matlab de plc ile dc motor hız kontrolu

pokemal2

Üye
Merhaba arkadaşlar bir ödevim de dc motor hız kontrolu yapmam gerekiyor. PLC kullanarak yapıcam. Ancak gerçekleştirmeden önce matlab&simulink te simulasyonunu yapmam gerekiyor.

Bu konuda bana yol gosterecek birileri var mı?

Şimdiden çok teşekkür ederim.
iyi çalışmalar

Sn. pokemal2,

MATLAB Central - Files adresindeki search kısmına "dc motor control" yazın. Sonuçları çok fazla inceleyemedim ancak sizin işinize yarayan dosyalar olabilir.

Saygılar

Çok basit bir şekilde şu şekilde modelleyebilirsin:
DxWiU.png

MATLAB editörüne de aşağıdaki kod bloğunu yazarsan (gerçekçi değerler vermeye çalıştım):
J=850e-6; % [kg*m^2] atalet
B=36.8e-4; % [N*m*s/rad] viskoz sürtünme
Kt=0.1434; % [N*m/A] Motor tork sabiti
Kp=1;Ki=0;Kd=0; % PID kontrolcü katsayıları (Kp:proportional, Ki:integral, Kd:derivative)
GPID=tf(Kp,1)+tf(Ki,[1,0])+tf([Kd,0],1); % PID kontrolcü transfer fonksiyonu
G=tf(1,[J,B]); % Motor transfer fonksiyonu (J*w_dot+B*w=T denkleminin laplasını alınca geliyor)
Gc=(GPID*G*Kt*1.2)/(1+GPID*G*Kt*1.2); % Closed loop transfer fonksiyonu (Genel olarak K(s)G(s)/(1+K(s)G(s)H(s)) şeklinde yazılır)
figure(1);
margin(Gc); % bode plot

Kontrolcü transfer fonksiyonunu 1 aldım. Sürücü çevrim katsayısını 1.2 aldım, yani sürücüye 10V verince motora 12amper, 5V verince 6amper vb. basıyor diye varsaydım.

Step cevabında ve ramp cevabında ofset var. Bunların da nedeni niçini kontrolün temeli. Bunlardan kurtulmak için kontrolcüyü 1 almak yerine Kp, Ki, Kd değerlerine ne vermen gerektiğini öğrenmelisin.

Umarım yardımcı olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,827
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Geri