Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sadece cnc de değil artık her yerdeler.
Bunlar pot (potansiyometre-ayarlı direnç) değil.
İçlerinde iç içe iki sıra kesikli çizgili bakır yol ve bu yollara temas eden fırçalar var.
Bunlar piyasada sonsuz pot olarakda tanınıyorlar.
Aslında tam olarak encoder demek lazım.
Daha teknik bir deyişle quadroture rotary encoder.
Her yerdeler ve eminim kullanmışsınızdır.
Mesela evde işyerinde hiç fare yokmu ?
Orta tekeri her çevirdiğinizde iş başında.
Mesela otolarda ses kontrolü yapan düğmeniz çevirdikçe dönüyor ve bir sonu gelmiyorsa evet siz rotary encoder kullandınız demektir.
Bir turunda 10.000 puls verebilenlerde encoderdir 10 puls verebilenlerde.
İşte garibanlarınki az verenlerden bir de tabii yakışıklı düğmeleri filan yok.
Ama bunlar kullanımda önemli konfor sunar ayrı mesele.
Ama 3 ucu var ve bir uca gereken değeri verirsiniz.
Devreniz - ile çalışıyorsa gnd , artı ile çalışıyorsa mesela +5V +24V her neyse.
Birde boşta gezmesin diye pull up ve ya pull down dirençleri ekledinizmi A ve B çıkışlarından size birbirine göre 90 derece faz farkı ile iki işaret sunar.

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc8109.pdf

Mach3 girişleri bu işaretlere bakarak ne kadar dönmüş ve hangi yöne dönmüş hesaplayabilir.
Ama başka uygulamanız varsa ve mach yoksa , bir devre yardımı ile A-B işareti yön ve puls işaretine dönüştürülebilir.

Hem garibanım hemde hassas isterim derseniz başka yollarda var tabii.
Eski ve küçük bir step motorunuz varsa adım açısı*4(quadrorure) kadar hassas bir encoderiniz de var demektir...

Bunlar zor işler derseniz basit bir joystic (elektroniksiz sadece micro sw ler ) ile de kontrol edebilirsiniz...

Not :
Ben gariban bir anadolu ihtiyarıyım , satıcı değilim.
Yukarıdaki link sadece googlede basit bir aramada ilk gelen ve resim olduğu için seçilmiş bir link , hiç bir alakam yoktur.

Son düzenleme:
Motorlar kare dalga ile çalıştığından tereddüte düştüm potans konusunda. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

B VE C Eksenlerini klavyeden manuel hangi tuşlara basarak yönlendiriyoruz.
Bütün tuşları denedim.Yapmam gereken ayar varmı acaba.
G code b ve c eksenlerine değer girdiğimde programa göre hareket ediyor ama klavyen bir hareket yok.

Config > System Hotkeys menüsünden B ve C eksenleri için tuş ata. Bu kadar.

Öncelikle herkese merhaba, bu forumda yazan ve sayfalar dolusu bilgi ile pek çok kişiyi bilgilendiren herkese Teşekkürler.

Yeni yapmakta olduğum hobby CNC ile ilgili bende birkaç soru sormak istiyorum.
Kullanmakta olduğum sürücü TB6560 şu ana kadar herşey gayet güzel X-Y sürücülerim (motorların yada power'in güçsüzlüğünden olsa gerek) biraz yavaş çalışsa da gayet güzel ve milimetrik çizimler yapıyor. Daha önceki sayfalarda yayınlanan Z probe makrosu ilede Z eksenini ayarlamaya çalışıyorum. 15 pin arkasındaki 5 pinden birisini probe atayarak Z probe makrosunuda kaydederek deneme yaptığımda bu 5 pinden p1 ile p5 kısa devre ise makro çalışıyor (NC) ve devre kesilince probe başarılı oluyor. Anladığım kadarı ile bu sürücünün devresi NC butonlara göre ayarlı. Yoksa benmi bir yerde yanlış yapıyorum. (NO) Buton olsa iş çok kolay olacaktı. TB6560 için probe deneyen varmı acaba nasıl çözümlediniz. bağlantı şemaarı ilede gösterirseniz çok güzel bişey olur.

Birde bu 15 pinlik Manuel kontrol çıkışı için özel bir entegreye gerek varmı yoksa direkt pinleri kısa devre yapmamız yeterli olurmu. Sürücüye bişey olmasın diye deneme yanılma yapmak istemiyorum.

Herkese kolay gelsin.

Son düzenleme:
Sürücü ve motorlarınızın resimleri konuyu daha anlaşılır kılacaktır.
Motorlarınızın değerleri nelerdir besleme kaynağınız nasıldır gibi..?
Genelde TB6560AHQ(entegre Toshiba nın) devreleri çinistanlı hyu68.com ürünüdür.
Çıkışındaki Watt lı dirençlerin değeri genelde 0,33 ohm olur (eksen başına 2 adet) ve bu max motor akımını 2 A civarında sabitler.
Acemiler düşünülerek yapılmış bir uygulama.
TB6560AHQ entegresi max 3,5 A verebilen bir entegredir.
Söz konusu direncin değerini 0,15 ohm yaparsanız max kapasite ile kullanabilirsiniz.
Kolay yolu üzerindeki gibi 0,33 ohm / 2-4 Watt dirençlerden birer tane daha paralel bağlamaktır .
Bu şekilde sökme derdi filan olmaz.

Beslemesi ise max 36 Volttur kesinlikle geçmeyiniz.
Regüleli bir devre daha doğrusu smps türü bir besleme en iyisidir.
Bu şekilde en iyi verimi alabilirsiniz...

TB6560 entegresi sadece motor sürücüdür.
Pinlerle alakası yok.
Kart üzerinde ayrıca optik kuplajlı elemanlar ara birim oluşturur , bunlar paralel portu (LPT) korumak içindir..
Resim olursa detaya girebiliriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…