Motor kontrolü sorunu

Arkadaşlar iyi günler. Bir makine üzerinde 1.5 hp lik 3 faz bir motor bulunmakta. Sorun şu : Motor boştayken belli bir güç çekiyor. fakat motorun ucuna bağlanılan kaplin çalıştığı yer bakımıdan zorlandığında bu zorlanmayı plc ye nasıl bildiririm. Akım kontrolü ile olmamaktadır. Çünkü voltaj düştüğünde akım yükseliyor. Hız kontrol sistemi ise pahalı. Ben motorun devrini sayarak düşünüyorum. Başka önerisi olan varmı. Şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kapline bağlayacağınız küçük bir dc motoru takojeneratör olarak kullanabilirsiniz, dönüş hızıyla doğru orantılı olarak ürettiği voltaj yükselir.

daha basit bi yöntem bulunabilirmi acaba. mesela bi kontrol kartı yapılsa (tabi nasıl yapıldığını bilmiyorum)

eger elektronik bilgin varsa ,

kaplin mekanizmasına yerleştireceğin bir sensö ile kaplin devrini görüp f/v çevirici ile bir dc voltaj elde edip onu bir roleyi çektirerek ve rolenin kontaklarından da plc ye geri besleme vererek yapabilirsin.

eger elektronik bilgin yoksa,

bir hız takipci sensör alıp bu sensöre bir roleyi sürdürüp ordanda plc ye geri besleme verebilirsin....

KOLAY GELSİN .

hız takipçi sensör derken marka verebilirmisin yada özel bi sensörmüdür?

encoderde kullanabilirsinız sayma işinini oda yapıyor plc ilede uyumlu olur bence

sayın baranmakine

sensör bağlayıp, sensörü plc deki hızlı sayıcıya bağlayarak (plc modülüne bağlı) basit bi takometre yapabilirsin...

sayın volcanoos senin dediğini yaptım daha önce fakat çok geç cevap veriyor ve sistem çok dengesiz. Daha farklı bi şey lazım ama ne :(

Encoder ı PLC deki hızlı sayıcı girişi varsa oraya bağlaman gerekir. Aksi halde PLC programı çevrim süresinden etkileneceği için kararsız durumlar oluşabilir. PLC de analog girişin var ise takogeneratör de kullanabilirisn. Ayrıca hız bekçisi sensör senin işini görebilir ekteki linkte bu sensör ile lgili bilgiler mevcuttur.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...uyor_bilgisimumkunse_acil_cevap-t29296.0.html

Sayın @baranmakine,

1. Dönüş hız bilgisi alınacak noktanın ( mil-kaplin vb.) ortalama dakikada devir sayısı nedir?
2. Yine bu milin ölçüleri de dahil olmak üzere bir çizim veya fotoğrafını gönderir misiniz?
3. Kullandığınız kontrol sistemine geri bildirim için ne tür bilgi gerekiyor (voltaj-kontak vb.)

Bunları cevaplayabilirseniz olayı çözeriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,842
Kullanıcılar
450,937
Son üye
sara arslan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri