Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
arkadaşlar bu bendeki cnc routerın topraklama olayını yapmışdım sorunum vardı servo sürücü AL 018 diye enkoder okuma hatası veriyor diye birkaç haftadır sorun yoktu lakin yine motor sürücülerim AL 018 encoder okuma hatası vermekte bazen Y ekseni bazen X bazende Z ekseni sanki top oynuyolar aralarında... 5 işden 1 inde mutlaka kilitlenme oluyor... önceden %40 dı şimdi %20 ye düştü ancak ne zaman piyango vuracak belli değil...

topraklama gayet iyi ölçümler steril... diyorumki izolasyon trafosumu alsam!!! 220/220 3 veya 4 KW lık 375 lira KDV siz fiyatı var 4KW...

benim bu deltanın AL 018 encoder okuma hatasını çözmem gerek.... elim şaseye deyse cnc nin makina 10 dk sonra kitleniyo herhangi bir ekseni.... geçen kitlendi Z ekseni bodoslama yukardan aşaaa indi allahdan elimiz orda değildi uç değiştirirken valla girer bidahada çıkmazdı.... tırsmaya başladım.... önerilerinizi bekliyorum ne yapayım....

Tahmin ettiğim gib i sorun notebooktanmış. Masaüstü bilgisayarda hiç sıkıntı olmadı
Merhabalar, aynı sorun benim laptop da da oluyor, cnc kartlarını paralel portlu laptopta kullanabilen var mı acaba..
laptop: dell D610 .. PARALEL PORT U VE DOCKİNG istasyonu var..bende kartımı masa üstünde denedim bir sıkıntı yoktu..sırf bu iş için laptop aldım ama çalışmadı malesef..

Toshiba larla kullandım hiç sorun olmadı.
SPA-30 , SA30-303 , S1900-102 ... gibi modellerde hiç sorun görmedim.

Win7 kuruyorum , index iptal ediyorum , anti virüs gibi şeyler kurmuyorum , internet bağlantısını kapatıyorum .
Hiç sorunsuz devam.

Spindle sürücüleri sorun olabilir , ve bu sorun sadece bu tip değildir , sanayideki diğer elektronik ürünlerde de sorunlara yol açar bunun için sürücülerle kullanılan özel filitreler kullanmak gerekir.

Ayrıca paralel portu olan laptop aramaktansa mach3 + usb den çalışan arabirim çok daha makul çözümdür.
Aşağıdaki üründen çok kullandım hiç şikayet olmadı.

Warp9 Tech. Design - Home of the SmoothStepper - Home

Halledemezsen ve güvenirsen laptop ve arabirimini yolla kontrol edeyim.
(Ücretsiz tabii)

bendeki kontrol kartıda masa üstü ile usb den haberleşiyor... ancak sorun kumanda kartında değilki sorun enkoder okuma hatası verip duruyo bugün parametrelerle oynadık 5500 olan devir sayısını limit 6000 e çıkardık ancak tık yok... bugün 3 denemeden 2 sinde hata verdi yine....

Cevap sizin için değil , @malitas için yazılmıştı.
Siz kendiniz söylüyorsunuz zaten sürücüleriniz+encoderiniz sorunlu.
O ara sıra hata verdiğine göre encoder değil yazılım hatası gibi...

Sistemlerinizin bir kaç resmini çekip koysanız , bazı şeyleri anlatamıyor aktaramıyor olabilirsiniz , resimler daha bir anlaşılır olur ve yardım edebileceğimiz bir şey ise daha kolay olur...

ilginize teşekkür ederim..

laptop canımı sıkmaya başladı malesef.. önce win7 kurulu idi şimdi xp kudum sorun bitmedi ..
aynı kartı masa üstü bilgisayara harika çalışıyo.. laptoba geçince motorlar çoz zorlanıyo çok gürültülü ve tutuk tutuk çalışıyo yani iş yapmıyo..
yarın yeni bir power gelecek .. elimdeki 12 voltluk idi yeni gelecek olan 24 volt luk, bir umudum o kaldı..Laptobu gönderme yada güven meselesi değil sorunun ortaya çıkması benim için önemli..çözüm bulunursa buradaki herkes faydalansın isterim.

İmkanın varsa 24 ü değiştir 36 yap.
Bazı laptop paralel port çıkışındaki işlemci yeterli seviyede (5V ) logic işaret vermez.
Hatta bazıları seçimlidir three state level gibi.
Yani çıkışa 3.3 V seviyelerinde işaret yollar.
TB6560 kartların girişleri yanılabilir ve işaret kaçırır.
HP lerde hep sorun yaşayınca şimdi sadece toshiba kullanıyorum.

Lakin bu sorun sadece paralel proıt ile ilgilidir.
Usb den çalışan arabirime geçersen bu sorun kalmaz.

Cevabınız için teşekkür ederim.

zahmete girip hiç üşenmeden sabırla cevaplıyorsunuz. bu sizlerin ne kadar ganii gönüllü olduğunuz gösteriyor..

Hele bir 24 lüğü deneyeyim sonra 36 lığa bakarız ama dediğiniz gibi USB li olana geçmek lazım bencede ..
merak ettiğim USB li olanda portları ve pinleri nasıl ayarlıyacaz.. Yoksa onun mach3 programı ayrı mı..
Zaten USB li kart da çok para.. şu an alma durumu da yok

Hayırlı günler dilerim..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…