Mosfet ile transformator nasıl sürülür

WattMan

Üye
Merhaba bilgili abilerim kardeşlerim,
Mesela elimizde Smps trafosu var , bu trafoyu İnverter olarak kullanmak istediğimde çıkış bacaklarını giriş olarak kullanarak 12voltu bir mosfet ile 60khz ile anahtarlıyorum ve çıkıştan 220 alıyorum , çıkışa yük bagladığımda çıkış voltajı 190voltlara düşüyor bu kısımda benim sorularım başlıyor trafo ister akım trafosu olsun ister normal trafo bunu mosfet ile sürerken çıkış voltajını etkileyen faktörler trafo ve başka nedir 60khz sabit frekansta Duty cycle ile oynanırsa voltaj değişirmi

Örneğin 220volt çıkış için tasarlanmış bir ferrit trafoyu anahtarlıyoruz ve çıkışa yük bağlayınca çıkış voltajı 199volta düşüyorsa burada mosfetin açık kapalı olma görev döngüsü ile oynayarakmı voltajı yükseltiyoruz yani trafoları sürerken duty cycle ile oynadığımız da neler oluyor

Cümle kurmada zorluk çekiyorum kusuruma bakmayın umarım anlatabilmişimdir

Frekans sabit iken duty cycle ile oynarsanız çıkış voltajiniz değişir. Duty oranı düşerse çıkış voltajiniz düşer. Duty oranını arttirirsaniz çıkış voltajiniz yükselir.

Tabiki bu sistemde minimum ve maksimum inip çıkabileceğiniz duty değerleri vardır. Maksimum duty de istenen voltaja ulasamiyorsaniz sekonder sarım sayısını arttirmalisiniz.

Çıkışa yuk başladığınız durumda voltajin düşmesi normal. Bu durumun olmaması için cikistan geri osilator devresine feedback devresi yapmalısınız. Çıkış voltajı ne kadar düşerse feedback devresi o kadar duty oranını arttırarak çıkış voltajini sabit tutmaya çalışacaktır.

Ana mantık bu şekildedir.

Frekans sabit iken duty cycle ile oynarsanız çıkış voltajiniz değişir. Duty oranı düşerse çıkış voltajiniz düşer. Duty oranını arttirirsaniz çıkış voltajiniz yükselir.

Tabiki bu sistemde minimum ve maksimum inip çıkabileceğiniz duty değerleri vardır. Maksimum duty de istenen voltaja ulasamiyorsaniz sekonder sarım sayısını arttirmalisiniz.

Çıkışa yuk başladığınız durumda voltajin düşmesi normal. Bu durumun olmaması için cikistan geri osilator devresine feedback devresi yapmalısınız. Çıkış voltajı ne kadar düşerse feedback devresi o kadar duty oranını arttırarak çıkış voltajini sabit tutmaya çalışacaktır.

Ana mantık bu şekildedir.
Teşekkürler öğrenmek istediğim Duty cycle oranının voltajı belirlediğiydi, boşta duran bir trafoya örnek olarak ne kadar bir Duty cycle uygulanıyor %10 mu yoksa daha az yada çok değermi

Teşekkürler öğrenmek istediğim Duty cycle oranının voltajı belirlediğiydi, boşta duran bir trafoya örnek olarak ne kadar bir Duty cycle uygulanıyor %10 mu yoksa daha az yada çok değermi

Minimum değeri bilmiyorum bu değer kullanılan mosfetin Ton ve Tof süreleri toplamı ve trafonun sarj olma süresi minimum süreyi belirler.

Belirli bir değerin altına içmemek lazim. %20 gibi mesela.

Forum istatistikleri

Konular
129,461
Kullanıcılar
452,017
Son üye
yusuf7878

Yeni konular

Geri