lamba neden yanar

Arkadaşım telefonla aradığında Ramazan ayı ve iftara 1 saat gibi kalmıştı. "Çok acil yetiş, prizler havaya uçuyor!! " diye bağırınca arabaya atladığım gibi yarım saatlik yolu 10 dakikada aldığımı hatırlıyorum. Evlerine vardığımda Tedaş görevlileri de orada idi. Üç katlı bina, her kat ayrı faz ile besleniyor. Enerji dışarıdan havai hattan izoleli kablolar ile geliyor, bina girişinde ayrı bir direk eki ile içeri giriyor. Nötr hattı kopmuş. üç katın her birinde tüm çalışan veya stand-by da bekleyen tv ler, cep telefonu şarj aletleri, laptop şarj aletleri, bir çamaşır mak. kontrol kartı, bir buzdolabı, uydu alıcıları v.b. bir sürü cihaz yanmış. Bazıları cihaz şarj adaptörleri hakikaten gümlemiş, prizler kararmış tütüyor. Yani muazzam bir zarar var evde. Biriki yaşlı teyze baygınlık geçiriyor. Tedaş görevlileri hemen işlerini bitirip gittiler, arkadaşlarım olan üç dairenin halkına, sadece Nötr hattının kopması ile bu kadar zararın olmasını açıklamak da bana düştü.... bunu bir alıntı yaptım nötür hattının gevşemeside zarar verebilir,yani atlama yapabilir, bir de telefuzum için özür dilerim arkadaşlar yanlış anlasılmasın, sargılar bizim bilmediğimiz çok şey var arkadaşlar

Burda yazmış olduklarınız bilinen durumlar açıklaması basit tüm yanan cihazlar 380 volta maruz kalmış gerekli ekipmanlarla(en basiti daire girişlerinde bir kak) korunmuş olsaydı bu olay olmazdı.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Burda yazmış olduklarınız bilinen durumlar açıklaması basit tüm yanan cihazlar 380 volta maruz kalmış gerekli ekipmanlarla(en basiti daire girişlerinde bir kak) korunmuş olsaydı bu olay olmazdı.

bu yazılmış olanlar zaten extrem durumlar bir arıza durumu

ama benim sözünü ettiğim hep başımıza gelen hemen herkesin başına gelen
sıradan bir olay diye geçirdiği durumlar.anahtara dokunyorsun ve ampul pıt gidiyor
tam olarak bu durum aşırı gerilim değil.

bu yazılmış olanlar zaten extrem durumlar bir arıza durumu

ama benim sözünü ettiğim hep başımıza gelen hemen herkesin başına gelen
sıradan bir olay diye geçirdiği durumlar.anahtara dokunyorsun ve ampul pıt gidiyor
tam olarak bu durum aşırı gerilim değil.

bende aynı şeyi yazdım soru başka verilen cevaplar başka olunca konu dağılıyo
mantıklı olanda flamanın ısı durumuyla ilgili olarak yazılanlardır

bu tip lambaların dayandıkları max gerilim ve akım miktarı bir hayli yüksektir
neredeyse 250 volt gerilime rahatlıkla dayanırlar.şebekedeki ani yükselmeler
bunu sebebi olabilirmi bilemiyorum.

iki olayın tam aynı ana gelmesi tesadüf sadece .ama olayımızın ortak noktası
ilk anda olması neden ilk anda patların cevabı tam o anda şebekede anormal bir
gerilim yükselmesi vardı olamaz diye düşünüyorum.

___

sayın tosun bu cevaptan dolayı bana eksi puan vermişiniz
sanırım üslubumdan olsa gerek ama lambaların ilk anda patlamalarının sebebi
gerilimdeki ani yükselme değildir.

Sn. manyet0;

Görülüyorki burada benimle birlikte bir çok üyemiz soğuk flamandan dolayı lambanın ilk enerjilenme anında arıza yapmasıdır. Yazınızda da belirttiğiniz gibi bir çok lamba 250 Volt a kadar dayanabilir amaflaman sıcak iken. 220 voltluk bir lambaya 220 Volt yerine 250 volt gerilim tatbik ettiğinizde hele bir de flaman soğuk iken ilk çekilen akım lambanın içindeki flamanın bir kaç kez deforme olduktan sonra bozulmayacağının garantisini vermez.

Pardon unutmuştum birde kalitesiz lamba olayı varki tamamen konumuz dışı. adı üzerinde kalitesiz ürünler.

ama et tatmin edici cevabı greenyücel vermiş,diye düşünmekteyim
gerilimin tesadüfler sonucu anormal artışı bir sebebtir mutlaka
ama bunun sıklıkla olmasının sebebinin en mantıklı açıklaması
metal buharlaşması.

Forum istatistikleri

Konular
129,171
Kullanıcılar
451,521
Son üye
mccan_

Yeni konular