LCR METRE ALDIM. ÖLÇÜM KONUSUNDA YARDIM LÜTFEN.

İlahi Kazım hocam :) Kompanzasyonda Koskoca kondansatörlerin kapasitesinimi ölçecem. Çektiği akımı gerilimi ölçerim teknoloji gelişti powermetreler var. Kim uğraşır kılla yünle tüyle :)

Hee sen al satcısınn şimdi anladımm.
Ben kaliteli oyuncak üreten ve kaliteli şeyler kullananlar için yazdımdı.
Maliyet / amortisman gibi konularla işin yok anlaşılan .

Powermetre lerin kondansatör verimi göstereni de var mı ?
Nasıl olsa röleler ölçüp devreye otomatik alıp çıkarıyor yetmezse ekle olmadı az daha ekle.
A plus plus ++ ..ancak buzdolabı için filandır ne işimiz var kompanzsayonda..

Kuvvetli akımcılar sadece kompansazyondan mı anlıyor ?
Başka iş yapamazlar mı .
Yani demek istiyorum ki kondansatörlerin kullanım alanları sınırlı mı ?
Eskiden aynı dersleri neredeyse aynen bize de okutuyorlardı.
Demek artık kuvvetli akımcılara devre teorisi öğretmiyorlar.
Hani eskiden logaritma filanda öğretiyorlardı şimdi hesap makinaları var.
Sahi hiç korkmuyor musun ? yakında "ölçer metreler" iyice gelişir de mühlere gerek kalmaz ? :rolleyes:

Kompanzasyon sisteminde kondansatörün görevi piyasa ağzıyla konuşayım kapasitif basmaktır. Powermetrelerde ne kadar kapasitif bastığını yani reaktif gücü gösterir. Bir işi yapıyorsan o işle ilgili en iyi cihazı kullanacaksın 10TL'lik cihazla bu işler yapılmaz ancak incik boncuklarla oynarsın bu incik boncuklarda beni hiç ilgilendirmiyor isteyen oynasın, isteyen ipe dizsin tesbih yapsın :)
Eeeee ne demişler alet işler el övünür :rolleyes: Benim yaşım 41 yeni nesil korksun yeni teknolojilerden biz unumuzu eledik az bir unumuz kaldı :)

Son düzenleme:
Kompanzasyon sistemlerindeki kondansatörlerde göründüğü kadar büyük değil.
Bizim millet her şeyin büyüğüne meraklıdır ya ondan öyle.

Yukarıdaki tabloda kondansatörlerin cinslerine göre ortalama değerleri veriliyor.
Var bir fark demek ki ve kullanım yerlerine göre hatta kalitenize göre değerleri var.

Yok ben öyle kolay kızmam.
Özel durumlarda ,
Mesela , ne ölçeceğini nesini ölçeceğini nasıl ölçeceğini bilmeyen garibana 20-30 dolarlık cihazlar dururken ~~350 dolarlık cihaz aldırana kızarım.

Öncelikle ilginize teşekkürler. Buradaki gariban galiba ben oluyorum :)

Ben cihazı iade edip dediğiniz gibi 20-30 dolarlık cihazlardan almaya kara verdim.
Aslında hazır el atmışken bana bir cihaz önerirseniz sevinirim. Sonuçta dediğim gibi ben bu işten para kazanmıyorum. Ben çok meraklıyım elektroniğe. Kondansatör ölçmek için dediğiniz onca şeyi öğrenmek gerektiğini bilmiyordum. İyisi mi gözle kontrol etmek en uygunu olacak...
Bu arada daha önce açtığım konu burada arkadaşlar:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kapasitor-testi-için-cihaz-alacağım-tavsiye-lutfen.97342/

Ben garibanın zeki çevik ve akıllısını severim.

6 dolara kadar düşmüş bu iş , vay be masaya koysalar vidalarını topla deseler o fiyata kurtarmaz be abüüü.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...R0.TRC0.H0.Xlcr meter&_nkw=lcr meter&_sacat=0

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=dm4070&rt=nc&LH_FS=1

Aman dikkat bazıları sahtekar ...

Kendisi yapabilecekler içinde önerilerim olmuştu , forumda bir yerlerde .
Onu da bir zahmet sen buluver , kendin yapmak istersen.

En adisinden bile olsa kondansatörleri ölçme ihtiyacı olur ve ben şahsen gözle ölçmesini öğrenemedim .

Yahu gözle derken patlayıp şişiyorlarya o işte :)
Tam bir model yokmu önerebileceğin? Şu ilk mesaja koyduğum videoda olan ufak cihaza baktım 129$.

Link verdim ya .. DM4070 mesela .

Ölçüm sınırlarını incele mesela miliOhm ölçeceksen ona uygun seç.
Mesela yüksek kapasiteli şeyler ölçeceksen ( şimdilerde Farad lık kondansatörler dolu , sanki şarjlı pil ) aletin sınırları o değerleri kapsasın.
Ama diğer bir yol ucuzunu al yavaştan ölçerken ederken hem öğrenir hem de ölçü aletinin canına okursun , fazla acıtmaz.
Sonra usta oldum der ustaların bölümüne gidersin şey yani ustaların aletinden alırsın yani ölçü aletinden..

Göz koyduğun aleti satana bak.
positif feedback %99 dan yukarı olsun ve olumsuz yorumlarını oku alacağın oyuncak ile ilgili olmasın !

Ek :
ESR ölçen oyuncaklar aynı zamanda miliOhm gibi direnç değerleri de ölçebilir genelde akılında olsun.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,110
Kullanıcılar
451,435
Son üye
W_ounDD

Yeni konular

Geri