Makel marka sayaç T zamanı yanlış gösteriyor

Muhsin Kamer

Usta Üye
Yeni taşındığım bina da makel marka sayaç kullanılmış.
Sayaç okuma da
T1-T2-T3 zamanlı hesaplar doğru
T zaman toplamı yanlış gösteriyor.

Sayaçlar yeni.
Sayaç üzerinden yeniden hesaplama veya resetleme işlemi yapılabiliyor mu?
Sayacın 5 yıl garantisi var.
Sayaç üzerinden Müdahale olmuyorsa;
Makeli mi aramalı veya sayacın yenisini mi almalı.
Konu ile ilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Makel sayaç,en sorunsuz saatlerin başında geliyor.Çok eminseniz,tedarikçiden değiştirilmesini talep edebilirsiniz.Sayaç üzerinden hiçbir müdahale yapılamaz.

Tedarikçi derken,
Ne anlamalıyız ?
Sayaçları müteahhit mi takar, elektrik dağıtım şirketi mi?
Binaya daha iskan alınmadı. Elektrik faturası müteahhit adına kayıtlı tek sayaca geliyor.
Daire sayaçlarının kullanımına göre fatura paylaştırılıyor.

Tedarikçi derken,
Ne anlamalıyız ?
Binaya daha iskan alınmadı. Elektrik faturası müteahhit adına kayıtlı tek sayaca geliyor.

T zaman toplamı yanlış gösteriyor.

Dediğiniz sayaç faturasi gelen mühürlü sayaç mi süzme sayaç mi ? Resmi kaydı yok . ( mühürsüz )

Sizin sayaç kayıtsız mühürsüz sayaç olmalı sanırım ( Süzme sayaç durumunda ) müteahhit değiştirmesi gerekir.

Son düzenleme:
Tedarikçi derken,
Ne anlamalıyız ?

Tedarikçi,Elektrik Dağıtım Şirketidir.Resmi abone sayaçları,kural olarak,tedarikçi tarafından takılır.Şu andaki muhatabınız Müteahhittir.

Son düzenleme:
Belli bir zaman sonra bina şantiye konumundan çıkınca kendi aboneliğinizi yapmak zorunda kalacağınızdan sayaçlar değiştirilecek. Müteahhit/elektrikçinin taktığı sayaçlar sadece süzme sayaç olarak kullanıldığından sorunlu olabilirler.

Belli bir zaman sonra bina şantiye konumundan çıkınca kendi aboneliğinizi yapmak zorunda kalacağınızdan sayaçlar değiştirilecek. Müteahhit/elektrikçinin taktığı sayaçlar sadece süzme sayaç olarak kullanıldığından sorunlu olabilirler.
İskan alınana kadar T1-T2-T3 leri toplayıp elektrik tüketimini fiyatlandıracağız.
Sayacı değiştirmeye gerek yok.
İskan da zaten sayaçlar değişecekmiş.
Bina ile ilgili elektrik sözleşme, sayaç kalitesi, bakımı konularına acemiyim
Daire içi 220 AC den itibaren ilgi alanıma girer.
Konuya katkı sunanlara teşekkür ederim.

Yeni taşındığım bina

Rabbim hayırlı kılsın .

İskan alınana kadar T1-T2-T3 leri toplayıp elektrik tüketimini fiyatlandıracağız.
Sayacı değiştirmeye gerek yok.
İskan da zaten sayaçlar değişecekmiş.
Bina ile ilgili elektrik sözleşme, sayaç kalitesi, bakımı konularına acemiyim
Daire içi 220 AC den itibaren ilgi alanıma girer.
Konuya katkı sunanlara teşekkür ederim.

Yaktığınız elektrik enerjisini sayacınız T1-T2-T3 doğru okuyorsa ( eksik veya fazla tüketim okumuyorsa ) sorun yok

Binanın yetkili elektrikcisinden bilği almanız .
Bu takılı kullandığımız sayaçlar iskan zamanı değişecek mi ?
Yeni sıfır sayaç takılacak mı ?

Şu da var her şey sıcağı sıcağına sayaç değişimi yapılırsa daha iyi olur .
Enerji şirketi kabul eder mi bilmiyorum .

Sayaçlar değişmeden sayaçta yazan son endexden kayıt altına alınıp devam edilebilir mi ?
veya ana sayaç sonlandırıp daire sayaçlarının endexları daha sonra yüklü faturalandırılması cezasız !!!

Zamanında ...
Not: geçiş anının
Süzme sayaç olarak kullanıyorduk . ( Su - elk )
D.gaz iskan sorduğu yoktu .

Bizim binada elektrik ve su sözleşmesinde sayaç değişimi olmamıştı .
Su sayacının ana sayacı sökülmedi .

İskan başvurusu iskan çıkmadan ( tam hatırlamıyorum ) Belediyeden iskan başvurusu yapılmıştır geçici belğesi ile daimi elektrik başvurusu yapılmış olabilir .

Elk .dağıtım şti tarafından sayaçların marka ve seri numaraları alınıp kayda geçirilip .
Sözlemeniz kullanım ceza girmeden belli bir süre izin mi verildi ? veya izin verilen kw kadar mıydı kotayı geçmeden
Daimi elektriğe geçildi .

Diğer .
Sayaç panosundaki ürünlerin ve siğorta kutusunuzun fotolarını yayınlarsanız daha iyi olur .
Ne gibi ürünler var görmüş oluruz .

Kolay gelsin Sağlıcakla ...

Son düzenleme:
Sayaç panosundaki ürünlerin ve siğorta kutusunuzun fotolarını yayınlarsanız daha iyi olur .
Ne gibi ürünler var görmüş oluruz .
Sayaç panosu makel sayaçlar;
farklı bir durum yok.
Müteahhit sayacı mühürlü, diğer sayaçlar mühürsüz bağlantılı.

T1-T2-T3 doğru okuyorsa
Doğru okuma. Bina da sadece oturduğum dairenin sayacı da T zaman toplamını eksik okuyor.
Diğer dairelerin sayaçları T tüketimi doğru gösteriyor.

Yaktığınız elektrik enerjisini sayacınız T1-T2-T3 doğru okuyorsa ( eksik veya fazla tüketim okumuyorsa ) sorun yok .
Şimdilik sorun yok.
Sayaçlar iskan da değişecekse;
İskana kadar idare edelim.
Teşekkürler

2 sene önce şantiye tarifesinden mesken tarifesine geçmiştim. Sayaç değiştirildi ve tekrar dosya, proje, başvuru derken ilave masraflar çıktı. Şantiye aboneliği inşaat süresince müteahhit adına bir geçici abonelik oluyor. Mesken aboneliği ile şantiye aboneliği sayaçları arasında katsayı gibi ne fark var bilmiyorum? Fakat su aboneliğimi de şantiye tarifesinden meskene çevirdiğimde sadece gelip mevcut metre küp yazıldı ve sonraki ay mesken tarifesi üzerinden ücretlendirildi.

Forum istatistikleri

Konular
129,109
Kullanıcılar
451,433
Son üye
Tural08

Yeni konular

Geri