olan bir kontak endüktif olmayan (ac1 sınıfı) alıcılarda 20 amper oluyor endüktifte acaba demeraj için mi böle hesaplanıyor...

sayın mardahan teşekkürler ama bide şunu sorayım endüktif yükte 9 amper olan bir kontak endüktif olmayan (ac1 sınıfı) alıcılarda 20 amper oluyor endüktifte acaba demeraj için mi böle hesaplanıyor...

Sorunuzu tam olarak anlayamadım...:(

Belki de bu konudaki teorik bilgilerimin eksikliğindendir... Eksik veya yanlış bilgi de vermek istemem.
Belki "genç arkadaş" nickli yöneticimiz, bu konuda size daha fazla yardımcı olur...

Sorunuzu tam olarak anlayamadım...:(

Belki de bu konudaki teorik bilgilerimin eksikliğindendir... Eksik veya yanlış bilgi de vermek istemem.
Belki "genç arkadaş" nickli yöneticimiz, bu konuda size daha fazla yardımcı olur...

yani diyorumki endüktif yükler mesala motorlar kalkışda yüksek akım çekerya onun için 20 amperlik kontaktör 9 amper olarak kullanınlıyor..

2 kW kontaktörde 20 amper yazmaması lazım.Bir yanlışınız olmasın?

Sayın arda kılıç; sorunuzu biraz daha farklı ve detaylı sorabilir misiniz?
Benim gibi pek çok meslekdaşım soruyu anlayamamış sanırım...

yoo hep böle yazar zaten yukardakai linktede böle ama ben sebebini sormuştum yani ac 3 te 9 amper olan kontak ac 1 de 20 oluyor ac3 demek endüktif demek olduğundan ndüktif yüklerin kalkınma anı düşünülürek mi amperi yazılmış acaba

Sn. arda kılınç, bahsettiğiniz kontaktörün etiketinde yazan değerlerin başında ne gibi semboller olduğundan da bahsederseniz daha net birşeyler söylemeye çalışırım. Ama bildiğim kadarıyla: Etiketinde 2kW yazan bir kontaktör 20A'e uzun süreli olarak pek dayanamaz.
Siemens 3TF40 kontaktör, 4kW AC3 sınıfı yükte 9A'e dayanır. AC1 sınıfı yükte 20A (Ben hiç demenedim ama etiket değeri bu şekilde söylüyor.)

Bu AC3 akımı hesaplanırken, elbette motor demeraj akımı göz önünde bulundurulur (İkinci mesajınıza bahsettiğiniz gibi.). Siz 2000/220=9,09A demişsiniz. Ama hesap bu şekilde değil.
P=1,736.U.I.cosfi
cosfi değeri motora göre değişir. Kabaca 0,80 alarak ortalama olarak bir fikir edinilebilir.
Bilirsiniz asenkron motorlar, ilk kalkınma anında anma akımlarının 8-10 katına kadar akım çekebilmekte. Kontaktör etiketlerinde yazan akım değerleri, motor anma akımına göredir, kalkınma akımına göre değil. Ama kalkınma anındaki demereja akımına dayanabilecek şekilde imal edilir.

Kontaktörlerin etiketleri de sanki ilaç prospektüsü gibi. Ne kadar detay verilirse olay o kadar karışıyor.

Aşağıda siemens kontaktörseçim cetvelini veriyorum. Gerektiğinde kullanırsınız.

Ekli dosyalar

• Siemens Kontaktör Seçim Cetveli - 3TB3TF3TH.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 65

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri