Meslek liselerinde az maaşla işe başlayıp Piyasayı düşürmeme Dersi Verilsin..

Bence bu sorundan ziyade daha çok , meslek liselerine başlayacak öğrencilerin iyi seçilmesi gerekir . O lisede okuyacak olan kişiler mesleklerini yapmak için okumayı istemeleri lazım . Bizim Millet' imizde hala şu zihniyet sahip ' Benim oğlandan birşey olmaz .Bari meslek lisesine gitsin elinde bir mesleği olsun . ' İşte bu gibi yanlış yönlendirmelerin veya dayatmalar olduğu sürece Meslek Lisesinden Mezun arkadaşlarımızın bazıları mesleğini sevmediğinden ama calısmak zorunda oluğundan asgari ücrette çalışmaya bi nevi mahkumdurlar. Bende bi meslek lisesi mezunuyum .Şükürler Olsun ki mesleğimi severek yapmaya ve kendimi geliştirmeye çalıstım şimdiye kadar . Bence bu sorunun çözümüne gidilirse iş kökünden halledilir sanırım.

Tekniker enflasyonu meydana getiriyorlar. Fırıncılar, berberler birlik olup tek fiyat ya da çalışma saatleri tatil tarihlerini belirleyebiliyorlar. Mühendislerin odaları var. Fakat teknikerler için böyle bir olgu söz konusu değil. Teknikerler fabrikalarda mavi yakalı işçi olarak görülüyor. Resmiyette ayrılması lazım. Daha sonra odalar daha aktif hale gelmeli. Gerekirse teknikerlik diploması iptal edilmeli. Başka oluru yok. tıpkı Doktorlar mühendisler Berberler Fırıncılar gibi.

ben liseden yeni mezun oldum. yazın tatil yeri Çeşme'ye gittim. 80 odalı bir hotelde elektrik arızasına bakıyordum ama maaş 850 lira .. Sabah aksam arıza olmazdı ama baska işler emrediyorlardı ve ben çıkışımı almak isteyişimde 1500e kadar çıktı bu maas. ama kelime oyunu ile kanıdrıldığımı anlayıca çıktım

Tekniker-Teknisyenlerin genel sıkıntısı. bilinçli olarak geri bırakılmış bir nesiliz. Allah onları nasıl biliyorsa öyle yapsın.

yeni mezunum , otomasyon teknikeri olarak işe başlayacağım ve asgari ücret teklif ettiler başlangıç içim mesai ve yol yok , yurtdışı görevlerindede şartlar değişmiyor :) şaka gibi değil mi

Hiç bir öğrenci ya da mesleğe atılmış yeni bir kişi eğer ortaya bir şeyler koyamıyorsa vasıflı sayılmaz. Ben bu işin okulunu okudum ama pratikte sıfırım diyorsan hiç bir değerin yok demektir. Yaptığın işin kalitesi o işle ne kadar ilintili olduğunla ilgilidir. Sen işverene birşeyler veremiyorsan bir şeyler almayı da bekleyemezsin doğal olarak. Dolayısıyla piyasa şartlarını sen oluşturamaz, piyasaya ayak uydurmak zorunda kalırsın. İşveren olarak mantık, standart dışı bir iş yapamıyorsan standart insanlardan farkın yok demektir. Yerin kolaylıkla doldurulabiliyorsa piyasa şartlarına uymak zorundasın yani ederi kadar.

Son düzenleme:
sayın fluke yöneticimiz ben 10 yıldır 7000 kişinin çalıştığı bir ağır sanayi fabrikasında Bakım vardiya sorumlusuyum. maaşım 1320 lira. yok benim teknik bilgim yoksa niye vardiya sorumlusu oluyorum. yok vardiya teslim alıyorsam niye 1350 lira alıyorum. çünkü dışarıda yığınla adam var. gece okullarında tekniker yetiştirildi. meslek liselerinin içi boşaltıldı. gerekli ödenek ayrılmadığı için atelye dersleri çok yüzeysel geçti. öğretmenler öğrencinin sakalı bıyığı vay atatürk rozetini takmamışsın diye adam ayıklayan tiplerdi. çünkü önemli olan teknik eleman yetiştirmek değil bir üst amirini gördüğü anda korkudan standart koşullanma etkisiyle "tıpkı pavlov deneyleri gibi" önünü ilikleyen öğrenciler yetiştirmekti.........

Bakın ben mesajımda ne dedim:

İşveren olarak mantık, standart dışı bir iş yapamıyorsan standart insanlardan farkın yok demektir. Yerin kolaylıkla doldurulabiliyorsa piyasa şartlarına uymak zorundasın yani ederi kadar.

Sizin teknik kabiliyetinizi o işyerine neler verebildiğinizi ya da konumunuzu elbette ben bilemem. Ama işvereniniz sizin yerinizi doldurabiliyorsa bu durumda şartlara ayak uydurmak durumundasınız.

Affınıza sığınarak belirtiyorum ki vardiya teslim alacak ya da yönlendirebilecek bir çok adam bulursun piyasada. Ama sen gittiğinde o fabrikanın yürümemesi çok farklı bir şey.

Piyasa şartlarının içler acısı olduğuna kesinlikle katılıyorum. Bu gün bir garson bile (Kesinlikle küçümsemek anlamında değil çok saygım var onlara) 1200 lira maaş alırken teknik bir insanın ya da diğer deyimle sorumluluk verilen insanın 1300 lira alması çok komik. Ama komik olması yine de bu mantaliteyi değiştirmiyor. Ben hiç bir şey bilmeyen bir mühendisin 7000TL aldığını da gördüm.

Mühendis çekiç tutmasını en iyi bilen ama onu en iyi yaptırandır. Okuduğu okulun benim için hiç bir önemi yok. Ben sahadaki çekicin nasıl çalışacağına bakarım der işveren. Öyle de olmalıdır zaten.

Son düzenleme:
Bakın ben mesajımda ne dedim:

Sizin teknik kabiliyetinizi o işyerine neler verebildiğinizi ya da konumunuzu elbette ben bilemem. Ama işvereniniz sizin yerinizi doldurabiliyorsa bu durumda şartlara ayak uydurmak durumundasınız.

tabiki haklısınız ve ben de burada kendi hakkımı korumak durumundayım.

Affınıza sığınarak belirtiyorum ki vardiya teslim alacak ya da yönlendirebilecek bir çok adam bulursun piyasada. Ama sen gittiğinde o fabrikanın yürümemesi çok farklı bir şey.

Dünyada hiç bir işletme yoktur ki bir ya da bir grup çalışan istediğiniz düzeyde olsun işten ayrıldığında o işletme yürümesin. her kurumsal işletme mutlaka bu tip durumda ayakta kalmayı başarır. Milyon $ 'lık CEO'lar bile işten ayrıldığında bile şirket çalışmaya devam eder. hele bir tekniker bir mühendis bir müdür için söz konusu bile edilemez.

Piyasa şartlarının içler acısı olduğuna kesinlikle katılıyorum. Bu gün bir garson bile (Kesinlikle küçümsemek anlamında değil çok saygım var onlara) 1200 lira maaş alırken teknik bir insanın ya da diğer deyimle sorumluluk verilen insanın 1300 lira alması çok komik. Ama komik olması yine de bu mantaliteyi değiştirmiyor. Ben hiç bir şey bilmeyen bir mühendisin 7000TL aldığını da gördüm.

Tekniker ve mühendislerin geri bırakılması sistematik ve bilinçli yapılmıştır. O 7000 TL maaş alan adam belli zihniyete hizmet eden birisidir. Bunun sebebi burada doğrudan yazmak istemiyorum Fason sanayicileri ve iş adamları derneğidir. anlayan anladı.

Mühendis çekiç tutmasını en iyi bilen ama onu en iyi yaptırandır. Okuduğu okulun benim için hiç bir önemi yok. Ben sahadaki çekicin nasıl çalışacağına bakarım der işveren. Öyle de olmalıdır zaten.

Bence öyle olmamalıdır. Hastanede ilk okul mezun hastabakıcıya hasta baktıran doktor, askere el bombası saydıran subay, işçiye yapması gerekeni yaptıran mühendis bu ülkenin en büyük sorunudur.

Makina kurmak için Almanyadan bir teknik ekip çağırın hangisi mühendis hangisi işçi ayıramazsınız. Beyaz gömlek ve kravatla
dolaşan mühendis bulamazsınız.
Elinde anahtar tutup boru sıkan mühendisler vardır. 100 metre öteden telefonla tekniker çağırıp al bunu sık demez. Maalesef Türkiye'de sistem böyledir.

Sanırım sizin bahsiniz bant sistemidir. Elbette burada mühendis bu işi ilk yapandır. sonrasını işçi yapacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri