Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın Zafer Bey, ilginiz için gerçekten çok teşekkür ederim, ArtCAM hakkında pek bilgim yok, özel mesaj attım ArtCAM hakkında... saygılar...

Son düzenleme:
Merhaba, bir acemi sorusu daha: (aslında bu konuyu yeni başlayanlar - ustalar diye bölümlere mi ayırsak? )
Limit switch e gelip duran bir ekseni reset e bassam da hareket ettiremiyorum, anca elle mili çevirerek anahtarı açınca çalışmaya devam ediyor, bunun kolay bir yöntemi var mıdır?

Son düzenleme:
Mehmet Abi görüşemedik...
Makine projesi ne durumda :)

Gökhan biraz geciktirdim projeyi başka bir iş var elimde o yüzden, yoksa hemen başlamamız gerekiyor arkadaş sıkıştırıp duruyor...

Merhaba, bir acemi sorusu daha: (aslında bu konuyu yeni başlayanlar - ustalar diye bölümlere mi ayırsak? )
Limit switch e gelip duran bir ekseni reset e bassam da hareket ettiremiyorum, anca elle mili çevirerek anahtarı açınca çalışmaya devam ediyor, bunun kolay bir yöntemi var mıdır?

Merhaba, estağfurullah, bizimde daha daha çok eksiklerimiz var...! şimdi sanırım limit siviclerinin hepsini resetten gelen pine bağladınız... Bu şekilde ise yapacak bişey yok.

Not: Aslında yanlış bilmiyorsam aksi yöne hareket etmesi gerekiyor ama kontrol etmem gerekiyor emin değilim...!

Eğer limit sivici kullanmak zorunda iseniz; bağlama şekli biraz farklı, birkaç devre elemanı kullanarak hazırlanıyor... şemayı foruma nasıl ekleyebilirim bilmiyorum açıkçası...

takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz...

Merhaba, estağfurullah, bizimde daha daha çok eksiklerimiz var...! şimdi sanırım limit sivişlerinin hepsini resetten gelen pine bağladınız... bu şekilde ise yapacak bişey yok

Not: Aslında yanlış bilmiyorsam aksi yöne hareket etmesi gerekiyor ama kontrol etmem gerekiyor emin değilim...!

Eğer limit sivişi kullanmak zorunda iseniz; bağlama şekli biraz farklı, birkaç devre elemanı kullanarak hazırlanıyor... şemayı foruma nasıl ekleyebilirim bilmiyorum açıkcası...

ayrıntılı resimler: Home and Limit Switches takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz...

Verdiğiniz resimlerin içinde 2.büyük resimdeki gibi bağladım, yani tek hat üzerinde seri bağlı. Acil stop ve home switch leri henüz bağlamadım.

Bende TB6560 3 eksen kart var ondaki 5 pinli soketin en alt ve en üst pinlerine bağlı.

sayın köse
mach2.xml dosyasını gönderdim teşekkürlerimle

Mach3 demo ise zaten nereden çıkartırsanız çıkartın G kodlarının tammamını kullanamıyacaksınız....! versiyona göre değişen 500 satır veya 1000 satır kod sınırlaması vardır... öncelikle bu sorunu halletmeye çalışın bence.... ayrıca ArtCAM çok kullanışlı bir program hernekadar ben bilmesemde çıkan kodlamaları gördüm gerçekten güzel... ama en basit mach3 ile birlikte gelen LazyCAM, dediğim gibi enbasit ve amatörce bir CAM, ArtCAM indirip bu yönde çalışmaya devam etmeniz daha uygun gibi...

Merhabalar Mehmet bey. Bir süredir ilgilenemedim o yüzden yazamadım.
Benim şuana kadar mach3 de kestirdiğim parçaların satır sayısı en fazla 425. Yani 500 yada 1000 ile sınırlı ise bu benim işimi aslında çok fazlasıyla görür. Şuanda bana, kesici ucun çapını girip ona göre keseceğim parçada hiç kayıp yaptırmadan kesebilmem gerek. onu yapamıyorum.
Bunu Mach3'ün Offsets ayarlarında tool diameter 1.5 yaptımTool Offset on yaptım fakat bu seferde içerden kesti. Yani istediğim olmadı.
Doğru yerlemi uğraşıyorum bilmiyorum ama bildiğim kadarı ile de Cam programında bunu ayarlıyabilirsem daha iyi olacak.

ArtCam'in tam sürümünü bulamadım. bu yüzden de henüz bir ilerleme yok.
Teşekkürler..

Ayrıca geçenlerde bir reklamcı firmaya giderek cnc de kullandıkları yazılımlara bakabilme imkanımız oldu.
Vcarve Pro kullanıyorlardı. Bende internetten buldum tabiki trial versiyondu. Bu da kullanışlı bir program benziyor. Ama g-kodları alamıyoruz trial olduğu için...
Cam programı işini çözmem gerekecek. Aslında bunu çizim üzerinde oynayarakta giderebiliriz. Yani atıyorum 1.5mm içeri giriyorsa çizimlerle oynayarak (1.5mm farkı ekleyerek) kesim sonucunda istediğimiz ölçüyü alabiliriz ama bunuda istemiyorum doğrusu. Ne çizdi isem onu çıkartmak istiyorum...

Mehmet Beyin mach3 ile ilgili yardımları sayesinde CNC tezgahı bitirdim. Testde de başarılı bir sonuç aldım. Ancak Artcam da hazırladıklarım kesim aşamasında çok yavaş ilerliyor. Mach 3 den motor ayarlarınıda yaptım. Ölçü de de bir probnlem yok. Kesimin daha hızlı çalışması için ne yapmam lazım.

sayın köse
xml dosyasında sorun yoktur umarım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,009
Kullanıcılar
451,227
Son üye
mugulacti

Yeni konular

Geri