Lineer Potansa WD-40 sıkılır mı?

WD40 benim de sağ kolumdur ancak bu madde yağ olup iletken değildir. https://www.hirdavatcesitleri.com/sayfa/wd-40-nedir-nerelerde-kullanilir
Elektriksel iletkenlik görevi bulunan yerlerde "contact cleaner" kontak spreyi (Elektronik devre(kart) temizleyici) diye de geçer kullanmak gerekir.
Hocam biliyorum, daha önce fanın içine WD-40 sıkmayan birine sorduğumda sizin cevabınızın benzerini almıştım. O da değişik bir sprey kullanmıştı. Sabahleyin potansa sıkmadan önce dedim bu sprey elektronik parçalara sıkılmıyor. Sonrasında düşündüm dedem bunu verirken eskiciye verecektim, al uğraş demişti. Dedim kaybedeceğim bir şey yok, biraz sıkayım dedim. Zaten tam potansa sıkmadım. Potansın hareket ettiği bir plastik var oraya sıktım, potansa birkaç damla geldiyse gelmiştir. :D
WD40 kullanmayın. Potansiyometreyi kontak sprey veya alkol ile temizleyiniz.
WD40 türü yağlı bileşikler zamanla pot içinde toz/partiküller ile balçık kıvamı oluşturur ve potansiyometrenin işlevselliğini bozar.
Evet bunu düşündüm ama o bölgeyi alkol ile temizleyemedim, çünkü potansa ulaşmak için öndeki plastikleri sökmem gerekiyor, sonrasında da ana kartı. Çünkü hepsi birbirine bağlantılı. Elimde dediğiniz sprey bulunsaydı onun pipeti ile içeriye doğru sıkmayı düşünüyordum ama dediğim gibi yoktu. Zaten 44 yıllık alet, çalıştığına şükrediyorum. :D
Bu arada oraya ulaşamadığım için sıktıktan sonra saç kurutma makinesinin soğuk hava modu ile biraz hava tuttum. İçinden oldukça fazla toz çıktı. Burada amacım WD-40'ı kurutmaktı. Çünkü @kral kobra'nın da dediği gibi yağ kıvamında, kısa devre yaptırmasını istemedim. Biraz işe yaradı gibi, daha az parlıyordu. Gittiği yere kadar götürsün sorun çıkarsa bu sefer o spreyden sıkarım. :D
Kontak spreyi daha doğru seçim olurdu ama wd-40 da sorunsuz çözüyor. Ayrıyetten bu wd-40'ı icat eden adamın azıcık bir imanı varsa cenneti garanti :D :D :D
Her şeyde işe yarıyor maşallah. Bu WD-40'ın formülü ilaçlardan daha etkili. 😄

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Gavur der ki: "İf it moves and shouldn’t, use Duct Tape, if it doesn’t move and should, use WD-40"

Yani: Eğer bir şey hareket ediyorsa ve hareket etmesini istemiyorsanız "Duck Tape" hareket etmiyor ve hareket etmesini istiyorsanız "WD-40"

Adamlarda bildiğimiz atasözü olmuş vaziyettedir bu durum.

Gavur der ki: "İf it moves and shouldn’t, use Duct Tape, if it doesn’t move and should, use WD-40"

Yani: Eğer bir şey hareket ediyorsa ve hareket etmesini istemiyorsanız "Duck Tape" hareket etmiyor ve hareket etmesini istiyorsanız "WD-40"

Adamlarda bildiğimiz atasözü olmuş vaziyettedir bu durum.
Maşallah, adamlar haklı ama. WD-40 neye sıksak çalışıyor. Az önce o radyonun plastiğine sıktım, sonra yağlı olmasın diye peçete ile sildim şu an plastik parlıyor. Üzerinde de yağlı bir doku oluşmadı şükür. Kısa vadede böyle de uzun vadede ne olur bilmiyorum. :D

Maşallah, adamlar haklı ama. WD-40 neye sıksak çalışıyor. Az önce o radyonun plastiğine sıktım, sonra yağlı olmasın diye peçete ile sildim şu an plastik parlıyor. Üzerinde de yağlı bir doku oluşmadı şükür. Kısa vadede böyle de uzun vadede ne olur bilmiyorum. :D
Geçen gün biryerde gördüm adam tamponumda çizik vardı wd40 sıktım kapattı video atacağım falan diyordu 😁

Bugün Decathlon bisiklet kaskına WD-40 sıkayım dedim işe yaradı. Islak mendile azıcık sıkıp her tarafına sürdürdüm. Sonrasında da kağıt havlu ile silince yağlı bir yüzey oluşmadı, bir de kask parladı. :D

siz yinede bu tür spreylere dikkat edin, iki hafta önce araba çalışmayınca az bir şey balata spreyi sıktım, sonra biraz daha, biraz daha.... en sonunda Allah ne verdiyse sıktım, kontağı çevirmemle filmlerdeki gibi araba havaya uçtu, motor havaya uçunca 40bin liraya hurdacıya verdim.
az sıkmak gerekiyormuş, tecrübe kazandım.

Son düzenleme:
siz yinede bu tür spreylere dikkat edin, iki hafta önce araba çalışmayınca az bir şey balata spreyi sıktım, sonra biraz daha, biraz daha.... en sonunda Allah ne verdiyse sıktım, kontağı çevirmemle filmlerdeki gibi araba havaya uçtu :p motor havaya uçunca 40bin liraya hurdacıya verdim.
Nasıl araba pert mi oldu? :D
balata spreyi yağ sökücüdür. wd40 yağlayıcı. birbirinin tam tersi.
Öğrendiğim iyi oldu, ben her şeye sıkıyordum. :D

siz yinede bu tür spreylere dikkat edin, iki hafta önce araba çalışmayınca az bir şey balata spreyi sıktım, sonra biraz daha, biraz daha.... en sonunda Allah ne verdiyse sıktım, kontağı çevirmemle filmlerdeki gibi araba havaya uçtu :p motor havaya uçunca 40bin liraya hurdacıya verdim.
Arabaya sıktım derken motora, karbüratöre mi sıktınız?

Büyük geçmiş olsun. Malzemeyi tanımadan, ne için, nelerde kullanılabileceğine bakmadan kullanmamak gerek!

Forum istatistikleri

Konular
128,855
Kullanıcılar
450,960
Son üye
eyaraef

Yeni konular

Geri