Linye Sigortalarından Koku Ve Hafif ses

Bulaşık makinesi açık, çamaşır makinesi açık eski evimizde koridorda da priz vardı koridorun prizi banyodaki prizden ek alınıp hemen arkaya geçilerek yapılmıştı. O prizde de halı yıkama makinesi bağlıydı. Sonra güm!!

O arıza kablo değiştirilerek giderildi. Daha sonra başka bir arıza için eve gelen iyi bir usta vardı o 5 tane 25 lik sigortayı söküp 4 tane 20 Amperlik sigorta bağladı.[/QUOTE]

Neden izin verdin 20 A sigortaya....Sen de onları söküp 16 A sigorta takaydın...:) Bir linyede 7 priz olsa bile takılacak sigorta 16 A demiştin...

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bulaşık makinesi açık, çamaşır makinesi açık eski evimizde koridorda da priz vardı koridorun prizi banyodaki prizden ek alınıp hemen arkaya geçilerek yapılmıştı. O prizde de halı yıkama makinesi bağlıydı. Sonra güm!!

O arıza kablo değiştirilerek giderildi. Daha sonra başka bir arıza için eve gelen iyi bir usta vardı o 5 tane 25 lik sigortayı söküp 4 tane 20 Amperlik sigorta bağladı.

Neden izin verdin 20 A sigortaya....Sen de onları söküp 16 A sigorta takaydın...:) Bir linyede 7 priz olsa bile takılacak sigorta 16 A demiştin...[/QUOTE]

O yıllarda yanlış hatırlamıyorsam 11-12 yaşında idim :) 220V/380V 'a pek dokunmaya cesaretim yoktu :)

Neden izin verdin 20 A sigortaya....Sen de onları söküp 16 A sigorta takaydın...:) Bir linyede 7 priz olsa bile takılacak sigorta 16 A demiştin...

O yıllarda yanlış hatırlamıyorsam 11-12 yaşında idim :) 220V/380V 'a pek dokunmaya cesaretim yoktu :)[/QUOTE]
slm sayın alpernbugra...İyi bir usta diye övdün ya....:) ondan dedim....

Bizim insanımız 10 lira vererek bir sigorta değiştirmeyi çok görürler..Elektrikçiler ne yapsın..Evlerde sıfırlamalar mevcut...Adam sıfırlamayı iptal edelim topraklama yapalım dede 100 kişiden 1 kişi bunu kabul eder mi acaba?

Slm...Normalde bulaşık makinesi çamaşır makinesi ve fırınlı ocak gibi cihazların sigorta panosundan prize kadar ayrı çekilip sigortalarının bağımsız olması lazım...Fakat sizin dediğinizi cihazların Wattını toplayıp 220 v bölerseniz kaçlık sigorta takmanız gerektiğini görürsünüz.. tahminim 25A geçmez...saygılar....

Slm hocam. Bugün bizim evin tesisatında dediğim gibi olmuş. Mutfağa tek linye ile beslemişler ve 32A sigorta takmışlar. Diğerleri 16A falan. Sonra aşağı kuvvet panosuna indim baktım bizim katın sayaç giriş sigortasıda 32A. Ana girişi sorarsanız mühürlü olduğundan büyük ihtimal NH tip sigorta var. (Bina mono faze beslenmektedir, 3 katlı, panoda 3 sayaç mevcut). Dediğiniz gibi olması lazım. Yani en azda olsa mutfağın 2 linye ile beslenmesi lazım. Saçma değil mi 32A dağıtım tablosunda da var, sayaç girişinde de var? Saygılar... Teşekkürler.

Slm hocam. Bugün bizim evin tesisatında dediğim gibi olmuş. Mutfağa tek linye ile beslemişler ve 32A sigorta takmışlar. Diğerleri 16A falan. Sonra aşağı kuvvet panosuna indim baktım bizim katın sayaç giriş sigortasıda 32A. Ana girişi sorarsanız mühürlü olduğundan büyük ihtimal NH tip sigorta var. (Bina mono faze beslenmektedir, 3 katlı, panoda 3 sayaç mevcut). Dediğiniz gibi olması lazım. Yani en azda olsa mutfağın 2 linye ile beslenmesi lazım. Saçma değil mi 32A dağıtım tablosunda da var, sayaç girişinde de var? Saygılar... Teşekkürler.

Baştan sona yanlış...Bina 3 katlı trifaze olması lazım..Monofoze 3 katlı binayı besleyemez...İlerde birgün sıkıntı çıkabilir...Eğer evin içindeki sigorta panosunda ayrı bir linye çekme imkanınız linye çekerek fırınlı ocağı bulaşık makinesini besleyin... ayrı bir sigorta takın bu linyeye...Yoksa sigortanızın amperini düşürün..32 A sigorta çok fazla ve kablo ısındığında sigortayı attırmaz.... Bu arada mutfağa giden linye hattı 2,5 mm2 kablo dimi?

Baştan sona yanlış...Bina 3 katlı trifaze olması lazım..Monofoze 3 katlı binayı besleyemez...İlerde birgün sıkıntı çıkabilir...Eğer evin içindeki sigorta panosunda ayrı bir linye çekme imkanınız linye çekerek fırınlı ocağı bulaşık makinesini besleyin... ayrı bir sigorta takın bu linyeye...Yoksa sigortanızın amperini düşürün..32 A sigorta çok fazla ve kablo ısındığında sigortayı attırmaz.... Bu arada mutfağa giden linye hattı 2,5 mm2 kablo dimi?
Binanın tek fazla beslenmesi binayı değil besleme trafosunu sıkıntıya sokar ; eğer trafonun kalan sistemleri dengeli üç faz dağıtımı yapıldıysa fazın biri sürekli dengesiz yüklenecektir ; tabi sistemi kuran arkadaşlar her binaya ayrı faz vermek gibi komediye mi imza atmışlar çok merak ediyorum :)

Binanın tek fazla beslenmesi binayı değil besleme trafosunu sıkıntıya sokar ; eğer trafonun kalan sistemleri dengeli üç faz dağıtımı yapıldıysa fazın biri sürekli dengesiz yüklenecektir ; tabi sistemi kuran arkadaşlar her binaya ayrı faz vermek gibi komediye mi imza atmışlar çok merak ediyorum :)
TEBRİKLER USTAM..OLAYI FARKLI BİR PAÇADAN YAKALAMIŞSIN...

Binaya havai enerji hattı ile enerji geliyor. TEDAŞ direğine baktım, R fazından klemens ile 3 kabloyu bağlamışlar. Yani aslında trifaze tesisat ama hepsini tek fazdan çekmişler. :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,917
Kullanıcılar
451,082
Son üye
cccggg111

Yeni konular

Geri