Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevaplayabilmek için veriler yeterli değil.
Makinenin motorların sürücülerin resimleri olursa tahminde bulunabiliriz.
Kart işleyecem çabuk olsun , istemek hakkınız dahilinde ama yetkiniz dahilinde olmayabilir.
İlla yüksek hızda ...kartım şöyle böyle... olmaz...
Her bölümün uyum içinde olması gerekir.

Kartlarınızı " power plane " şeklinde kazırsanız daha çabuk sonuç alırsınız.
Yinede süre dizayna ve büyüklüğüne bağlıdır .

Motorlarınızı sistemden ayırın boşta çalışacak şekilde olsun.
Bir çalışma dosyası yükleyip kontrol edin.
Başladığı yerde ya da kodlara uygun duruyormu ya da çalışma normalmi aynı hatalar varmı ?
Sürücü yazılımında olabilir , mekanik sıkışıklıklar olabilir(zayıf ihtimal).
Servolar stepler gibi değildir , adım kaçırdı kilitlendi kavramları pek uymuyor.

Belliki mach3 fazla kurcalamışınız.
lisans dosyasını kopyalayıp alın ve mach3 programını " program ekle kaldırdan " kaldırın.
Kalantılarınıda silin.
Yani kurulduğu yer ki genelde C dizinidir ne varsa silin.
Artsoft sitesinden yeni versiyonu indirin kurun.
Lisans dosyanızı içine ekleyin.
Ayarlarınızı sağını solunu fazla kurcalamadan yeniden yapın.
Tabii önce tüm ayar sekmelerini kontrol edip değerlerinizi bir yerlere not alın.
Genel olarak ayarlar .xml uzantılı dosyalarda tutulur.
Onları kopyalayıp saklasanız iyi olur.
Hatta acemi iseniz ilk önce mach3 dosyasını olduğu gibi rar layın yani sıkıştırıp paketleyin vew o paketi saklayın.
Sonra kaldırın.
Bir sorun olurda ayarlamazsanız kurulu olduğu yerdeki dosyayı silip eskiyi yüklerseniz aynen devam eder.

Görüldüğü üzere her şeyden şüphelenmek mümkün salla dur .
Kim uğraşacak , tırmalasın dursun , çinistandan alacağına yurdumuzda yüzlerce üretici vardı.
Demek istediğim şu ki , hayal edin , size sorulsa verilenlere ne kadarı ile ne diyebilirdiniz ?

hocam öncelikle teşekkürler,

lakin!

sermo motorlar Delta marka 400W lık servo motorlar ve AL018 adında hata vermekteydi... biraz daha araştırmamda bu hatanın encoder kaynaklı olduğunu gördüm...

usb kart ve saire kaynaklı olabileceğini bize kart gagalamaya çalışan satıcının ileri sürmesi idi... ancak servo motorlar kilitlendiğinden anlaşılıyorki "alarm koduna bakınca teğit edilmiş oldu" encoderler ile ilgili sıkıntı var...

şimdi sorun soruyu çıkarıyo... madem benim encoderlerde sıkıntı var 3 eksen içindemi var kardeşim diyor insan... bazen Z ekseni bazen y bazende x ekseni kilitleniyor...

bugün topraklama ile ilgili sıkıntıyı gördüm... tüm cnc çalışma alnı ile elimi değdirdiimde yer arasında bir elektrik çarpması oluyordu... iyicene topraklama hattını çektim yetmedi bi şasesini priz toprağı diğer tarafdanda binanın demir çerçeve kısmına bağladım... şuan çarpma vs. 90V lardan 8 ila 22 voltlara düşdü... bugün boşta 4 5 kere mach3 de denedik sorun çıkarmadı kilitlenmedi sürücüler...

ancak çalışanlarımızdan arkadaş mach3 de 4 saatlik bir parçayı bitirdikten sonra sorunsuz aynı testi bidaha yaptığında yine bir eksen kilitlenmiş onuda PC den kaynaklanan bir sıkıntıya bağlıyorum... neden derseniz daha önce dediğim gibi düne kadar kilitlendiğinde servo sürücüler "AL018 verdiğinde" PC yi komple açıp kapadığımızda 1 2 kartı sorunsuz çıkarıyoduk... usb den kaynaklanan bir hataydı... bunuda usb kaynaklı olduğundan sanmaktayım...

hocam sizin dediklerinize cevaben bende kazıma ile ilgili veya konumlama ile ilgili herhangi bir sıkıntı yok tam tersi onlar gayet sorunsuz ve çok hassas iş görmekteler... 1200x1200mm çalışma alanı var ve 44 - 80 pinli SMD işlemcilerin ayaklarını gayet rahat çıkarmakta...

dediğim gibi bende sürücüler üzerinde bir sıkıntım var bugün alarmı incelediğimde bunu teğit etmiş olduk... "AL018"

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/canopen-for-asda-a2_m_en_20091203-pdf.24926/

adresinde AL018 diye aratın göreceksiniz... bugün topraklamayı çektim hata 1/1 2/1 den 8/1 e düştü ancak kumar gibi hangisinde olcanı bilmiyorum... yarın tekrar incelicem neler yapabilirim... bu encoder arızası tamam ama 3 motordada encoder arızalı veya yarım yamalak çalışamaz ya??? kesin bir enerji paraziti veya kablolama ( çinliler ne varsa makinanın içinde bırakmışlar talaş tozu vida matkap ucu vs..) herşey olabilir... yardımlarınızı bekliyorum hocam... resim vs. için yarın çekmeye çalışıcam... testleride bir kendi elimle yapayım kaç denemenin kaçı başarısız benim için 1 başarısızlık bile önemli 1 metrelik kartlar basıyorum bi hata götürüyor...

yorumlarınızı bekliyor olucam... iyi geceler...

Ekli dosyalar

• CANopen for ASDA-A2_M_EN_20091203.pdf
    649.2 KB · Görüntüleme: 6
İlk önce iyi bir elektronikci bul ve routerin panosunda ve elektrikli tüm kısımlarında - motor , switch vs- şaseye bir kaçak olup olmadığını kontrol et.
Sonra iyi bir elektrikci bul ve topraklama hattını kontrol ettir olmadı yeni bir toprak hattı tesis ettir.
Öyle orasını şurasını demire bağladım kaçamaz deme.
İyi topraklama yapılmayan sistemlerde özellikle spindle sürücü başlıca hata kaynağıdır.

Kontrol kartının bir kodu markası vs resimi yok mu ?
Dandik olma ihtimali var.
Mach3 ün usb den bağlanabilmesi için plug in lere ihtiyacı var.
Bir şekilde bunu temin edin köşede dursun.
Yoksa mach3 kullanamazsınız.
Usb den çalışan arabirimlerin içerisinde Smothstepper sorunsuzdur.

Encoder hatası için Delta ile görüşün , ülkemizde gayet başarılı çalışan sorunları takip eden servisi var.
Hata kodunu söyleyin tecrübelerini aktaracaklardır.

Çinliler yok demeyi hayır demeyi ayıp sayarlar.
Fuarda bir sistem görürsünüz.
kaçkuruş
100.000
80.000 olmazmı
olur
tüh be daha az deseydim hemen kabul etti
.
.

Gelir sistem o da ne fuardaki ile aynı değil.
Tüm parçalar var eksik yok ama aynısı değil.
Kesinlikle karlarından düşürmezler , parçaları daha ucuz kalitesiz olanından kullanırlar.
Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı.

çinlileri çok güzel özetlemişiniz hocam :)

Sizin Çinlilerle benim tanıdığım Çinliler aynı millet değil heralde :)
Yıllardır bi yanlışlarını görmedim. Ne istediğini bilirsen sorun yok...

Yukarıdaki cümlelerden anladığın , çinlilerin yanlışlığı mı başkalarının tamahkarlığı mı ?
Mao dan beri değişen sadece kaz gelecek yerden tavuğu esirgememeleri.
Kaz yoksa tavukda yok.
Kümesine dikkat et kendi tavuklarından da olma.

Yolu izi en az kıta afrika.
Afrikanın iki ucundan bir hırsızla bir tamahkarı salıver.
24 saat geçmeden biri diğerini bulmazsa gel yanıma.

Uni-T den bir görünüm...,

osiloskop.jpg

geçen servo motorlar için kablo ve makina yedek parçalarını istedik uçakla 1 haftada gelecekti sözde neyse parçaların siparişini verdik resimlerle kod numaraları ile iki taraflı teğit edilerek... kargo 16 günde uçakla geldikten sonra paketleri açdığımızda hiçbir paketteki siparişin istediğimiz ürün olmadığını gördük... burda sanırım sizdeki çinli arkadaşlar japon karışımı işlerinde disiplinli olan versiyonuydu galiba...

diğer bir örneğimde ise 5 yıl yurt dışında bir ülkeden diğer ülkeye iş yüzünden geziyorduk çinde 2 kere bulunmuştum ozamanlar DVD player alıcaz... arkadaşlarla girdik bir alışveriş yerine birtane beyendik ama markası çince bi bilinmedik birşey bizde sorduk panasonic veya bilenen birşey varmı diye bir saniye dedi çakıyı aldı çin markasını yerinden çıkardı bizim bildik markayı takdı üzerine al sana panasonic oldumu dedi :))) böylede pratik insanlar.... daha 8gb flash lar yeni yeni çıkıyo bizimkiler avuç avuç almışlar geldiler hava atıyolar ucuza aldık diye 4 5 dolara almışlar... ama bilmiyolarki usb nin içinden bi şeyiyle oynanmış 1gb ı pc ye takdığında 8 gösteriyo sen 1 gb ta kadar veri atarken sorun yok 1.1 gb olsun anında cozurt... :D özetle çinliler böyleedir... kendi karlarını düşürmezler başkalarına çapulttan aleti takar uzay mekiği gibi tanıtırlar...

son olarak sorunumu çözdüm sanırım iyi bir topraklama yaptım 2 3 gündürde deniyorum daha bir hata vermedi çok şükür... servo motorlarda yüksek frekansa çıktığı için harmonikten etkilenmekteymiş... kalın kablo ile topraklamayı yapınca min. seviyeye düştü...

ilgilenen arkadaşlara tekrar teşekkürler...

Daha önce paylaşıldımı bilmiyorum ama homing/limits bölümündeki home neg. eksenleri tersine yani negatife çeviriyor,örneğin z ekseni -(eksi) yönde parça işlerken ,ilgili eksen home neg aktif yapıldıgında +(artı) yönde işlemeye başlıyor.

5 gündür hiç hareket yok mach3 de, sanırım favoriliğini yitirdi, aceba herkes emc2 ye mi yöneldi?????

Birisi şu home switch ayarlarını ve bağlantı şemasını paylaşabilirmi zahmet olmazsa... :eek:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri