Led ampüle mantar led

" bir tek arızası sebebiyle armatürün tamamen iptal olmaması için bu ledlerden kullanılır."
İlginç bir tespit.
Hiç bir led ampul de karşılaşmadım.
ledleri kısa devre yerine mantar led ile devreye aldım, ilk 5-6 dakikada güzel ışık veriyor sonra ışık şiddeti düşüyor,
Her zaman arızalanacaktır.
Arızalanan Led lerin yeri kısa devre yapılmaz. Youtube böyle videolar var.
Herkes kafasına göre video çekip yayınlıyor. İzleyenler de doğrudur diye aynısı uyguluyor.
Malesef led ampuller kısa sürede tekrar arızaya düşüyor.
smd kondansatör yetersiz geliyor
Kondansatör hatası değildir.

Yukarıda yazdım ya arızalanan ledlerin yerine yenisi takılacak veya polariteye uygun diyot takılacak.

Başka çözümü yok.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Led ampüllerde bu tür led kullanmazlar. İçerisinde yüzlerce led olan, arızalandığında yeri dolayısıyla müdahalesi zor olan, pahalı armatürler var. Maliyet artırıcı olduğu için siz üreticiden özellikle talep etmezseniz kolay kolay kullanmazlar bu tür ledleri.

Arızalanan ledlerin yerine yeni led veya 1N4007 / smd M7 diyot lehimleyip kullanın.
Led de neticede bir ışık veren diyottur. (light effect diode)
Arızalanan ledin yeri Kısa devre yapılmaz.
Tabi ki 0.7 volt gerilim düşümü yapan smd diyot kısa devre yerine tercih edilmeli. Led ampuller eski tip halojen lambalardan tasarruflu (!) olsa da arızalanmaları çok uzun sürmüyor. Arızalı bir tanesindeki ledler yedek olarak kullanılabilir.

Tabi ki 0.7 volt gerilim düşümü yapan smd diyot kısa devre yerine tercih edilmeli. Led ampuller eski tip halojen lambalardan tasarruflu (!) olsa da arızalanmaları çok uzun sürmüyor. Arızalı bir tanesindeki ledler yedek olarak kullanılabilir.
Şöyle;
LED de bir diyottur. (light effect diode)
1N4007 veya smd M7 de diyottur.

Arızalananın yerine kısa devre yapmamak şartı ile;
yeni led varsa takılsın yoksa diyot takılıp kullanılabilir.
Ampulde diğer led lerin üzerine düşen akım ve gerilim değeri bozulmamış olur.

eskiden mağazalardan led armatür gelirdi tamir edelim diye, sürücü arızası olanlar çok kolaydı, değiştir sürücüyü gitsindi. ama yanık ledleri olanları bire bir aynı smd led koyduğumuz halde dikiş tutturamamıştık. kişilerin yaptığı en önemli hata gerekli soğutma havalandırmanın yapılmaması ve ihmal edilmesiydi. buradan iç mimarlara teşekkürlerimi iletirim. asma tavan içinden dışarıya bir tane havaladırma fanını çok görüyorlar.. tabii olayımız ampul dediğimiz zımbırtılar. ucuzların ömrü zaten belli, doğrultma devresinden kaybediyor ilk başta. kaliteli olanlarda ve ara sıra başımıza gelen tek ledin yanması olayında iptal etmek sorun çıkartır. yukarıda @Muhsin Kamer ustamızın da dediği gibi en basiti bir diyot koyup devreyi kandırmaktır. bu arada direnç te koyabiliriz ama ampulün datası elimizde olmadığı için işimiz çok zor.

direnç te koyabiliriz
Direncin gerilim düşüm değerini hesaplamak lazım. Yanlış değer direnc takılırsa LED ampul ya sönük yanacak veya kısa zamanda tüm ledler ömrünü tamamlamış olacak.

kişilerin yaptığı en önemli hata gerekli soğutma havalandırmanın yapılmaması ve ihmal edilmesiydi
Güzel bir tespit.
imalatçıların da teknoloji eskitme yöntemlerinden birisi de maliyetten kaçınma ve ısınan havanın dışarı atılmasında doğal yolların veya pasif soğutmanın tercih edilmesi.
LED TV lerde de bu yöntem kullanılıyor
TV çalışıyor ledler çok ısınmış.
2 tane fan takıp TV içindeki sıcak hava dışarı atılsa LED TV ler yıllarca çalışacak.
Sadece LED bara ince şerit aliminyum ile pasif soğutma yapılıp TV ler 2-3 sene de LED ler ömrünü tamamlayarak, kullanıcılara masraf çıkıyor.
Ya TV yi yeniliyor veya LED barlar yenisi ile değiştiriliyor.

Direncin gerilim düşüm değerini hesaplamak lazım. Yanlış değer direnc takılırsa LED ampul ya sönük yanacak veya kısa zamanda tüm ledler ömrünü tamamlamış olacak.
o kadar usta değilim, aslında datasheet olsa sorun değil. ama o kadar çok çeşit var ki, hesaplamak imkansıza yakın oluyor. artık bu işleri yapmadığım içinde araştırma da yapmıyorum. bir de cahil cühela takımı var, hepsi diplomalı ve her şeyi bilenler. onlara laf anlatmak istemiyorum artık. eskiden forumda meslekten akranlarla tartışırdık, aynı dili konuşurduk. şimdi aynı dili konuştuğumuz çok az insan kaldı.

Pratik olanı;
Varsa yeni LED yoksa diyot takılacak.

@rsimsek ustam floresan lambalar yasaklandığından dolayı mevcut 4bin küsür armatürü değiştirmek için yaklaşık bir senedir araştırma içerisindeydim. Bu süreçte birçok üretici ile görüşme imkanım oldu, birçok armatürü ve sürücüyü inceledim test ettim, üreticilerin yıllar önce yaptıkları yerlere gidip teknik ekiplerinden bilgiler edindim. Ledi ayrı, sürücüsü ayrı, difüzörü ayrı bir dünyaymış. Benim gördüğüm eğer armatürde kaliteli led ve sürücü kullanılmışsa o armatür 10 seneyi deviriyor. Bakalım biz kaç seneyi devireceğiz.​

@rsimsek ustam floresan lambalar yasaklandığından dolayı mevcut 4bin küsür armatürü değiştirmek için yaklaşık bir senedir araştırma içerisindeydim. Bu süreçte birçok üretici ile görüşme imkanım oldu, birçok armatürü ve sürücüyü inceledim test ettim, üreticilerin yıllar önce yaptıkları yerlere gidip teknik ekiplerinden bilgiler edindim. Ledi ayrı, sürücüsü ayrı, difüzörü ayrı bir dünyaymış. Benim gördüğüm eğer armatürde kaliteli led ve sürücü kullanılmışsa o armatür 10 seneyi deviriyor. Bakalım biz kaç seneyi devireceğiz.​
güzel insan, değerli dost. led armatür iki ucu xxxxx değnek söylememe gerek yok. ilk olay sürücü/driver var olanın bir tık üzerinde amper basanı şık kaçıyor, ikinci olay ise soğutma/ havalandırma asıl önemli olay burası ve en az 5 yıl en fazla 10 yıl ömür F/P açısından oldukça yeterli. nazar değecek benim banyo ayna üzeri led 12 yıldır nonstop çalışıyor sadece elektrik kesildiğinde söner.

Forum istatistikleri

Konular
129,249
Kullanıcılar
451,644
Son üye
VLT 2800

Yeni konular

Geri