LDR, Lazer ve Arduino ile Buğday dane sayım makinası

önce bir buğday tanesinin ortalama ağırlığını bilmek lazım??
örneğin.. 1 tane 1gr sayıcı sayıyor 1-2-3-4-5- 1 adet değilde 1gr 2gr diye sayacak...
gibi

birde anlamadığım şey abi sen buğday tanelerine sayıp ne yapacan yau..)) tartacaksan tartı kullan... vs...
kolay gelsın??=)

Ben ziraat fakültesinde yüksek lisans yapıyorum, yaklaşiık 2 senedir buğday denemelerimizden örnek aldığımız başakları taneleyip, önemli bir verim kriteri olan bin dane ağırlıklarını hesaplamak üzere sayım yapıyoruz. Bir demet örnekten 9000 tane elle saydığımız oldu :) Esasında bu tarz cihazlar mevcut ancak pahalılar, ben en azından benim işimi hafifletecek bir şekilde bir cihaz yapmayı planlıyorum. Aynı zamanda başakların ne kadar tane bağladığı önemli olduğundan ve çeşitler arası farklılık gösterdiğinden toplam tane sayısı da önemli.

Nitekim önerdiğiniz üzere gr usulü gitmek olmayacak sanırım çünkü ortalama tane ağırlığı hesaplarsak sağlıklı sonuç alamayız çünkü taneler arası epey değişmektedir.

Çok teşekkür ederim, fikirlere hep açığım :)

senin işini loadcel(strain gage) çözel bir ağırlıkölçer hassasiyetini de ayarlarsın?
yapmak istediğin cihazın linkını atarsan bi inceleyelım nasıl bır mantıkla yapılmışşiş

senin işini loadcel(strain gage) çözel bir ağırlıkölçer hassasiyetini de ayarlarsın?
yapmak istediğin cihazın linkını atarsan bi inceleyelım nasıl bır mantıkla yapılmışşiş

Piyasada çok farklı ve kompleks olanları var, ben en azından şimdilik çok kompleks birşey yapmayı düşünmüyorum.

TOHUM SAYICI/SEED COUNTER ? TOHUM SAYICI/SEED COUNTER alımı, fiyatı, TOHUM SAYICI/SEED COUNTER görseli, SİNÜS TEKNİK MAKİNA LTD.ŞTİ. şirketinden. All.biz Ankara Türkiye piyasasında Tahılı işlenme ürünler, bu linkte bir tane var mesela.

Bana ağırlıktan ziyade küçük büyük hafif ağır her taneyi sayabilen bir cihaz lazım. Mesela Gerçekte 5398 tane buğday tanesi vardır ama gider cihaz 5345 ve benzeri rakamlar sayar, bu durum kabul edilebilir bir durumdur.

bence huni yap ucu bir dane gececeği boyuta getir para jeton sayma mantığında saydırısın

bence huni yap ucu bir dane gececeği boyuta getir para jeton sayma mantığında saydırısın

Bende tam olarak o tarz birşey yapıcam, huni tarzı bir şey ile bir buğday tanesinin geçebileceği bir borumsu yapı olacak orada, lazer ışığı ve dane gectiğinde sayacı arttıracak. Para ve jeton saymak için ne tarz bir sistem kullanıyorlar ?

Teşekkürler..

IR alıcı verici(yansıma), ışın geldi mi sinyal gider sayıcı (counter) 1 artırır (mesajında açıkladığın gibi). Işın kesme de olur ona göre düzenlersin.

IR alıcı verici(yansıma), ışın geldi mi sinyal gider sayıcı (counter) 1 artırır (mesajında açıkladığın gibi). Işın kesme de olur ona göre düzenlersin.

Peki bu IR hareket algılayıcısı, buğday tanesinin yerçekimi ile geçişini algılayabilecek hassasiyette olabiliyor mu ?

Peki bu IR hareket algılayıcısı, buğday tanesinin yerçekimi ile geçişini algılayabilecek hassasiyette olabiliyor mu ?
Yazıcı, faks, mouse, para sayma vs. bir çok cihazda kullanılıyor. sende basit şekilde test edebilirsin. şerit ir kağıda cetvel gibi ince siyah çizgiler çiz parça önünden geçir ekrana sonuca bak.

Yazıcı, faks, mouse, para sayma vs. bir çok cihazda kullanılıyor. sende basit şekilde test edebilirsin. şerit ir kağıda cetvel gibi ince siyah çizgiler çiz parça önünden geçir ekrana sonuca bak.

Temin eder etmez deneyeceğim, fikir için teşekkür ederim. Sizlerden tekrar yardım istersem kusura bakmayın, çünki henüz daha yeniyim. :)

Teşekkürler..

Temin eder etmez deneyeceğim, fikir için teşekkür ederim. Sizlerden tekrar yardım istersem kusura bakmayın, çünki henüz daha yeniyim. :)

Teşekkürler..
MAliyetin düşürmek için pedometre adım sayar kullan diyeceğim kardeşim de onun işlemcisi bütün sinyalleri sağlıklı alır mı kaçırır mı bilemem :( maalesef

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,919
Son üye
Otomasyon_35

Yeni konular

Geri