Mühendis yerine imza atma

İş yaşantısında bazen kurall ihlalleri yapılabiliniyor bir yere proje yetiştirelcek ve imza atmaya yetkili mühendis yok projeyi çizen tekniker olarak sizden imza atmanız istenildi diyelim şirket kaşesi vurup üstüne imza atılması istendi

1- Mühendisin yerine imza attığınız projenin fenni mesuliyet mühendis yerine imza atan kişiyemi yada şirketemi yoksa smm sahibinemidir

2-Mühendisin yerine imza atılan yapı ilerleyen zamanlarda projedeki hatadan dolayı yagın patlama çökme gibi bir olay yaşanırsa bunun fatutası mühendis yerine imza atan kişiyemi sorulur

bu konuda bilgi sahibi olanlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim
saygılarımla

Evde sahte para basıp bu parayla araba aldık. Arabayla kaza yaptıktan sonra paraların sahte olduğu anlaşıldı. Kaskodan arabanın parasını alabilir miyiz? :)

Ahmet Bey;
Dediğiniz olay evrakta sahteciliktir ve proje geçersiz bir projedir. Sizce, size imza at diyen adam, kendisi neden imza atmıyor?

Cevabınız için teşekkürler

eski çalışma arkadaşımdan böyle bir talepte bulunmuşlar oda bana danıştı bende kendimce bir şeyler söyledim ama sitede bilenlerde bilgi birikimlerini paylaşırlarsa sevinirim arkadaşım imza işine bulaşmamak için o gün manzeret belirtip işe gitmedi bir şekilde imza işi çözülmüş

Projeyle uğraşan bizler imza atması gereken kişinin o günkü yokluğunda işlerin aceleliği sebeplerinde dolayı bu tarz isteklerle karşılaşabiliriz benim başıma gelmedi ama gelmeyeceğinin garantisi yok bu konuda bilinçli olunması gerektiği inancındayım
mühendis yerine imza atmanın evrakta sahtecilik olduğu konusunda

mühendis yerine imza atmanın evrakta sahtecilik suçunu teşkil ettiği aşikar
evrakta sahtecilik yapılarak imzalanan proje onay merci tarafından onaylanınıp inşaatının yapılmasından seneler sonra proje hatasından dolayı oluşacak can ve mal kayıplarında
mühendis yerine imza atanın fenni sorumlu kabul edileceğini tahmin ediyorum bu konuda proje ile uğraşan insanların bilinçlendirilmesi proje çizen insanlardan çok kısa sürede proje çizmelerinin istenilmemesi aceleye getirilen projenin fenni hatalara gebe olduğu dikkatten kaçan bir hesap hatasının ilerleyen zamanlarda mal ve van kaybına sebep olacağıda proje işini aceleye getirenlerin kulağına küpe olması gerektiğini düşünüyorum saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:
değil muhendıs yerıne kımse yerıne ımza atma

Burası Türkiye,kimse denetleme yapmadığından hiçbirşey olmaz amaaaa Allah göstermesin kötü bir durum(tesisattan kaynaklı yangın vs.) olursa o zaman hepiniz yanarsınız.

Atılan imza teknisyenin kendi imzası mı, yoksa mühendisin imzası taklit mi ediliyor?
Aslında bu durum hukuku ilgilendiriyor.
Sonuçda herhangi bir zarar söz konusu olursa bunun nedeni araştırılır.
Projeyi yapan imza atmadı ise sorumlu olmaz.
Aslında olay proje üzerine basit bir imza atma olayı değildir.
Başka belgelerde işin içine girer.Proje çiziliyor,emo ya ,yapı denetime
ilgili belediyeye gidiyor, evraklar formlar vs....
verdiğiniz örnek olayda diğer belgelere kim imza atacak......?

Emo sicil numarası yoksa Emo'dan nasıl onay alacak ki o proje? Hani kontrole değil de işçilere-sahaya yollanan proje ise yine de kontrol mühendisinin imzası gerekir. (işler karışmasın diye onay alınır)

unnutmayalım ki türkiyede çıkan yangınların %95 sebep olarak elektrik kontağı denilip geçilir ayıkla pirincin taşını

Belki de : projede malzemeden çalınacaktır. Tehlikeli işler yapılacaktır. Aksilik çıkarsa da, mühendis diyecektir ki: Hayır benim böyle bir projede onayım yok, imzamı taklit etmişlerdir.
Amma velakin, şu da var ki, neden prjeyi çizen teknikere imzalatıyorlar? Yani, patron da sallar bir imza, şoförü de...
Belki, tekniker düzgün çizim yapsın diye, korkutmak için imzalatmışlardır, belki de, çizen kişinin imzası da gerekiyordur ( şirket politikası gereği) daha sonra mühendis te kendi imzasını atacaktır. Olamaz mı acaba?

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,017
Son üye
Ozerbil

Yeni konular

Geri