Merdiven Otomatiği Arızası

yavuz55700

Üye
Yangın çıkış merdivenin sensörlü lamları yanıyordu normalde birisi nötr kesmiş 1 gün geçtikten sonra farkettim nötr verdikten sonra bazı lambalar çalışmaya başladı sensörleriyle beraber ama lambların bazılarının sensörüde çalışmıyor lambasıda hiç çalışmıyor panodan bakıyorum toprakta faz var nötr çıkarıyorum bakıyorum ondada faza dönüşüyor neden acaba acil yardıma ihtiyacım var saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
notr çıkarttığında faz ölçmen normal. senin ölçtüğün devreden dolaşan faz. nötr ü yerine takıp yanmayan lambaları kontrol et. faz ve nötr geliyormu. elinde ölçü aleti varsa kontrol etmen daha kolay olur. sorununu net olarak yazarsan daha fazla yardımcı olabilirim.

Toprakta faz görmenin nedenide toprakta kopuklukvar ve bir yerde nötrle birleşiyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
açıkca şöyle anlatayım abim5*25 kablo çekildi yangın merdivenine exitlara ve normal lamba lar vardı girişlerde onlara bir faz verdim 20 tanede ara holde etanj armatür var kitli 20 lambanın her lambaya bir sensör takıldı fazın biri kite verdim diğer fazınıda lamba sensöre notürü hepsine ortak kullandım toprak kullanmadım kablolarını birleştirdim lamabların sensörlerin hepsi çalışıyordu uzun zaman süre boyunca biri nötr kesmiş panonun girişinden bir gün sonra farkettim nötre dokundum çarpıldım toprağa baktım faz vardı nötr gibi fazları çıkardım önce nötr bağladım sonra fazlarını bagladım toprağı panoya girmedim toprakta faz vardı hale bağladıktan sonra baktım exitlar çalışıyor sensörlü lambaların 15 çalışıyor 5 lamba sensör çalışmıyor birde kabı girişindeki normal lambalar çalışmıyor toprakta faz var işallah açık birşekilde anlatmışımdır

Merdiven aydınlatma ile acil aydınlatmanın tüm sigortalarını kapat.
Toprak dediğin kabloya bak. Enerji var ı hala ?
Şimdi toprak kablosunda enerji yoksa !!!
O "toprak" dediğin kabloyu nötre bağla bakalım lambalar yanacak mı ?

arkadasım topraklamada faz olması lambalardan değil .topragın hepsini ayır hangi linyede kaçak var onu bulursun bu arada topraklaman iyi değil hayati tehlikelere sebebiyet verebilirsin .lambaların yanmamasıda kitler nötr gevşemesi aşırı ısınma veya akımdan dolayı yanmıştır.normal tesisatta lamba linyesine en fazla 9 lamba bağlaya bilirsin ama sen bir linyeye 20 den fazla lamba bağlamışın bu tesisatı projeye göremi yaptın merak ediyorum

arkadasım topraklamada faz olması lambalardan değil .topragın hepsini ayır hangi linyede kaçak var onu bulursun bu arada topraklaman iyi değil hayati tehlikelere sebebiyet verebilirsin .lambaların yanmamasıda kitler nötr gevşemesi aşırı ısınma veya akımdan dolayı yanmıştır.normal tesisatta lamba linyesine en fazla 9 lamba bağlaya bilirsin ama sen bir linyeye 20 den fazla lamba bağlamışın bu tesisatı projeye göremi yaptın merak ediyorum

Tek linye değil... 5*2,5 kablo çekilmiş...
3 Faz 2 Nötr olarak kullanılmış olabilir... (doğru değil ama...)
Toprak da enerji var dediği, sarıyeşil renkli kablo, ama tesisatta ikinci nötr olarak kullanılmış olabilir... Yanmayan lambaların nötrü...

tek linyeden tümü besleniyor ama 5 lamba yanmıyor kitin ışığıda yanmıyor sensörün 2 tanesi görüyor ama lambayı yakmıyor şunu anlamadımn gittii 20 lambanın 15 yanıyorda 5 neden çalışmıyor anlamadım gittii
msn varsa ordan görüşelim bizim patron kıl biri kendi yaptırdı sorun ne merak ediyorum toprakta hale faz var lambadaki balans lar yandıdamı dönüş yapiyor toprağa olabilirimi acaba ephesus83

bence ilk önce yanmayan lambalara faz nötr geliyor mu ondan bi emin ol....normalse armatürlerin arızalı olabilir....ayrıca kitli lambaların kitin fazı ve nötürünü ayırmak daha sağlıklı bi iştir...inşallah armatürlere çift faz verilmemiştir....nötr kopukluğuda bu armatürleri bozmuş olabilir...ben olsam her şeyi söker yeniden kafama göre yaparım....daha az zaman alır...kolay gelsin...

ayrı fazlar ama nötr ortak lamba cayır catyır yandı herhalde dediğin gibi söküp en baştan yapmak lazım

arkadaşlar merdiven ışık otomatiği direk ışık yanıyo sönmüyo arızası ne labilir yardımcı olabilirmisiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri