Mosfetin tersi iş yapan devre elemanı

Altay06

Üye
Merhaba, hayırlı forumlar.
Mosfete gate bacagına akım uygulandıgında diğer iki bacagı kapatıyor fakat bana bunun tam tersi bir devre elemanı gerekli akım varken kapalı olacak akım kesildiginde açılacak bir devre elemanı var mı bildiğiniz? yada bu işi nasıl çözebilirim?
iyi günler diliyorum.

n yeine p kanal kullanabilirsin ayrıntı vermezsen net yorum yapamam. şema volt amper lazım.

n yeine p kanal kullanabilirsin ayrıntı vermezsen net yorum yapamam. şema volt amper lazım.
elimde devre şeması yok ama basit bir titreşim sensörü var titrediğinde ledi yakıyorum bu titrediginde mosfetin gate bacagına akım yollatırıyorum ve mosfet ise ledi yakıyor 6 volt 50ma falan led fakat sorun şurada ki bu titreşim sensörü normalde açık konumda titreştigi zaman kapatıyor yani mosfetin gate bacagına sürekli akım veriyor titreştiginde akımı kesiyor led sönüyor ben titreştiginde ledin yanmasını istiyorum sensörü değiştiremem bu yüzden akım varken kapalı yokken açacak mosfere benzer bir şey arıyorum.

4n25 kullan. 4n25 girişini 100 ohm seri dirençle mosfet D-S arasına bağla çıkışınıda 100 ohm seri dirençle ledi bağla.
6n137 de olabilir.

elimde devre şeması yok ama basit bir titreşim sensörü var titrediğinde ledi yakıyorum bu titrediginde mosfetin gate bacagına akım yollatırıyorum ve mosfet ise ledi yakıyor 6 volt 50ma falan led fakat sorun şurada ki bu titreşim sensörü normalde açık konumda titreştigi zaman kapatıyor yani mosfetin gate bacagına sürekli akım veriyor titreştiginde akımı kesiyor led sönüyor ben titreştiginde ledin yanmasını istiyorum sensörü değiştiremem bu yüzden akım varken kapalı yokken açacak mosfere benzer bir şey arıyorum.
Titreştinde akım kesiyor dediniz noktadaki gerilim seviyleri nedir misal tireşim varken eksi yokken 5v mu var

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri