Monitörün çipindeki soğuk lehimi nasıl düzeltirim?

mistafa

Üye
Merhaba, elimde ViewSonic vx2458 monitör var çipi sanırım soğuk lehime düşmüş parmağımla üzerine bastırınca görüntü düzeliyor elimde sıcak hava makinesi olmadığından lehim makinesi ile üzerine biraz bastırdım ancak işe yaramadı. Bu sorunu nasıl düzgünce düzeltirim sıcak hava geçici çözüm müdür yoksa internette gördüğüm lehim toplarını dizip düzgünce tekrar lehimlemek mi gerekir ve bunu yapacak bir yer var mıdır? Olmadı kıskaçla ufak bir soğucucu metali üzerine bağlayıp sıkıştırma yöntemi ile işi çözmeye deneyeceğim :)

LFQ60R3 çip bu çok ayağı yoksa kolayca yapılabilir mi? datasheet bulamadım.
https://tr.aliexpress.com/item/1005003707880328.html

Ekli dosyalar

• IMG_20241017_224805.jpg
    IMG_20241017_224805.jpg
    326.2 KB · Görüntüleme: 16
Reballing denen sizinde internette gördüğünüz işlemin yapılması gerekiyor. Eğer dediğiniz şekilde ise.

Dışarıdan baskı uygulasanız da yine sorun olacaktır. Hatta baskı uygulamanız chip i belki içerken kırabilir. Baskı uygulamanızı tavsiye etmem.

Reballing denen sizinde internette gördüğünüz işlemin yapılması gerekiyor. Eğer dediğiniz şekilde ise.

Dışarıdan baskı uygulasanız da yine sorun olacaktır. Hatta baskı uygulamanız chip i belki içerken kırabilir. Baskı uygulamanızı tavsiye etmem.
Bu Reballing için çipe uygun dizgi aleti falan lazım değil mi şundan soruyorum her yerde yapıllır mı bu işlem ve ücreti pahalıysa yaptırmaya gerek yok. 6 yıllık monitör 1080p 144hz 1ms fena değil aslında 2. monitör olabilir sırf soğuk lehim oldu diyede çöpe atmak istemiyorum.

Bu chipe uygun stencil lazım sadece.

Bi cep telefonu tamircisi belki kolaylıkla yapabilir.

Forum istatistikleri

Konular
129,565
Kullanıcılar
452,189
Son üye
Aaddfff

Yeni konular

Geri