Laptop pilinde ilginç arıza!

guccam

Üye
Lenovo ideapad y530 laptopum yaklaşık bir ay önce fişini çekince pat diye kapanmaya başladı. İlk önce pili boş zannettim ama pil doluydu. 1 ay geçmesine rağmen hala dolu gözüküyor. adaptör fişi takılıyken şarj olmuyor, ama laptop pil seviyesini gösteriyor. bir ay önce % 95 iken şimdi %70 lere düşmüş durumda. başta pili söküp konnektörde bir hasar olup olmadığına baktım ama konnektörlerde bir yamulma veya oksitlenme gibi bir şey gözükmüyor.
Fikri olan var mı?

laptop garantiniz devam ediyorsa servise gönderiniz.bana kalırsa adaptörü ve bataryayı başka bir laptopta test etmek gibi bir şansınız varsa test ediniz.

Bataryanın içindeki kontrol devresi arızalı...Değişmesi gerek..

Lenovo ideapad y530 laptopum yaklaşık bir ay önce fişini çekince pat diye kapanmaya başladı. İlk önce pili boş zannettim ama pil doluydu. 1 ay geçmesine rağmen hala dolu gözüküyor. adaptör fişi takılıyken şarj olmuyor, ama laptop pil seviyesini gösteriyor. bir ay önce % 95 iken şimdi %70 lere düşmüş durumda. başta pili söküp konnektörde bir hasar olup olmadığına baktım ama konnektörlerde bir yamulma veya oksitlenme gibi bir şey gözükmüyor.
Fikri olan var mı?

pil seviyesi gözüküyor demişsin genelde prize adaptör takılıyken baytaryanın doluluk oranı ve ayrıca pil doluyor veya priz takılı uyarısı pil işaretinin üzerine gelindeiginde belirir

%95 %70 düstü demişsin buda pilden herhangi bir enerji akısı olmadıgının işaretidir

kısaca senin buyuk bir ihtimal laptobun sarj devresinde yani pilin laptoba baglandıgı noktayla adaptor baglantı noktası arasındaki devrede problem var garantisi var iken servise götörmeni tavsiye aderim

ha bir sey daha pli test edebilecegin baska bir makina var ise pilin saglamlıgını tam olarak kontrol edebilirsin

krdeşim garanti devam ediyorsa mutlaka gönder. batarya arızalı demektir. batarya full gösterse de yeterli akımı sağlayamamaktadır. bende buna benzer olay yaşadım. gönderdim batarya değişti geldi

benim pcde garip bir sorun var şarj cihazı takılı iken video izlerken kasıyo ama şarj cihazını cıkartınca herşey normale dönüyor batarya 10sn ancak gidiyor onun için batarya ile kullanılmıyor acaba sorun neden kaynaklıdır

yurtdışında olduğum için araya zaman girdi, yaptığım araştırma sonucu laptop ve şarjında bir sorun görünmüyor. pilin artı ve eksi çıkışlarında voltaj hiç yok. yani pil zayıflasa, 10 dakikada kapansa pilin ömrü bitti derim ama sanki içinden bir bağlantı kopmuş gibi hiç tık yok. Lenovo başka bir pilini incelediğimde + ve - bağlantılar 2 şer konnektörden yapılıyor birisi temassızlık yaparsa diye sanırım...
pili açmayı deneyeceğim ama çok başarılı bir sonuç alacağımı zannetmiyorum...
lenevo pili açan var mı aramızda?
teşekkürler

asustada aynı sorun oldu dedıklerının aynısı yuzde 17 idi şimdi yuzde sıfır gosterıyo takılıyken.....buyuk ıhtımal pılın olmustur garantıye gondersende yenı pıl ıcın para ıstıceklerdır....ha baglantıda bı yer koptuysa falan bılemem belkı garantıde yapabılırler ama cok zor....adamlar zaten para almaya meraklı büyük ıhtımal pıl olmus derler.....pılın garantısı varsa anında gonder hiç dusunme

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,017
Son üye
Ozerbil

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri