Meger im Doğru Ölçüm Yapıyor mu?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sayın huzyin
megerde E,P,C uçları vardır

E topraklama levhasına bağlanır
topraklama levhasından 5 ila 10 m uzağa ikinci bir çubuk bağlanıp buraya meger in P ucu bağlanır.
P ucunu bağladığımz çubuktan 5 ila 10 m uzağada C çubuğu çakılıp buraya da megerin C ucu bağlanır.
Bundan sonra ölçüm yapılarak 3 ohm ve altı bir direnç ölçülmesi gerekir.
Sizin iki ölçümünüzde de bu değerden yüksek olduğuna göre
1. Çubukları çaktığınız toprağın geçirgenliği iyi değildir çakıldan kumdan arındırılması gerekir
2. Topraklama levhanızı gömdüğünüz yeri çakıl ve kumdan arındırıp, ek yerlerini kontrol etmenizi önereceğim
3. Topraklama levhasının tesisin en nemli yerinde olması iyi sonuç verir

bende aynı sorunla karşı karşıyayım
fakat elimdeki cihazların biri dijital diğeri analog
ben analog cihazın daha doğru ölçüm yaptığı kanaatindeyim
çünkü dijital cihazla aynı noktada yapmış olduğum ölçümlerde bile aynı sonucu vermiyor

hocam verdiğiniz bilgililer için teşekkürler ancak benim sorunum o değil.verdiğim değerler hayali değerlerdi.benim sorunum bu 2 megerden hangisi doğru ölçüm yapıyor?bunu cihaza direnç bağlayarak nasıl ölçerim?şema olarak açıklarsanız sevinirim.

PC uçlarını kısa devre ederek,direncin bir ucunu E ucuna,diğer ucununu da kısa devre etti-
ğiniz PC ucuna bağlayarak direnç ölçümü yapabilirsiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…