Mach3 ile spindle kontrol eden arkadaşlara bir soru!

pwm kullanmasan bile onun bir ayarı var zaten benim makine bekliyor.
beklemesi için illa pwm kullanmana gerek yok

Sen var deyince tahmin ettim ordadır diye baktım aslında da farkedemedim bi daha bakarım :)

Şöyle çok güzel bir ürün var:

http://www.vhipe.com/product-private/SuperPID-Home.htm

Tam benim sorduğum soruyla ilgili. Kart Mach3 ve VFD arasında bir köprü görevi görüyor. Diyelim gcode içinde spindle 5000 devire ayarlı. Mach3 VFD'ye 5000 frekansı gönderiyor ama arada bu kart olduğu için VFD'yi o frekansa göre kontrol ediyor. Karttan spindle'a bir sensör gidiyor. Basit bir optik kızıl ötesi sensör. Spindle mili üzerine bir nokta konduruyorsunuz ve sensör o noktayı izliyor. Motorun devri düştüğünde kart anında frekansı yükseltip devri düzeltiyor. Çok güzel bir kart. Hoşuma gitti. Kontrol ettiği hız aralığı 5000-30000.

Optik anahtar, IR sensör veya videyodaki gibi hall effect sensör kullanılarak düşük maliyetle spindle'ın gerçek dönüş hızı okunabilir.

Okunan bu hız bilgisi ile MACH3 tarafından üretilen hızın farkını değerlendirip (görüntüleyip), en azından spindle'ın devrinin istediğimiz gibi olup olmadığını, spindle'ın zorlanmadığını görebilirmiyiz? Mach3 de neler yapılabildiğini bilmediğim için soruyorum.

Şöyle çok güzel bir ürün var:

http://www.vhipe.com/product-private/SuperPID-Home.htm

Tam benim sorduğum soruyla ilgili. Kart Mach3 ve VFD arasında bir köprü görevi görüyor. Diyelim gcode içinde spindle 5000 devire ayarlı. Mach3 VFD'ye 5000 frekansı gönderiyor ama arada bu kart olduğu için VFD'yi o frekansa göre kontrol ediyor. Karttan spindle'a bir sensör gidiyor. Basit bir optik kızıl ötesi sensör. Spindle mili üzerine bir nokta konduruyorsunuz ve sensör o noktayı izliyor. Motorun devri düştüğünde kart anında frekansı yükseltip devri düzeltiyor. Çok güzel bir kart. Hoşuma gitti. Kontrol ettiği hız aralığı 5000-30000.

Bu uygulamayı biliyorum ama zahmetli gibi gelmişti bana

Forum istatistikleri

Konular
129,340
Kullanıcılar
451,811
Son üye
benanç.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri