Motor Freni

Tayfun6254

Üye
Arkadaşlar Elimde Frenli motor bulunmaktadır. Fren Beslemesi 220V AC. Fakat sistemde topraklama bağlantısı istiyorlar bu yüzden 4x16 kablonun birisini toprak olarak kullanacağım. Panoya büyük güçte 380/220v trafo koyarak işimi görüyorum fakat pano boyutlarıma trafoyu yerleştiremiyorum. başka ne yapabilirim? Kabloyu değiştirme şansım yada Nötr hattı çekme şansım yok.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Trafo yu ayrı bir panoya monte et .
Eski panonun yakınına bi yere montele...
Kablolarla giriş çıkış yap...

elektrik motoru yıldız bağlı ise motorun yıldız noktasını nötr yerine kulanabilirsin sadece
freni çalıştırmak için.
380/200 trafo kulanıyom diyorsun böyle devreler nötr kulanımı sakıncalı yerlerde kulanılır
trafo çıkışı faz faz arası 220 volt olur 220 volt kumanda ve aydınlatma devrelerinde kulanılır tabiki freni de buradan kaplo çekip kulansbilirsin.

frenin büyük ihtimal 98 veya 198v DC dir.
2faz giriş 98 veya 198v çıkış diyot kullanırsın.
diyot beslemesinide motor dan alırsın.
kolay gelsin

topraklanacak yer çokta önemli değilse oray abir topraklama kazığı çakalım ordan toprak verelim.diğer kabloyuda nötr olarak kullanalım. olmazmı?

Evet arkadaşlar problemi diyotları değiştirerek çözdüm. 380v yarım dalga diyotla var olan köprü diyotu değiştirerek freni besleyebildim. teşekkürler fikirleriniz için.

elektrik motoru yıldız bağlı ise motorun yıldız noktasını nötr yerine kulanabilirsin sadece
freni çalıştırmak için.
380/200 trafo kulanıyom diyorsun böyle devreler nötr kulanımı sakıncalı yerlerde kulanılır
trafo çıkışı faz faz arası 220 volt olur 220 volt kumanda ve aydınlatma devrelerinde kulanılır tabiki freni de buradan kaplo çekip kulansbilirsin.

Motoru frenlerken, motorun enerjisi kesilir. Motorun enerjisi kesildiğinde de yıldız noktasında nötr kalmaz.

Yıldız çalışan elektrik motorlarının firen bobinleri 220 volt AC ise bu fren bobininin bir ucu
motora bağlanan faza diğer ucu yıldız noktasına bağlanır.
Motor çalişmaya başlarken bobinde çalışır ve freni acar motor stop edince fren de stop eder.

yukarıda konu 220.volt AC olarak açılmış çözüm ise 220.volt DC olarak çözülmüş.

selam doğru yedeyim sanırım acil yardım dikiş makinesi motoru çalıştırdığım da ters yönde çalışıyor sorun ne olabilir?????

Yıldız çalışan elektrik motorlarının firen bobinleri 220 volt AC ise bu fren bobininin bir ucu
motora bağlanan faza diğer ucu yıldız noktasına bağlanır.
Motor çalişmaya başlarken bobinde çalışır ve freni acar motor stop edince fren de stop eder.

yukarıda konu 220.volt AC olarak açılmış çözüm ise 220.volt DC olarak çözülmüş.

Bende aynen böyle biliyorum. Sanırım bahsedilen mekanik frenleme değil DC ile yapılan elektriksel frenleme . Ama DC frenlemede zaman röleleri ve kontraktörler kullanılır . Ve onlarda genelde 220 V AC veya kullanılan DC gerilimde çalışır. onları nasıl hallettiler açıkcası anlamadım..

Anlayan varsa lütfen anlatsın....

Kolay gelsin......

Forum istatistikleri

Konular
128,871
Kullanıcılar
450,990
Son üye
Batuhan_77600

Yeni konular

Geri