Merdiven otomatiği

Daha önce (15 yıl kadar oldu) aynı sorunla karşılaştım ve usulsüz kullanım cezası kestiler. Farkederlerse (farketmezlerse sorun yok) usulsüzlükden dolayı ceza keserler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
:) yıne okumadan cevap yazdın yaşini yazmamişsın ama tahmınım senın yaşinin iki katı bu meslekteyim ikincisi yaşadığım konuyu yazdım yorum yazmadım sen tedaşta staj yaptım dıyorsun her sene 5-6 kişi yanımda staj yapıyordu staj yapanların nekadar konuya hakım olduğunu öğretmeye kalkma her sene staj dosyalarına enaz 150 kişinın dosyasını ımzaladım yukardada yazdım başka bır yorumumu dile getırmışsın orada bahsettığım yorum dıkkatını çekerım gözünü açta oku illa yapılacak kaıdesı yok ama yapılabılır vede iş gorur bu benım mantığım bu işin uzmanıyım dıyorsan sende bir başka önerıde bulun demekkı önerın yok bizi eleştırıyorsun varsa bılgın bir çözümde sen urette gorelım bu konu başimdan geçen yaşadığım olay kendı evımız 4 daire kardeşler oturuyoruz her dairenın sayacı ayrı tek regülatör vardı regülatör çıkışını diğer dairelerın girışlerıne verdım giriş sıgortalarını kapattım tedaş sayaç yazmaya geldı arkasından ekip geldı elektriğimi kestı bir hafta elektrıksız kaldım :) buyuk harfle yazayım sanırım görme özürlüsün

YADIKLARIMI LUTFEN OKURMUSUN

Sayin tekin benim yasim 27 sizin meslek hayatiniz ister 3 kati isterse 5 kati olsun kurdugunuz cumlelerde yorumlarda istikrar ve mantik yoksa benim gozumde tecrubeli usta filan degilsinizdir. Bu isler yasa degil basa bakar o yuzden konuyu yas mevzuna hic cekmeye calismayin. İlla yasinizin altini cizmek istiyorsaniz bunu oraya yazmakla degil bilginizle tecrubenizle orrtaya koyun, desinlerki cumleleri tecrube bilgi kokuyor..mevzu şu ki gecici olarak merdiven otomatikleri baglanacak usulsuz kullanimdan cezasi var diyorsunuz. Bir yandan 380 volt firinlari 220 voltta calistirma onerisi veriyorsunuz, asil usulsuz kullanim bu. İs yerleri calistirdiklari makina ve aletlerine gore mevcut tesisatlarini revize etmek ve ruhsat almalidirlar. Ev firini degil bu isyerinden bahsediyoruz. Karsimda bu olaylari savunarak birde yillarini vermis ustayim diyorsunuz beni de gulduruyorsuz..)

:) vermeyince mağbut neylesın sultan mahmut aslında Türkçe de yazıyorum ama okumayınca yapacak bişey yok bilmiyorsun yazayım öğren devir kontrollarda Ac 220 giriş uç faz çikişli olanlar var fazlar arasi 380 ac nötr gore 220 çikar işin iç yuzunu bilmedığın için garıp geliyor bırde afedersın ukalalık edıp dalga geçiyorsun benım önerım endustrıyel firinin motorunu devir kontrolla çalıştırmak rezistanslar sorun olmaz bu benım fikrım ustune basa basa soyluyorum lütfen oku kabul etmek zorunda değilsın kimsede uygulamak zorunda değıl benım fikrımı eleştirene kadar sende 27 yaşindayım dıyorsun gençsın kafan daha ıyı çalışması lazım kafayı kullanıp sende bir önerı fikir yaz benım yazdığımdan sana ne benı eleştırmekle göğe ereceksın benım önerım olmaz dıyorsan bir çözümde sen uret hanı nerde Osmanlıda yenıçerı ocağındakı yenıçerıler gıbı istemezukkk :))) ee sen öner bir yöntem akıllı ol benımle uğraşana kadar çozum üret o zaman hak vereyim haklısın dıyeyım dahada odunumun parası dıyorsun:Ş) yaw burda her yazılan yorum kişinin kendısını bağlar yazmaktakı amaçta işi yapacak kişide doğruyu bulmak için yardımcı olmak sana ılla benım dedığım olacak dıyenmı var yukarda yazdım elektrik elektronik mantik işidir mantıklı olduktan sonra sen A yönünde halledersın ben B yönünde hallederim kimse kimsenın fikrıne ambargo koyamaz beğenmezsen kendi fikrını mantiğini kullanırsın senı zorlıyanmı var

Son düzenleme:
buradaki problem merdiven otomatiği değil bir daireninde bir işyerininde borcundan dolayı tedaşelektriğini kesmiş olabilir.eğer siz ben borcumu ödemiyorum elektriğimide komşumdan arkadaşımdan alır kullanırım derseniz tedaş buna müsaade etmez çünkü tedaşın elektriğikesme amacı vatandaşa borcunu ödetmektir.o yüzden ceza kesebilir ama iyi niyetli yaklaşırsa uyarır veya kısa süre idare edbilir ama yasada usulsüz elektrik kullanmakta cezası vardır tabiiki.birde ben 380v rezistansın 220 voltla çalıştırılmasının konuyla ne alakası var onu anlayamadım slm

merhaba sayın rezistans buradaki konuyu ben bizzat yaşadım elektrığımı kestıler ikincisi delikanlı başka konudaki yorumumu yazdı buraya amacı başka bir arkadaşimiz pasta firinina ac 380 alamıyormuş o konuya yorum yazdım motorları devir kontrolla çalıştırır rezistanslar istenılen voltajla çalıştırılabılır yorum yazdım benım şahsi fikrım sayın oonur benım yazdığım yorumu eleştırıyor bende ustune basa basa dıyorumkı varsa daha ıyı fikrin önerın onu yaz oda yok benım yorumumu eleştırıyor ukalalıktan başka bişey değıl

buradaki problem merdiven otomatiği değil bir daireninde bir işyerininde borcundan dolayı tedaşelektriğini kesmiş olabilir.eğer siz ben borcumu ödemiyorum elektriğimide komşumdan arkadaşımdan alır kullanırım derseniz tedaş buna müsaade etmez çünkü tedaşın elektriğikesme amacı vatandaşa borcunu ödetmektir.o yüzden ceza kesebilir ama iyi niyetli yaklaşırsa uyarır veya kısa süre idare edbilir ama yasada usulsüz elektrik kullanmakta cezası vardır tabiiki.birde ben 380v rezistansın 220 voltla çalıştırılmasının konuyla ne alakası var onu anlayamadım slm

Ben bir örnek vereyim. Babamın 3 katlı bir evi vardı. Bina tamamen kendisine ait. 2 kat boştu ve bir katda kendisi oturuyordu. Her 3 katın ayrı birer sayacı vardı. Sadece ortak merdiven aydınlatması ki burada da 2 adet lamba bulunmakta bu lambalar da babamın olduğu daireden besleniyordu. Ortada kaçak elektrik ya da ödenmemiş bir durum yok. Sadece 2 lamba için ayrı bir sayaç koymanın anlamı olmayacağını düşündüğüm için ve ileride bir kiracı olursa ona da hak geçmesin diye merdiven aydınlatmasını babamın elektriğinden bağladım. Kısa bir süre sonra sayaç kontrolü için elektrikçiler gelince bağlantıyı kesti ve usulsüz kullanım cezası kesti.

ikinci örnek, babamın köye yeni yaptırdığı evine elektrik almak için müracaatda bulundu. fakat elektrik bağlanana kadar evdeki tek bir lambayı yakmak için yandaki tanıdık komşudan elektrik çekti. elektrik idaresi bunu gördü ve bağlantıyı söküp ceza kesti.

Bizzat yaşadığım olaylardır.

Son yıllardaki uygulamalar nasıl bilmiyorum. Ama kurallar değişmediyse aynı şekilde uygulama devam ediyordur.

merhaba sayın sail14 sizde yaşamişsınız şuanda belkı yoktur ıddıa etmıyorum ama eskıden vardı sayın oonur a kızdığım yanı benı yalancılıkla ıtham edıyor defalarca yazdım inanmıyorsan tekrar ettırmezsın :) dedığınız gibi tedaş doğuda tolerans tanıyor ama batıda vatandaş borcuna sadık dahada ustune ustune gıdıyor köylerde samanliğa daahi sayaç taktırıyor doğuda benım oğlum bir ilde gorevlı bekar ev tuttu tedaş elektrığını kapatmamış öncekı kiracının uzerınden oğlum yaktığı elektrığı ödüyor boylesıde var ama batıda en küçük toleransı gostermıyor usulsüz elektrık kullananlara anında ceza kesıyor başka bir örnek geçen hesabımda para yokmuş otomatık ödeme yapılmamış elektrık bir hafta sure tanımışlar ve kestıler ustelık açma parası alıyorlar demek istedığım batıda en küçük tolerans tanımıyor usulsüz elektrık kullanmaktan ceza yaptırım uyguluyor

Sayın onurr ve tekin abi rica ediyorum konuyu tatlıya bağlayalım. İkiniz de çok sevdiğim ve saydığım ustalarsınız. Allah rızası için birbirimizin kalbini kırmayalım.

Ben bir örnek vereyim. Babamın 3 katlı bir evi vardı. Bina tamamen kendisine ait. 2 kat boştu ve bir katda kendisi oturuyordu. Her 3 katın ayrı birer sayacı vardı. Sadece ortak merdiven aydınlatması ki burada da 2 adet lamba bulunmakta bu lambalar da babamın olduğu daireden besleniyordu. Ortada kaçak elektrik ya da ödenmemiş bir durum yok. Sadece 2 lamba için ayrı bir sayaç koymanın anlamı olmayacağını düşündüğüm için ve ileride bir kiracı olursa ona da hak geçmesin diye merdiven aydınlatmasını babamın elektriğinden bağladım. Kısa bir süre sonra sayaç kontrolü için elektrikçiler gelince bağlantıyı kesti ve usulsüz kullanım cezası kesti.ikinci örnek, babamın köye yeni yaptırdığı evine elektrik almak için müracaatda bulundu. fakat elektrik bağlanana kadar evdeki tek bir lambayı yakmak için yandaki tanıdık komşudan elektrik çekti. elektrik idaresi bunu gördü ve bağlantıyı söküp ceza kesti.Bizzat yaşadığım olaylardır.Son yıllardaki uygulamalar nasıl bilmiyorum. Ama kurallar değişmediyse aynı şekilde uygulama devam ediyordur.
Bu durumun aynısı babamların 3 katlı binasında var. Merdiven ara otomatiği 1. katın sayacından çıkıyor. Ama daire sakinleri kendi arasında hallediyor. Demek ki Tedaşın canı istese cezayı basar.

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri