Makina kw hesabı yardımcı olurmusunuz ??

E.murat

Üye
Merhaba arkadaşlar sizden bir konu hakkında yardım almak istiyorum. Aslında formu bayagı bir dolaştım ama kendimce istedgim nitelikli cevaba ulaşamadım.Konu üzerinde bilgi etiketi olmayan makinalarım var ve ben bu makinaların amper üzerinden harcadıgı gücü bulmak istiyorum. Örnek vereyim bir fırınım var ve üzerinde hem trifaze motorlar ayrıca rezistanslar var. Şimdi sorum ben bu makinanın çektigi kw bulabilmek için hangi yolu izlemeliyim.Makina üzerindeki şalterden geçen akımları tek tek ölçüp topluyoruz. dogrumu. Bana olarak bilgi verebilir aydınlatırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaş omik yük ayrı indüktif yük ayrı rezistansların monofaze trifazemi 220 v çalışan yükte ayrı 380 v ta ayrı hesap yapılır ona göre araştırma yapmalısın kolay gelsin

Merhaba arkadaşlar sizden bir konu hakkında yardım almak istiyorum. Aslında formu bayagı bir dolaştım ama kendimce istedgim nitelikli cevaba ulaşamadım.Konu üzerinde bilgi etiketi olmayan makinalarım var ve ben bu makinaların amper üzerinden harcadıgı gücü bulmak istiyorum. Örnek vereyim bir fırınım var ve üzerinde hem trifaze motorlar ayrıca rezistanslar var. Şimdi sorum ben bu makinanın çektigi kw bulabilmek için hangi yolu izlemeliyim.Makina üzerindeki şalterden geçen akımları tek tek ölçüp topluyoruz. dogrumu. Bana olarak bilgi verebilir aydınlatırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler...
Bu işi yapan enerji analizatörleri var makinelerin panolarına ana şaltere akım trafoları ile bağlayabilirsiniz!
Ama pens ampermetre ile ana şalterden makinenin amperini ölçünüz 3 fazı ayrı ayrı ölçün ve ortalama değeri bulun!Yani R fazı 32A S fazı 35 A T fazı 34 A olduğunu varsayarsak ortalama amper 34A dir bununla 380VAC çarptığımızda KVA çıkar bunu da KW çevirmek için çıkan sonuç 0,8 ile çarplır ve makinenin kaç KW gücünde olduğu ortaya çıkar.
220 Vac Devrelerde ise amperi 220 vac ile çarparsın.Burada 0,8 ile çarpmaya gerek yok!

Tek fazlı yüklerde de üç fazlı yüklerde olduğu gibi faz farkı oluştururlar. Her yükün cosfi değeri farklı olduğu gibi örneğin motorda yüklenme oranına göre değişkenlik gösterir. Bir rezistans ohmik yük olduğu için cosfi:0,99-1 gibi bir değerdedir. cosfi'yi 0,8 kabul etme gibi bir durum söz konusu olamaz.
Aktif güç tüketimini bulabilmeniz için faz akımının yanında faz'a ait faz-nötr gerilimi ve cosfi değerinin de ölçülmesi gerekir. Her Tek faz için P=UxIxcosfi hesabı yapıp çıkan güçleri toplarsanız toplam aktif güç tüketimini bulmuş olursunuz.
Elimde sadece pensampermetre var neyi ölçebilirim derseniz. Faz akımı ve gerilimini ölçüp birbiriyle çarparak görünür güç'ü bulabilirsiniz. S=UxI yine bunu her faz için yapıp çıkan güçleri topladığınızda toplam görünür güç tüketimini bulmuş olursunuz.

Analizör veya powermetre bu işin en iyi ve en pratik çözüm yoludur.

Arkadaşlar verdiginiz degerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,867
Kullanıcılar
450,987
Son üye
YİĞİDO tamirci

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri