Kv voltaj ölçmek istiyorum!

asssa ya katılıyorum. kolay bir çözüm yöntemi. veya pahalı bir yol deneyeceksin. gerilim bölücü alacaksın. yukardaki direnç mantığıyla yapılmış fakat bu sefer kapasitörlerden oluşan bir gerilim bölücüsü alacaksın bir de peak volt metre en iyi çözüm budur ama pahalıya kaçar. aynı sistemi kendin dirençlerden kurabiilirsin

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sayın arsgtc
sorduğun soruda herhangi bir yüksek gerilim trafosu ibaresi olduğundan senin bir alternatif akım devresinde yüksek gerilim okumak istediğini anlıyorum.yani Şebeke frekansı olan 50 (veya 60)hz de ölçüm yapmak istiyorsun. yanılmıyorsam.
Güç trafolarında bilindiği üzere primer ve sekonder sargılar bulunmaktadır.Sen eğer trafonu tehlikesiz olan bir gerilimde (mesela 220 voltta)yüksek gerilim tarafından besler ve
her iki tarafın gerilimini hassas şekilde (mesela digital MULTİMETRE)ile ölçerek okuduğun gerilimleri birbirine bölersen bu trafonun çevirme oranını bulursun.Neticede;yüksek gerilim
trafosu çalışırken primer gerilimini ölçüp, bunu trafonun çevirme oranı ile çarparsan yüksek gerilim değerini tehlikesiz şekilde ölçmüş olursun. NOT: Genelde yüksek gerilim trafolarının besleme tarafına bir varyak konarak primere uygulanan gerilimle yüksek gerilim ayarı yapılır ve yüksek gerilim değeri de trafonun primerinden okunur.

"aks_fazli" arkadaşın demiş oldugu yüksek voltaj probu benim işimi görücek birşeye benziyor yorum yapan herkeze yorumlarından ve zaman ayırdıklarından dolayı teşekkür ediyorum ;)

abi sen sen ol y.g diyince 2 kere düşün 3 kere kontrol et kimilerinin dediği gibi ölcü aleti filan yapıyımda deme eger zaten öyle bir sistem olsa ölcü trafolarını imal etmezlerdi adı üzerinde ÖLÇÜ trafosu...

Sn.arsgtc
Eğer elektronik devrelerde(Örn.televizyon) kullanacaksanız piyasada yüksek gerilim probları satılıyor onları kullanabilirsiniz.Sakın gidipte trafonun içinde ölçüm yapmaya kalkmayın.

hocam 34.5 v luk trafoda elektrık olup olmadıgını nasıl kontrol edebılırız

Trafoya üç faz da giriyorsa eğer, trafonun sesi belli eder.
Bir terslik varsa, trafo AG çıkışında bir şalter vardır. Buradan ölçüm yaparak da anlayabilirsiniz.

yüksek gerilim faz kalemi vardır 50 cm den trafoya yaklasmadan enerji varmı diye görme imkanı sunar sunuda sakın unutma trafo yüksüz ve demir kayıplarıda cok düsükse kimlerinin gazına gelip sesini filan dinlemeye kalkma canından olursun ...

yüksek gerilim faz kalemi vardır 50 cm den trafoya yaklasmadan enerji varmı diye görme imkanı sunar sunuda sakın unutma trafo yüksüz ve demir kayıplarıda cok düsükse kimlerinin gazına gelip sesini filan dinlemeye kalkma canından olursun ...

Trafoya 2 metre yaklaşıp (Direk tipi trafolar hariç.) sesini dinlemenin, faz kalemiyle kontrolden daha güvenli olduğunu düşünüyorum sn. mehmet muratoglu. Herkes faz kalemi kullanmayı bilemeyebilir. Ama yıllardır kullandığı kulağının sesine daha alışıktır. Adam faz kaleminin üzerindeki toz vs. gibi pislikleri temizlemeden kullanırsa neler olabileceğini siz de biliyorsunuzdur...

Forum istatistikleri

Konular
128,840
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular

Geri