MKŞ giriş ve çıkış kablolarında vibrasyon sorunu hk?

greenyucel

Üye
Arkadaşlar kompanzasyon panomuzun MKŞ (Manyetik koruma şalteri) giriş ve çıkış kablolarında vibrasyon ve ısınma var sebebi nedir ve nasıl çözerim? Şalterden de zırıl zırıl sesler geliyor. Sıfır şalter taktım 2. sefer oda aynı.:confused: Artı jeneratör çıkışına kompanzasyon bağlanabilirmi bağlanamazsa sebebi nedir?
Cevaplarınız için şimdiden tşk ederim...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1- Kablolarından Taşıma kapasitelerinin üzerinde akım geçiyordur, yani kesit uygun değildir. Bazı TMŞ ler kapasiteleri dolmuş açmak üzere iken o tür ses çıkarabiliyor (başıma geldi). Kompanzasyon panoyun çektiği maksimum akımı ölç, kablo kesitini ve TMŞ akım kapasiteni bu akımı göz önünde bulundurarak kontrol et. Tabi bir miktar yüksek seçmekte her zaman fayda vardır.
2-Jeneratörden sonra kompanzasyon yapılabilir. Fakat buna neden gerek duydun.?
Ayrıca kompanzasyon panon Jeneratörden sonraysa zaten kompanzasyon görevini yapacaktır.

1- Kablolarından Taşıma kapasitelerinin üzerinde akım geçiyordur, yani kesit uygun değildir. Bazı TMŞ ler kapasiteleri akım dolmuş açmak üzere iken o tür ses çıkarıyor (başıma geldi). Kompanzasyon panoyun çektiği maksimum akımı ölçür kablo kesitini ve TMŞ akım kapasiteni bu akımı göz önünde bulundurarak kontrol et.
2-Jeneratörden sonra kompanzasyon yapılabilir. Fakat buna neden gerek duydun.?
Ayrıca kompanzasyon panon Jeneratörden sonraysa zaten kompanzasyon görevini yapacaktır.

Ertek üstad öncelikle merhaba;
Şalter 250 amperlik. Şalter üzerine gelen kabloya pens ile baktığımda ilk grup kondansatör girince 140 amper diğer grup kondansatör devreye girince 220 amper görüyorum. Şimdi bizim sistemde endüktif yük çok fazla ve jeneratörün paneline baktığımda 530 amper civarında akım görüyorum. Ve jeneratör çok kasıyor. Ana kablolar ısınıyor. Dedim harici kompanzasyon bağlarsak biraz olsun akımı aşağı çekeriz dedim. Cos fi 0.78 civarındaydı. Kompanzasyonu bağlayınca akım 450 ampere düştü. Ama kompanzasyonda dediğim sorunlarla karşılaştım ve bu nedenlerde dolayı devreye veremıyorum. Kablo kesiti dediğiniz gibi düşük onu düzelticem. Peki düzelttiğim anda şalterin zırıldaması ve kablodaki vibrasyon ve ısı düzelirmi dersin?
jeneratöre kompanzasyon bağlanırmı sorusunu şu yüzden sordum bi usta dedi jeneratöre geri dönüşü oluyomuş falan dedi ondan aklıma takıldı.

Arkadasım,generatörde kompazsazyon konusu cok tartısıldı, bence, gerek yok. Bırde fıkrim şuradan, Komp.rölelerınde (mesela ENTES de vs. generatör grirşinden gerilim geldımı kompanzasyonu kesıyor, demek gerek yok..

Arkadasım,generatörde kompazsazyon konusu cok tartısıldı, bence, gerek yok. Bırde fıkrim şuradan, Komp.rölelerınde (mesela ENTES de vs. generatör grirşinden gerilim geldımı kompanzasyonu kesıyor, demek gerek yok..

Sn zeybek 45 dk generatöre bağlı çalıştırdım kompanzasyonu ve röle entes marka. Kesme problemi yaşamadım. Diyelimki kompanzasyonu yapmadım bu sefer jeneratörün dizel motor kısmı hasar görecek fazla uzun süre yükte çalışmaktan. Artı ana kablolar ısınıyor mazallah izolasyon zayıflayıp erir merir kısa devre yapar diye tereddütteyim. Jeneratörümüz 10 gün 24 saat çalışmak durumunda sistemin durmamasını sağlamak için elimden geleni yapmak benım görevim.

Ertek üstad öncelikle merhaba;
Şalter 250 amperlik. Şalter üzerine gelen kabloya pens ile baktığımda ilk grup kondansatör girince 140 amper diğer grup kondansatör devreye girince 220 amper görüyorum. Şimdi bizim sistemde endüktif yük çok fazla ve jeneratörün paneline baktığımda 530 amper civarında akım görüyorum. Ve jeneratör çok kasıyor. Ana kablolar ısınıyor. Dedim harici kompanzasyon bağlarsak biraz olsun akımı aşağı çekeriz dedim. Cos fi 0.78 civarındaydı. Kompanzasyonu bağlayınca akım 450 ampere düştü. Ama kompanzasyonda dediğim sorunlarla karşılaştım ve bu nedenlerde dolayı devreye veremıyorum. Kablo kesiti dediğiniz gibi düşük onu düzelticem. Peki düzelttiğim anda şalterin zırıldaması ve kablodaki vibrasyon ve ısı düzelirmi dersin?
jeneratöre kompanzasyon bağlanırmı sorusunu şu yüzden sordum bi usta dedi jeneratöre geri dönüşü oluyomuş falan dedi ondan aklıma takıldı.
ilk grup devreye girince 140 amper çekmesi normal mi peki?Başka bir değişle ilk grubunuzun gücü ne.
Bir de şunu sormak istiyorum,ölçüm yaptığınız ampermetre true RMS mi?

mustafa hocam true rms pens ile ölçmedim sıradan pens ile ölçtüm gerçek değeri yansıtmadığını biliyorum ama az çok bi ön izlenim vermesine yetiyor. İlk grubun gücünü tam hatırlamıyorum yalan söylemeyim toplam gücü 200 kvar.

Sn zeybek 45 dk generatöre bağlı çalıştırdım kompanzasyonu ve röle entes marka. Kesme problemi yaşamadım. Diyelimki kompanzasyonu yapmadım bu sefer jeneratörün dizel motor kısmı hasar görecek fazla uzun süre yükte çalışmaktan. Artı ana kablolar ısınıyor mazallah izolasyon zayıflayıp erir merir kısa devre yapar diye tereddütteyim. Jeneratörümüz 10 gün 24 saat çalışmak durumunda sistemin durmamasını sağlamak için elimden geleni yapmak benım görevim.
Kardeş sen Jeneratöre özel kompanzasyon yapmışsın kesmemesi normal. zeybek beyin kastettiği Şebeke için kurıulu kompanzasyondur. Malum faz açısında falan değişimler olacak.
Jeneratör gücünü belirtmemişsin ama zorluyor dediğine göre kapasitesi dolu... eğer öyleyse ve bahsettiğin gibi uzun süre çalıştırıyorsanız Kompanzasyon yapmakla iyi etmişsin. Yalnız yük durumunu bilmiyorum ama tek grubun (1. grup) o kadar büyük seçilmesi pek mantıklı değil. Zira topu topu 500 A. civarında yükün var eğer rölen uygunsa küçük küçük 12 kademeye dağıt gitsin. TMŞ nide 400 A. yap.

kimse değinmemiş harmonik konusuna,
siteminizin yükleri nelerdir ?
Kolay bir ölçüm şekli kondansatörünüzün etiket akım değerine bakın ardından pens ampermetre ile akımını ölçün eğer bir farklılık yani yükseklik var ise bunun sebebi harmonik tir.
geçen bir diyaliz merkezinde bir fazda 3-5 harmonikleri olduğundan kablo yerinde durmuyor resmen titriyordu:)

Selamlar

kimse değinmemiş harmonik konusuna,
siteminizin yükleri nelerdir ?
Kolay bir ölçüm şekli kondansatörünüzün etiket akım değerine bakın ardından pens ampermetre ile akımını ölçün eğer bir farklılık yani yükseklik var ise bunun sebebi harmonik tir.
geçen bir diyaliz merkezinde bir fazda 3-5 harmonikleri olduğundan kablo yerinde durmuyor resmen titriyordu:)

Selamlar

Selamlar.
Hocam aslında üstteki yazımda tru RMS ölçü aleti kullanıp,kullanmadığını somamın sebebi buydu.Yanlış bilmiyorsam,harmonik akımlarını sağlıklı bir şekilde ölçebilmemiz için, çekmesi gereken akım ile , true RMS bir ampermetre ile ölçülmüş akım arasındaki farka bakmamız gerekiyor.Ben arkadaşımızın durumunda, kompanzasyon kondasatörleri ile,yüklerin ya da jeneratör bobinlerinin rezonansa girdiğini düşündüm.Tabii ki bu da harmonik akımlarıyla ilgili bir durum.

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,331
Son üye
doby17

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri