Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
O gün konuştuğun Ali Abi Böyle deneyelim olmazsa xml dosyasını atarız demişti. Denedik o gün çalışmış olunca xml dosyası ile ilgilenmedim. Son sürüm Mach3 3.042

Diğer parametlerden kastın Motor Tuning ayarları ise

Step per: 640 (1/16 microstep) Velocity: 1500 Acceleration: 80 Step Pulse: 3 Dir Pulse: 3

O gün konuştuğun Ali Abi Böyle deneyelim olmazsa xml dosyasını atarız demişti. Denedik o gün çalışmış olunca xml dosyası ile ilgilenmedim. Son sürüm Mach3 3.042

Diğer parametlerden kastın Motor Tuning ayarları ise

Step per: 640 (1/16 microstep) Velocity: 1500 Acceleration: 80 Step Pulse: 3 Dir Pulse: 3

Eğer formattan önce herşey normalse sorun bilgisayarda.
Formattan sonra bilgisayarın yavaşladığı pek görülen birşey değil.
Ya virus bulaştı bilgisayara yada sürücüler yanlış yüklendi.
Başka bir bilgisayarla bir denemenizi tavsiye ederim.

Dün gece laptopa format çekeyim yeniden dedim. Mavi ekrana düşmeye başladı kurulum sırasında. Neyse windows'u kurduk. Nette yazılanlara göre güvenli kipte açtım orada da aynı şekilde mavi ekrana düştü. normal çalışırken 0x000000F4, güvenli modda ise 0x0000007B hatası veriyor. F4 Ramlerin ölü olduğunu söylüyor sanırım. 7B'de hard diskin komunlardırma hatası gibi bişeymiş. Kısaca bilgisayar mefta :D :D :D :D

Dün gece laptopa format çekeyim yeniden dedim. Mavi ekrana düşmeye başladı kurulum sırasında. Neyse windows'u kurduk. Nette yazılanlara göre güvenli kipte açtım orada da aynı şekilde mavi ekrana düştü. normal çalışırken 0x000000F4, güvenli modda ise 0x0000007B hatası veriyor. F4 Ramlerin ölü olduğunu söylüyor sanırım. 7B'de hard diskin komunlardırma hatası gibi bişeymiş. Kısaca bilgisayar mefta :D :D :D :D

Çözüm 1 adet PCI kart alınır ve CNC masaüstü bilgisayara bağlanır :)

Merhaba Arkadaslar bir sorum var ama... atc spindel kullanirken mehmet kose abinin kullandigi macroyu buray aentergre ettim ancak hani surasini nasil yapacaz bilmiyorum tool table olarak yaziyor yonergeler ama mesela diyelim ki mach3 1 nolu toola gitmesini istiyorum onu nasil halledebilirim acaba.... bir fikri olan var mi ? elimle deger giriyorum ofsetin icindeki tool information kismina herhalde orasini denk getiremiyorum ama. bir fikri olan varmi acaba ya

Yazdıklarından bişey anlamak mümkün değil. Sade ve basit olarak sorunun tam olarak ne olduğunu yazarsan yardım alman daha kolay.

Ayrıca nasıl bir toolchanger kullanıyorsun sabitmi, dönerlimi...

Eğer sabit bir toolchanger kullanıyorsan ve o toolun konumunu nereye yazacağız diye soruyorsan. Makro içerisinde zaten tool koordinatları buraya girilecek diye belirtilmiş.
Bu arada;
Select Case ToolNumber
Case Is = 1
Xpos = 12.00
YPos = 2.00

Case Is = 2
Xpos = 14.00
YPos = 2.00
Case Is = 3

Xpos = 16.00
YPos = 2.00
Case Is = 4

Xpos = 18.00
YPos = 2.00
Case Is = 5

Xpos = 12.00
YPos = 4.00
Case Is = 6

Xpos = 14.00
YPos = 4.00

Case Is = 7
Xpos = 16.00
YPos = 4.00

Case Is = 8
Xpos = 18.00
YPos = 4.00

End Select
bu satırları sen kendi takımlarının koordinatları ile değiştirmen gerekiyor arkadaşım...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/mach3-otomatik-takım-değiştirme.45030/page-2

dogru soyluyorsu kardesim... turkce karakter olmadigi iicn birde klavye biraz sikintili herhalde... normal olani kullaniyorum. donerli degil....:) tesekkurler hizli cevabin icin kardesim.....

Mehmet abi herhalde hat dustu.... neyse senide yorduk be abi.... ben beklemiyeyim hic....

merhaba arkadaşlar elimde (2H microstep driver DQ860MA) var bunların üzerinde (400 ile 51200 arası pulse/rev table) degerleri var eger yanlış anlamadıysam bunlar hassasiyet ayarları galiba bunları 51200 e göre ayarlayınca makina çalışmıyor denecek kadar yavaş hareket ediyor ve yazdıgım yazıyı çok küçük yapıyor makinanın 51200 de normal bir şekilde çalışması için motor tuning ayarlarına hangi degerleri yazmam gerekiyor (makina 4 eksen 3 eksendede 5 hatve mil var ve divizör 1/4 dişli ve kayış ile hareket ediyor) yardımlarınız için şimdiden tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim

...

Mach3 forumlarında önerilen en kısa step değeri 5mikrosaniyedir.
Dolu boşuyla bu değer yaklaşık 2,5MHz ye tekabül eder.
Bu bizler için hayli fazla değerdir.
1/16 dan sonrası kullandığımız bilyalı millerin sınır değridir.
Yani 1/32 microstep muhtemelen somunda backlash olarak kalacaktır.
5/200=0,025
0,025/32=0,00078125 mm ...

Kazım ustanın başka bir konuda sorduğum bir soruya verdiği yanıt.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,369
Son üye
fthctn

Yeni konular

Geri