lütfen yardım sigorta atıyor

az önce evin banyosuna yeni çekilen tesisata priz taktım ,prizde gece lambası çalışıyor,çamaşır makinesi saç kurtma makinesi vs.takınca çamaşır makinesini taktığım gibi,saç kurutmayı ise takıyorum prize,saç kurutmanın anahtarını on yaptıgım gibi aşağıdaki evin giriş panosundan ana sigorta atıyor,çmşr mak.saç krtöa vs.çalışmıyor sigorta atıyor,ama gece lambası aynı prizden yanıyor sorun ne olabilir..ayrıca evin diğer prizlerinden çmşr vs çalışıyor sadece banyodaki prizden çalışmıyor ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Muhtemelen Toraklı piriz bağlamışsımnız. Faz nötr ve toprak bağlantıları uygun değil. Muhtemelende toprak maşasına faz vermişsiniz. D
Kontrol efet değiştirir iseniz sorun ortafan kalkacaktır.

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

o aklıma geldi kontrol ettim toprak maşasına elimle dokundum öyle bir sorun yok,kontrol kalemiylede baktım prizde faz nötr var

o aklıma geldi kontrol ettim toprak maşasına elimle dokundum öyle bir sorun yok,kontrol kalemiylede baktım prizde faz nötr var
Slm arkadaşım..Elle elektrik kontrolu yapılmaz..Diyelimki dokundun elektrik var yerde de su var seni yakaladı gözünü hastanede açarsın...Soruna gelelim... Senin atıyor dediğin kaçak akım rolesi olmasın..Sigortanın iki katı büyüklüğünde...Eğer kaçak akım rolesi ise fişi takmanla fazdan toprağa veya nötrden toprağa kaçak vardır prizde ondan atıyordur...Eğer kaçak akım rolesi yok atan ana sigorta ise fişi taktığın anda prizde faz toprak kısadevresi oluyor ve sigorta atıyordur.

Not: Cihazları başka yerlerde deneyip bir sorun olmadıgını sölemişsin...
Bir de faz nötr kısadevresinden dolayı atmış olsaydı gece lambasında da atardı.. ( kaçak akım rolesi yoksa sigorta atar demek istedim)

Atan sigorta değilde kaçak akım rölesidir.

Kaçak akım rölesi atıyorsa nötr yerine yanlışlıkla toprak bağlamışlardır.

Atan sigorta değilde kaçak akım rölesidir.

Kaçak akım rölesi atıyorsa nötr yerine yanlışlıkla toprak bağlamışlardır.

Sayın Alpernbugra eğer nötr yerine toprak bağlansaydı gece lambası takıldıgı anda yine kaçak akım rolesi atardı...Arkadaş gece lambasını taktıgında bir sorunun olmadıgı, diğer cihazları taktıgında sorun oldugunu söylüyor...Bu da bize nötrün doğru bağlandıgını gösterir...saygılar...

Atan Parçanın kaçak akım rölesi mi yoksa sigorta mı olduğu önemli. Başka bir elektrikli cihaz bağlayıp deneyiniz...

diğer denediğiniz prizde/prizlerde topraklama olduğuna eminmisiniz? çamaşır makinasında veya saç kurutma makinasında( saç kurutma topraklıysa) kaçak olabilir.

Sayın Alpernbugra eğer nötr yerine toprak bağlansaydı gece lambası takıldıgı anda yine kaçak akım rolesi atardı...Arkadaş gece lambasını taktıgında bir sorunun olmadıgı, diğer cihazları taktıgında sorun oldugunu söylüyor...Bu da bize nötrün doğru bağlandıgını gösterir...saygılar...

O kısma dikkat ettim merak etmeyin. Zaten sorunda gece lambası ile denemiş olması. 1-2 watt gücünde gece lambaları var kaçak akımı açtırmayabilir. :)

Banyo Linye hattı kaldırmıyor olabilir. Siz dağıtım kutusundaki sigortanın kaç amperlik olduğunu ve bir de B mi c tipi mi vs olduğunu belirtirseniz cevaplayanlar için kolaylık sağlar. Ayrıca detaylı olarak ana panodaki sigortanın Amperini bile yazın. Saygılar :)

O kısma dikkat ettim merak etmeyin. Zaten sorunda gece lambası ile denemiş olması. 1-2 watt gücünde gece lambaları var kaçak akımı açtırmayabilir. :)
Meraba Sayın Alpernbugra .dediğiniz gibi 1-2 watt olan gece lambasına denk gelme ihtimali var...

Forum istatistikleri

Konular
129,483
Kullanıcılar
452,053
Son üye
Senijanaz

Yeni konular

Geri