Mach3 ve Lazycam Ayarları Nasıl Yapılır?

arkadaşlar kullanmış olduğum mach 3 programında şöyle bir hatayla karşılaşıyoruz.3 eksenli bir kartımız var.mach x eksenine hiç sinyal vermiyor.y ekseni normal çalışıyor.z ekseni ise programdaki x ekseni kordinatlarına göre çalışıyor.burdaki sıkıntı neyden kaynaklanıyor olabilir?manuel olarak karta sinyal verdiğimizde herhangi bir sıkıntı yok.tüm eksenler olması gerektiği gibi çalışıyor.ama mach 3 ten gelen sinyaller yukarıda anlattığım şekilde oluyor.bu konuda önerisi olan varmı?

port-pin ayarlarını kontrol etmen gerek..

Arkadaşlar
Gördüğüm kadarıyla ülkemizde mach3 ile ilgili baya sıkıntı var.
Bunları gidermek görevimiz, şu an mach3 programı va cnc kullanımıyla ilgili bir kitap hazırlıyorum bitince nette bir yerlere koyarım.Ama bu kitap bitene kadar mach3le, cnc yapımında mekanik yada elektronik karşılaştığınız her türlü sorunu bildirebilirsiniz. Fırsat buldukça yanıtlarım. Özetle bu programdan bahsedeyim;bu programdan memnun olmayan bazı arkadaşlar çartı gözüme,Mach3 en amatörden en profesyonel uygulamalara cevap verebilecek 6 eksene kadar kontrol sağlayan,step yada servo motor kontrol eden bir arayüz programı.Bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi LPT portundan kontrolsağlaması böylece sürücüler ile bilgisayar arasında haberleşme çok basit bir şekilde yapılıyor.

Arkadaşlar
Gördüğüm kadarıyla ülkemizde mach3 ile ilgili baya sıkıntı var.
Bunları gidermek görevimiz, şu an mach3 programı va cnc kullanımıyla ilgili bir kitap hazırlıyorum bitince nette bir yerlere koyarım.Ama bu kitap bitene kadar mach3le, cnc yapımında mekanik yada elektronik karşılaştığınız her türlü sorunu bildirebilirsiniz. Fırsat buldukça yanıtlarım. Özetle bu programdan bahsedeyim;bu programdan memnun olmayan bazı arkadaşlar çartı gözüme,Mach3 en amatörden en profesyonel uygulamalara cevap verebilecek 6 eksene kadar kontrol sağlayan,step yada servo motor kontrol eden bir arayüz programı.Bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi LPT portundan kontrolsağlaması böylece sürücüler ile bilgisayar arasında haberleşme çok basit bir şekilde yapılıyor.

Arkadasım mac3 ıle ılgılı bır cok detayı bılıyorum ama aslında benım var olarak bıdıgım bır ozellık ama bır turlu bulamayı basaramadıgım bır ayar :)

soyle soylemek gerek plazma yada benzerı makına yazılımlarında x-y eksen kacıklıklarını yazılım ıle ayarlamak mumkun oluyor. yanı kopruye ıllakı parelel olarak parca koymak gerekmıyo. 2 nokta tanımlanarak x yada y eksenın kacıklıgı tanımlanabılıyor..
MAch3 de bu olay nasıl gerceklesır :) bılen arkadasların yardımına ıhtıyacım var..

Arkadasım mac3 ıle ılgılı bır cok detayı bılıyorum ama aslında benım var olarak bıdıgım bır ozellık ama bır turlu bulamayı basaramadıgım bır ayar :)

soyle soylemek gerek plazma yada benzerı makına yazılımlarında x-y eksen kacıklıklarını yazılım ıle ayarlamak mumkun oluyor. yanı kopruye ıllakı parelel olarak parca koymak gerekmıyo. 2 nokta tanımlanarak x yada y eksenın kacıklıgı tanımlanabılıyor..
MAch3 de bu olay nasıl gerceklesır :) bılen arkadasların yardımına ıhtıyacım var..

Bunu birkaç farklı yolu var, Mesela g54 ile verdiğin parça sıfırını g68 komutu ile
dönderebilirsin örnek olarak : G68 A_ B_ I1 R_ burada a değeri yanına x den nekadar uzakta döndürme yapacağın b yanına y den nekadar uzakta döndürme yapacağın I z eksenini temsil eder R ise kaç derece açı olacağını belirtir.
Ancak köprüye bir parçayı paralel koymuyorsan cam programından da bu nu ayarlayabilirsin

Bunu birkaç farklı yolu var, Mesela g54 ile verdiğin parça sıfırını g68 komutu ile
dönderebilirsin örnek olarak : G68 A_ B_ I1 R_ burada a değeri yanına x den nekadar uzakta döndürme yapacağın b yanına y den nekadar uzakta döndürme yapacağın I z eksenini temsil eder R ise kaç derece açı olacağını belirtir.
Ancak köprüye bir parçayı paralel koymuyorsan cam programından da bu nu ayarlayabilirsin

tsk cvp ıcın . ama benım bahsettıgım G code ile degıl, mrk ettıgım mach3 de dırekt olarak g coduna mudahale etmeden bunu yapabılıyormuyuz?? buyuk ve agır parcaların ıslemenmesı esnasından aynı parcadan bırden fazla uretım yaparken her seferınde cam programında parca yerlestırıldıkten sonra eksen kaymasını olcupp yenıden code cıkarttmak pek mantıklı olmuyor. bu yuzden gerek duyuyorum...

neyse olayı cozdum , sadece acıyı kendımız hesap etmemız gerekıyor.. hesapladıgımız acıyı , local system rotate kısmına gırdıgımız zaman g code uzerınde herhangı bır oynama yapmak gerekmıyor..

şu mach3 programını şu koca sitede eğitimini hazırlıcak bir babayiğit yokmu ya?

netür probleminiz var machxx ile yardımcı olmaya çalışırım, G-kodları yada VBASİC codlaması, BRAIN hazırlaması filan karşılıksız hertürlü destek verebilirim, ihtiyacınızı yazın çözmeye çalışayım...

mehmetkose , arkadaşım mach3 le çalışan bir cnc routere 6 istasyonlu otomatik takım değiştirme eklemek istiyorum. Mach3 tarafında neler yapmam gerekiyor?

arakadaşım öncelikle otomatik takım değiştirme olayını aktif etmen gerek sonra takım telefilerini ve ofsetlerini tanıtman gerek ve daha sonrasında takım değiştirme komutu olan M06 komutunu kullanmak gerek program içerisinden.. kabaca böyle ama eğer tam anlamıyla istersen daha detaylı olarak anlatabilirim, ne tür bir makinede kullancaksınız takım değişmeyi mekanik olarak resimlerseniz yardımcı olurum....

Forum istatistikleri

Konular
129,016
Kullanıcılar
451,257
Son üye
mehmett_ercn

Yeni konular

Geri