Mach3'e Alternatif CAM Programı Yapmak

takip..

Merhaba arkadaşlar, abiler =)

Bir yazılımcı olarak ben diyorum ki, Mach3ü çirkin, karışık, bazı yerlerde mantık dışı, bazı yerlerde amatörler için gereksiz yere zor, ileri seviye işlerle uğraşanlar için fazla basit ve angarya bulmaktayım.

Piyasada ücretli ücretsiz birçok alternatif olduğunu biliyorum, o yazılımlarını henüz denememiş olsamda her birinin beni rahatsız eden bir dezavantajını görebiliyorum.

Sorum da şu, sizce açık kaynak bir yerli proje geliştirsek, bu ücretsiz bir şekilde kullanılabilse, artı ve eksilerini beraber değerlendirip yazılımı bu şekilde geliştirsek nasıl olur?. Doğru mu olur, yanlış mı olur?

Benim elimdeki imkanlar şu şekilde:
1- 1 Adet CNC Drill (Pcb için), 1 Adet CNC Router, 2 Adet CNC Plazma (Birinde Spindle da var Saca Delik Delme için)
2- 10 yılı aşkın naçizane yazılım deneyimi (Assembly, C, C++, C#, PHP, PIC/ATMEL, PIC32, Arduino, Chipkit, VHDL/FPGA, Solidworks, Autocad)
3- Yapmayı düşündüğümüz bu yazılıma iştirak edecek şekilde gerekli elektronik devreyi çizip bastırabilme ve geliştirebilme imkanı.

Kafamdaki yol haritası şu şekilde, temel ve basit bir cam(?) programı hazırlayıp bunu açık kaynak kodlu olarak dağıtıp, bununla beraber çalışacak kontrol kartını üretip sadece maliyet fiyatına satmak (ya da devreyi de açık kaynak yapıp, yapmak isteyenlerin yapmasını sağlamak).

Daha önceleri bu cnc makinaları çalıştırmak üzere yapmış olduğum amatör cam programları ve amatör kontrol kartları olduğu için, daha iyisini beraber yapabileceğimiz konusunda önce kendime güveniyorum.

Her türlü eleştirinizi bekliyorum.

Saygılar.

neden olmasın. aslında bu konu ile ilgili çalışma yapan firmalar var.hatta çalışmadan ziyade uygulayan firmalar mevcut.

@mashadow hocam.
Zamanında bende mcu üzerinde g-code yorumlama ile biraz uğraşmıştım. PCB kazımak için sadece temel komutları işleyen birşey. 16 bit dsPIC, PIC32, ARM denetleyicilerde seri, USB, Ethernet gibi bağlantılar için.
Başlarsanız elimden geldiğince destek olmaya çalışırım.

Gördüğüm kadarı ile genelin işine yarar bir ürün çıkartmak için ucundan biraz birşeyler yapmak yetmiyor. Bunun için de başında hedefleri iyi belirlemek gerekli. Benim tecrübeme göre sınırları belirlenmemiş yazılım projeleri de pek başarılı olamıyor. Desteklenecek komut seti, hız vs.vs. gibi.

Geliştirme kiti kullanmak fikri çok olumlu.
Ne tür bir geliştirme kitinden ve ortamından bahsediyoruz.
Arduino gibi birşey mi, yoksa Arduino platformunda 32bit veya stm32F4disco, diğer discolar. Yada sbc.
Kafanızda oluşmuş bir fikir varmı?

Aslında bu tip mcu lar üzerinde çalışan açık kaynak projeler zaten var.
grbl mesela.
Buna benzer bir proje ye destek vermek, daha modern bir mcu üzerinde çalışır hale getirmek te mantıklı bir yaklaşım olur.

Hocam çalışmalarınızı bu forumdan takip ediyorum.

Hedef konusunda henüz biraz erken olması nedeniyle kesin şeyler söylemek istemiyorum ancak aklımdan geçenler şu şekilde;

Yapılması gereken masaüstü yazılımının öncelikle kullanıcı dostu bir arayüzle (bu genelde yalan olur), multi-linqual, herhangi bir apiyle değilde kullanıcıların sistem işleyişini canlı olarak değiştirebileceği dinamik script diliyle desteklenmiş (kullanıcının program kodlarını düzenleyebileceği (gcode değil)), arayüzü tamamen html/css/javascript ile dokunmatik ekranlarda da çalışabilecek şekilde tasarlanmış, sadece gcode işleyip bunu usb daha doğrusu seri haberleşme üzerinden kontrol kartlarıyla haberleşebilecek şekilde yapılması kanaatindeyim. Bu yazılımın zorunluluktan dolayı windows tabanlı olmasını, XP işletim sisteminde de çalışabilmesi için elden gelen tüm gayretin gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kontrol kartına gelecek olursak, ben arduino tabanlı 32bit işlemcili kontrol kartlarının bu işin altından kalkacağını düşündüğümden, piyasada sürekli ve ucuza bulunduklarından (örneğin chipKİT uno32 = 115TL) ötürü bu geliştirme kartlarının kullanılması düşüncesindeyim. Yazacağımız (hatta birazını yazdım) firmware portable olup hepsinde çalışacak şekilde tasarlanırsa, geriye sadece kullanıcının bir bob hazırlaması/yapması (ki nası yapacağını da açık kaynak vereceğiz) veya yapanlardan satın alması gerekiyor. Bugün 5 Eksen bir usb kontrol kartının fiyatının neredeyse 1000 TL olduğunu hesaba katarsak bizim sistemimiz maximum 250 TLye tam manasıyla halloluyor.

grbl projesini ilk çıktığı günden beri takip etmekteyim, açıkçası kendi yazmaya çalıştığım bazı interpolasyon kodlarını ordan da teyitleyerek yazıyorum. Ancak dökümantasyonunu eksik ve mantık akışını yanlış bulduğumdan ötürü bu projeyi tamamen alıp kullanmayı düşünmüyorum, port etmeyi de düşünmüyorum. Sadece alıntı yapmalıyız bana kalırsa.

Gelecek adına konuşacak olursak arduino standartının tüm geliştiriceler arasında tek ve en hızlı gelişecek, kabul görecek olduğunu düşündüğümden ötürü, bu tabanda yazacağımız firmware'in yeni nesil kartlarda da çok az uğraşla çalıştırılabileceği fikrindeyim. Yani bu kartlar hem ucuzlarken hem de hızlanacaktır. Örneğin şu an ülkemizde henüz yok ama, arduino tabanlı fpga projelerini yurt dışında görmekteyiz. Bence bu doğru bir yatırım olacak.

Yakında yaptığım yazılımla ve arduino tabanlı bir kartla çalışan makinanın hareketlerini videoya çekip buraya koyacağım. Ve yine şuan yazılımın tabanını hazırlarken açık kaynak platformu oturtup sizlerinde destekleyebileceği hale getirip duyurusunu yapacağım.

Şimdilik, 1 sene kadar önce yaptığım, gcode olmadan kendi kod sistemiyle çalışan chipkitUno32 ile çalışan bir pcb drillin videosuyla yetinelim.

Merhaba arkadaşlar, abiler =)

Bir yazılımcı olarak ben diyorum ki, Mach3ü çirkin, karışık, bazı yerlerde mantık dışı, bazı yerlerde amatörler için gereksiz yere zor, ileri seviye işlerle uğraşanlar için fazla basit ve angarya bulmaktayım.

Piyasada ücretli ücretsiz birçok alternatif olduğunu biliyorum, o yazılımlarını henüz denememiş olsamda her birinin beni rahatsız eden bir dezavantajını görebiliyorum.

Sorum da şu, sizce açık kaynak bir yerli proje geliştirsek, bu ücretsiz bir şekilde kullanılabilse, artı ve eksilerini beraber değerlendirip yazılımı bu şekilde geliştirsek nasıl olur?. Doğru mu olur, yanlış mı olur?

Benim elimdeki imkanlar şu şekilde:
1- 1 Adet CNC Drill (Pcb için), 1 Adet CNC Router, 2 Adet CNC Plazma (Birinde Spindle da var Saca Delik Delme için)
2- 10 yılı aşkın naçizane yazılım deneyimi (Assembly, C, C++, C#, PHP, PIC/ATMEL, PIC32, Arduino, Chipkit, VHDL/FPGA, Solidworks, Autocad)
3- Yapmayı düşündüğümüz bu yazılıma iştirak edecek şekilde gerekli elektronik devreyi çizip bastırabilme ve geliştirebilme imkanı.

Kafamdaki yol haritası şu şekilde, temel ve basit bir cam(?) programı hazırlayıp bunu açık kaynak kodlu olarak dağıtıp, bununla beraber çalışacak kontrol kartını üretip sadece maliyet fiyatına satmak (ya da devreyi de açık kaynak yapıp, yapmak isteyenlerin yapmasını sağlamak).

Daha önceleri bu cnc makinaları çalıştırmak üzere yapmış olduğum amatör cam programları ve amatör kontrol kartları olduğu için, daha iyisini beraber yapabileceğimiz konusunda önce kendime güveniyorum.

Her türlü eleştirinizi bekliyorum.

Saygılar.

Bende senin gibi düşünüyordum ama sonradan internette bir kaçtane sistem görünce "Şerefsizim Aklıma gelmişti" dedim.Çünkü "cirqoid.com" ,"www.pibot.com" gibi makineler ile karşılaştım. Hatta basıları estlcam gibi solidworks AUTOCAD parçasını yorumluyor.
Ama dersen ki bu işi FPGA ile sistemi kararlı hala getirip ara yüz olarak beaglebone/rpi kullanacağım ekran ekleyeceğim. BEN VARIM indiegogo ya verelim derim :) :) :)

Amacım mach3'e alternatif gcode yorumlayabilen, herhangi bir cnc makinayı genel anlamda kontrol edebilen, kendi motion controllerıyla beraber haberleşip tak/çalıştır bir ürünü yerli imkanlarla, birlikte (hep beraber) yapmak.

Düşünceleriniz güzel umarım başarıya ulaşır. Acemi olduğum için doğrudan pek faydam olamayacaktır ancak test edilmesi, kullanılması konusunda belki yardımım olur. Forumdan başlayarak örgütlü bir ekibe dönüşüm umarım zor olmaz.

Yazınızı gördüğümde ben de Arduino'yu önerecektim ancak diğerleri konusunda bilgim az olduğu için vazgeçtim. Bunun yanında Arduino deneyimim az olsa da açık kaynak olması, sağlamlığı, güvenilir ve yaygın yeri doğru seçim olduğunu hissettiriyor. Üzerine kurulacak güvenilir bir yapı dünyada da kabul görebilir. Mach3 ve paralel porttan kurtulmak isteyen herhalde çoktur. Arduino Uno üzerinde denemeler yaparken onca işkenceden yanmadan çıkmıştı. Eğer kapasitesi ve pinleri farklı bağlantılara da izin verirse güzel olur.

Projeniz 3D yazıcı (hatta lazer, plotter vs.) olarak kullanmayı da kapsarsa işleri daha zora sokup yapılmaz hale getirir mi? "3D (3 Boyutlu) Yazıcı" konusunda yer alan Diyouware'in PCB factory adlı ürünü anlatmaya çalıştıklarımın bir kısmını kapsıyor. Xbox'ın PHR-803T lazer ünitesi (6$ mertebesinde) ile mikron mertebesinde ayar yapmak bile mümkün gözüküyor.

Son düzenleme:
ayrıca piyasada laser engraver olarak satılan çin malı makinelerin yazılımsal çok büyük eksikleri var
moshiboard diye bir kart moshidraw diye bir yazılımı var ama iğrenç ötesi.
bir ara mbed destekli laos isminde bir yazılım ile bu çin malı laser engraver makinelerini çevirenler oldu ama ben de denedim istediğim kaliteyi vermedi maalesef.
bu tip laser engraver makinaların ana kartı dsp controller denilen bir kart. direl corel ile birlikte çalışabiliyor.
laser engraver ile ilgili de bir çalışma yapılabilinir ileride.

ayrıca piyasada laser engraver olarak satılan çin malı makinelerin yazılımsal çok büyük eksikleri var
moshiboard diye bir kart moshidraw diye bir yazılımı var ama iğrenç ötesi.
bir ara mbed destekli laos isminde bir yazılım ile bu çin malı laser engraver makinelerini çevirenler oldu ama ben de denedim istediğim kaliteyi vermedi maalesef.
bu tip laser engraver makinaların ana kartı dsp controller denilen bir kart. direl corel ile birlikte çalışabiliyor.
laser engraver ile ilgili de bir çalışma yapılabilinir ileride.
Zaten FPGA dememin sebebi o FPGA ve DSP PLL karalılığı yüksek çözünürlük ve DAC PWM özellikleri açısından ve tabiki en önemlisi hıs açısından mikrodenetleyicilere fark atıyor. Problem ise kütüphane bilgisi ve gerekli olan tüm bilgileri elden yazmanız gerekli.

Bir önceki mesajımda da demiştim.
Sınırları çizilmeyen yazılım projeleri bitmez.

@firzen Hocam, öncelikle amaç neydi. ?
Makul fiyatlı, genele hitap edebilecek, paralel port, adanmış bilgisayar derdinden kurtaracak ve mach3 ün yaptığını yapabilecek, bir g-code yorumlayıcı değilmi?.
Üstüne açık kaynak kodlu olacak. vs.

Ki, grbl bunu 8 bitlik Atmel işlemci ile yapıyor.
Tamam 8 bit olmasın ama FPGA ye de ihtiyaç olurmu ki.
Step-Dır puls ları 50-100 ns daha zamanında mı olacak.
Çizgi-Tagem' e baksak en ucuz FPGA kiti kaç paradır ki?
Açık kaynak kodlu ve genele yayılmaya çalışılan proje yi FPGA ile yapsak kaç kişi daha katılır?.

İyinin düşmanı, en iyi ve mükemmel.
Sınır çizmek işi öncelikli.

Sınır da bana göre de g-code yorumlamak. Solid, AutoCad, Corel, Stl vs. den direk okumak değil.
Dünyada kaç farklı 3D formatı varsa, bunları okuyup CAM işlemini yapan programlar var neyseki.
Lisans vs. derseniz de Solid'i lisanslı kullanan adam SolidCam' imi alamayacak, yoksa Solid'i kıran CAM tarafınımı kıramayacak.
G-code yorumlamak öncelikli ve de yeterli. En azından işin başında.

G-code yorumlamak denilen iş sonuçta step-dir pulslearı üretmek. BB/RPi gibi OS çalıştıran sistemler mesela 32F4 den daha zamanında, kaliteli mi üretirler bu sinyalleri. ?

FPGA ye gelene kadar, algoritması, desteklenecek g-code seti vs. bi dünya iş var.
Gelin makul bir ortam da bu bu işi yapılsın ve başlamadan bitmesin.

Bir önceki mesajımda da demiştim.
Sınırları çizilmeyen yazılım projeleri bitmez.

@firzen Hocam, öncelikle amaç neydi. ?
Makul fiyatlı, genele hitap edebilecek, paralel port, adanmış bilgisayar derdinden kurtaracak ve mach3 ün yaptığını yapabilecek, bir g-code yorumlayıcı değilmi?.
Üstüne açık kaynak kodlu olacak. vs.

Ki, grbl bunu 8 bitlik Atmel işlemci ile yapıyor.
Tamam 8 bit olmasın ama FPGA ye de ihtiyaç olurmu ki.
Step-Dır puls ları 50-100 ns daha zamanında mı olacak.
Çizgi-Tagem' e baksak en ucuz FPGA kiti kaç paradır ki?
Açık kaynak kodlu ve genele yayılmaya çalışılan proje yi FPGA ile yapsak kaç kişi daha katılır?.

İyinin düşmanı, en iyi ve mükemmel.
Sınır çizmek işi öncelikli.

Sınır da bana göre de g-code yorumlamak. Solid, AutoCad, Corel, Stl vs. den direk okumak değil.
Dünyada kaç farklı 3D formatı varsa, bunları okuyup CAM işlemini yapan programlar var neyseki.
Lisans vs. derseniz de Solid'i lisanslı kullanan adam SolidCam' imi alamayacak, yoksa Solid'i kıran CAM tarafınımı kıramayacak.
G-code yorumlamak öncelikli ve de yeterli. En azından işin başında.

G-code yorumlamak denilen iş sonuçta step-dir pulslearı üretmek. BB/RPi gibi OS çalıştıran sistemler mesela 32F4 den daha zamanında, kaliteli mi üretirler bu sinyalleri. ?

FPGA ye gelene kadar, algoritması, desteklenecek g-code seti vs. bi dünya iş var.
Gelin makul bir ortam da bu bu işi yapılsın ve başlamadan bitmesin.
dediğinizi anlıyorum da neden çizgi tagemden sadece deveoper kit bakıyorsunuz ben mojo FPGA aldım 200tl spartan-6 var. Hem konu başında amaç kart tasarlamak yani bence tekil çip olarak bakılırsa alınabilir. Dediğiniz gibi 8-bit olmaz ama FPGA ve DSP'nin en güzel özelliği hatta çoğu kişinin bile bilmediği mühendislik öğrencilerinin severek öğrenmek istemeiği kesikli zaman ve FFT özelliklerine destek vermesi(Bu arada ben bayılırım kesikli zaman :D ). Zaten bu yüzdendirki FPGA çipleri LCD televizyonlarda hatta bu 5K teknolojisini tasarlayan Apple ekran ürünlerinde kullanılıyor.Amamç uygun fiyatlı yapmak ama yapılan işinde bence hakkını vermek lazım yani neden yüksek çöznürlük özelliğine sahip bir çip ile yapmıyoruz herkes arduino kullanıyor. Tamam FPGA olmasın DSP olsun sonuçta DSP'ler ile SVPWM SPWM ... vs gibi modülasyon dahili DAC ADC motor kontrol üniteleri mevcut.

Dediğim gibi yapıldl mı güzel birşey olsun diye dedim. Hatta bana kalırsa sistemi Labview ile tasarlama yapalım makerhub bile bize destek verir. Sitede ileri seviye labview bilen ve yöneticilerden olan emre tüzüner hocamız var.

Takipten çıktım :) başım döndü arkadaşlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,831
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri