laptop pil kutusu açılımı

Arkadaşlar dell 6400 laptop pilinin içindeki pilleri değiştirmek gerekiyor.ancak bir türlü kutusunu açamadım illa bir yerleri zedelenecek açmanın kısa bir yolu var mı??
kırılırsa bu kutulardan teknik servislerde bulabilir miyim?

sayın arkadaşım o kutulara hasar vermeden o kutuları açmak neredeyse imkansızdır. yapacağınız girişimleri mutlaka kırılacak gözü ile bakarak yapınız. servislerdende sadece kutuyu değil bazen bataryanın kendisini bile almak neredeyse imkansız oluyor. piller birbirlerine ince saç levhalarla puntoludur... ayrıyeten bir de bataryanın kendine has devresi vardır. kabın tırnakları olsun içine bırakılan bolca yapıştırıcı olsun ve neredeyse hiç denilen boşluklar olsun. kasayı açsanız bile açılırken kasa şekil değiştiriyor... galiba en mantıklı yöntem boylu boyunca ek yerlerinden kesmek gerekli değişikliği yaparak(mümkünse) tekrar yapıştırmak... ayrıca çıkan pillerin yerine koyacağınız piller de birebir aynı değerli olmalı. önemli bir konu daha lion piller gerek kısa devreye gerekse puntoya çok ters tepki verebilen pillerdir. en kötü ihtimal pil patlar! kötü ihtimallerin en iyisi yeni pil bozulur....

saygılarımla...

ben bu pilleri açmadım ama bizzat gözümün önünde birisinin açtığını gördüm toshiba marka laptop bataryasıydı kesici bir aletle en gevşek noktasından ufak ufak zorlayarak açıldı çok zorlanırsa kırılabilir buna dikkat edin. açılmadan önce laptopun fişi prizden çıkartılınca direk kapanıyordu. Kutuyu açtık arızalı pil varmı diye hepsini tek tek voltmetreyle ölçtük hepsinin gerilimi aynıydı arızalı pil bulunamadı. lehim çatlağı varmı diye kontrol ettik bir yerden şüphelendik orayı lehimleyip kutuyu kapattık. Şu an elektrikler kesildiğinde batarya 20 dk laptopu çalıştırıyor

cevaplar için teşekkürler
nasıl olsa pil bozuk yenisini alırsam nasılsa çöpe gidecek o yüzden bir kaç yerini zedelemek pahasına kutuyu açmayı deneyeceğim. Bakalım inş bir sorun çıkmaz...

Arkadaşlar pili açmanın kolay bir yöntemi var. Her iki elinizle pili tutuyorsunuz ve sıkıca tutup ellerinizi birbirinin tersi yönünde birkaç defa çeviriyorsunuz. Sesler gelmeye başlıyor ve yapışkanların dan açılıyor. Ama pil devresi kırılabilir garanti veremem. Şu ana kadar bu şekilde en az 3 pil açmışımdır ama devre kırmadım.

Forum istatistikleri

Konular
129,183
Kullanıcılar
451,541
Son üye
hyo23

Yeni konular

Geri