LCD'ye Yazdırma Sorunu

drmnghtmr

Üye
16f877 ile lcd ekrana yazı yazdırmaya çalışıyorum ama ekranda yazı çıkmıyor.Yazdığım program proteus daki simülasyon da çalışıyor ama aynı devre board üzerinde çalışmıyor.20 mhz kristal kullandım bu sebep olabilirmi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
farklı bir lcd'de denedin mi eger ondada calısmıyorsa pic'ten lcd 'ye giden data yollarında bir problem var demektir farkı bir pic ile farklı bir lcd dene buyuk bir ihtimal duzelecektir. eger duzelmezse tekrar yardımcı olmaya calısırım

tarih biraz eski ama yinede cvp vereyim 20mhz 16f877 için çalıştırılabilir bir frekans lcd baglantıları lcd den lcd ye degişir bunlara dikkat etmeni öneririm bence baglantıdan kaynaklanıyordur.

fuses lardan 4Mhz üstü için HS eklemeniz veya pic'in frekansını 4mhz çekmeniz gerekebilir.

Bağlantılar ve yazılım düzgünse kontras problemidir. 3 nolu pine 10K pot koyun.

Bazı modellerde pin sırası 15, 16, 1, 2..... diye gider. Bağlantıda da buna dikkat edin.

Son düzenleme:
eger ekrana ışık geliıyo ve yazıların çıkmıyosa 3.nolu bacaktaki potuna dikkat et
eger hiç bişey gelimıyosa datasheetini alıp baglantılarını iyice kontrol et derim

16f877 ile lcd ekrana yazı yazdırmaya çalışıyorum ama ekranda yazı çıkmıyor.Yazdığım program proteus daki simülasyon da çalışıyor ama aynı devre board üzerinde çalışmıyor.20 mhz kristal kullandım bu sebep olabilirmi?

evet çünkü lcd nin data okuma hızı var 20 mhz ile bunun üst seviyesine çıkıyorsun
o yüzden ekranda kareler görürsün derleyici programında lcd data gönderim hızlarını düşürmen lazım yada daha hızlı bir lcd kulanman lazım

belkide rs pinine pull up direnç eklemelidir bazı örnek devrelerde bu direnc olmuyor bu yanılta biliyor örnek olarak benn :)

Forum istatistikleri

Konular
129,267
Kullanıcılar
451,678
Son üye
4uNDead

Yeni konular

Geri