Kumandacılar bi bakın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhaba sanırım arkadaş eski bir teknolojiden bahsediyor.
Sanırım motoru 2 faza düşmesinden koruması için yapılmış eskiden bu şekilde yapılıyordu.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bunun kullanılmasının tek nedenı vardır şehır sebekesınden gelen harmonık dıstorsıyonları makınaya aktarmamak (yanı sehır sebekesınde olan ama avometre gbı 50 hzde olçum yapan olcu aletlerıyle olçemedıgımız genlıktekı bozulma voltajlarını kı ancak osiloskop yardımıyla goruruz kyanak arıyorsan harmonıkler konusuna bakabılırsın bu tur makınalarda ornek cnc makınalarda ızolasyon trafosu dedgımız bu tarz tarafolar kullanılır ve bunların onune veya arkalarına puls kıller denen fıltreler veya kondansatorler baglanarak makınaya felen elektrık bır bakıma fıltre edılır yani temızlenır .

arkadaş oradaki trafo yalıtım amacıyla kullanılmış yani bir çeşit kaçak gerilimlerden ve gerilim yükselmelerinden kumanda devresini korumak için

muzy arkadaşın dediklerine katılıyorum galiba gazi tef lisin

Bunların ne önünde nede arkasında filitre yok.

merhaba arkadaşlar bazı şebekelerde mesafe uzak oldugu zaman ki çogu şantiye gruplarında görüne bilir voltaj düşümü ortaya çıkar buda ünitenin motorunun ilk kalkışındaki demenaj akımından dolayı 220 voltta dahada fazla bir düşme olur o anda ünitenin kontaktörleri istenilen şekilde çekme yapamaz hatta devreye bile girmez bu gibi sorunları kaldırmak için dogru çözümdür ben bunu yaşadım 380 volttan 220yi üreterek çözüme ulaştım

benim bildigim bu devrelerde izalasyon trafosu kullaniliyor ve notr ile bu trafodan aliniyor kumanda devrelerinde kumanda fazi onemlidir ve onemli sistemlerde buna dha fazla onem vermektedirler bende ayni sekilde karsilastimfakakt bizdeki sistemde kendi trafosuyla 220 volt uretilmis izalasyon trafosu ve notr ise kendi uzerinden alimisti

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,923
Son üye
Ratelarus

Yeni konular

Geri