Lehim istasyonu

Kardeşler merhabalar ;
ARduino lehim istasyonu devresi yapımına başladık. Elimizde bir devremiz var devre üzerinde LM7805 e bağlı iki adet kondansator var bu kondansatorlerde 1000mf yazıyor mili mi mikro mu anlamadım birde voltajıda yazmıyor.? Netten LM7805 kullanımına baktım hep 100nf kondansator kullnmışlar işin içinden çıkamadım
Yardımcı olursanız çok horaaaaa geçersiniz. Teşekkür ediyorum.

Arkadasim yanlis anlamayin ama arduino ile hatri sayilir bir devre kurmayi planliyorsunuz ama 3 bacakli 5 volt regule entegresinin baglantisini bilmiyorsunuz.

Bence once temel elektronik bilginizi gelistirmeye calismanizi oneririm.

Bu yazimi elestiri olarak degilde bir tavsiye olarak degerlendirin. Cunku okuyunca yanlis anlasilabilecek bir yazi oldu. Amacim kirmak degil yonlendirmek.

Diyelimki bu devreyi kurdunuz ama calismadi. Calismamasinin nedenini çözmeniz dahada zor olacak. Sorun yazilimsalmi donanimsalmi çözemeyeceksiniz. Çözmeniz zor olacak. Bu bilgi ile de devreyi nasil kuracaksınız bilemiyorum.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Arkadasim yanlis anlamayin ama arduino ile hatri sayilir bir devre kurmayi planliyorsunuz ama 3 bacakli 5 volt regule entegresinin baglantisini bilmiyorsunuz.

Bence once temel elektronik bilginizi gelistirmeye calismanizi oneririm.

Bu yazimi elestiri olarak degilde bir tavsiye olarak degerlendirin. Cunku okuyunca yanlis anlasilabilecek bir yazi oldu. Amacim kirmak degil yonlendirmek.

Diyelimki bu devreyi kurdunuz ama calismadi. Calismamasinin nedenini çözmeniz dahada zor olacak. Sorun yazilimsalmi donanimsalmi çözemeyeceksiniz. Çözmeniz zor olacak. Bu bilgi ile de devreyi nasil kuracaksınız bilemiyorum.

Kolay gelsin.
Başkalarının yanında nasihat kişiye hakarettir der hz Ali. Ben üretim yapıp satmayacağım bütün adımlarını tek tek not ediyorum. Devreyi tamamladığımda da forumda ve diğer forumlarda paylaşacağım bütün adımlarını. Amacım ticari boyutun dışında isteyen kardeşlerimizin 100 lira gibi bir maliyetle 300 liralık bir ürüne sahip olmaları. Baskı devre ve devre şemalarını tamamladım. İnsallah bitirince paylaşırım bütün kardeşlerimiz yararlanır. Lehim ve baskı devre çıkarmayı bilenler puzzle gibi alıp yaparlar diye ümit ediyorum. önerinize gelince tabikide kendimizi geliştirmemiz lazım ve hergün çaba sarfediyorum. internetten regüle devresi olduğunu bulmak çok kolay ama benim devremde 24 v ac gerilim var. Netteki bağlantılarla bu devrede verilenler örtüşmüyor. Değerli bilgili kardeşlerimizden abilerimizden birşeyler öğrenmek öğrendiklerimizide yaymak için buraya yazdım. Yardımcı olan herkese yayın yaparkende teşekkürlerimi ileteeceğim.

giriş geriliminizi 12v dc sayarak girişteki ve çıkıştaki kondansatörünüzü en az 16 volt olarak seçiniz
Teşekkür ederim. Değerli kardeşim.

Devre Yapısı

Ekli dosyalar

• Devre Yapısı.png
    Devre Yapısı.png
    772.6 KB · Görüntüleme: 13
Moderatör tarafında düzenlendi:
giriş geriliminizi 12v dc sayarak girişteki ve çıkıştaki kondansatörünüzü en az 16 volt olarak seçiniz
giriş geriliminiz ac 24 v olduğu için kondansatör değeriniz 7805 ten önceki 1 000 mikrofarat 35 volt 7805 ten sonraki değer ise 1 000 mikrofarat 16 volt olmalı düzelteyim ilk dediğimi dikkate almayın yada 35 volt olarak seçiniz kolay gelsin.

Fazla diyecek bir şey kalmamış, ölçtüğünüz gerilime en yakın veya daha iyisi üzerindeki gerilimdeki kond ü takmanız, misal 12v gerilime piyasadki paçaları da yine iyi bilmek gerekir artık 10v üretilmiyor 16 lıklar var gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Yine 22v ölçümünde 25v kullanabilrsin ama 35v takmak daha iyi çünkü gerilim toleransı daha fazladır. 5v tarafında pc kasalarında kullanılan 6.3v değrliler var ama çoğu yerde bulamazsın veya fiyatları 16v dğerdekiyle aynı tutulur bu sebeple burda da 16v etiketli gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Haa 20-30 küsürlerde gerilmler için 50-63v kullanabilrsin.

24 vac yi doğrultuktan sonra 33 küsür 35v elde edersin ki Lm7805 i direk takamazsın ya 7824 arada kullanacaksın ya da başka gerilim regülatörü kullanmalısın.

Burda söylenen tavsiyeler için asla kendini üzme tavsiye vereni suçlama zira ilerisi için birer ışıktır anhtardır. Kimseye kırılma kardeşim.

giriş geriliminiz ac 24 v olduğu için kondansatör değeriniz 7805 ten önceki 1 000 mikrofarat 35 volt 7805 ten sonraki değer ise 1 000 mikrofarat 16 volt olmalı düzelteyim ilk dediğimi dikkate almayın yada 35 volt olarak seçiniz kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim değerli hocam.

Fazla diyecek bir şey kalmamış, ölçtüğünüz gerilime en yakın veya daha iyisi üzerindeki gerilimdeki kond ü takmanız, misal 12v gerilime piyasadki paçaları da yine iyi bilmek gerekir artık 10v üretilmiyor 16 lıklar var gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Yine 22v ölçümünde 25v kullanabilrsin ama 35v takmak daha iyi çünkü gerilim toleransı daha fazladır. 5v tarafında pc kasalarında kullanılan 6.3v değrliler var ama çoğu yerde bulamazsın veya fiyatları 16v dğerdekiyle aynı tutulur bu sebeple burda da 16v etiketli gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Haa 20-30 küsürlerde gerilmler için 50-63v kullanabilrsin.

24 vac yi doğrultuktan sonra 33 küsür 35v elde edersin ki Lm7805 i direk takamazsın ya 7824 arada kullanacaksın ya da başka gerilim regülatörü kullanmalısın.

Burda söylenen tavsiyeler için asla kendini üzme tavsiye vereni suçlama zira ilerisi için birer ışıktır anhtardır. Kimseye kırılma kardeşim.
Olumlu yorumlarınız, aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim değerli hocam.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
129,308
Kullanıcılar
451,750
Son üye
taleharmyy

Yeni konular

Geri