motor kumandası

sevgili arkadaşımın bu bilgilere ek olarak şunu söyleye bilirim;ilk önce sigortan g sigortamı,ikincisi gerilim yülsetme ve düşürme rölesi bağlımı sisteme üçüncüsü faz koruyucu röle varmı sistemde dördüncüsü bu dediklerim varsa ve bağlantılar tam yapılmıssa kontaktörlerin giriş ve çıkış değerlerini kontrol et güç deevresinden akım ölç değerler şayet aynıysa sistem dengeli bir şekilde çalışmakta ve senin motor izalosyonunda ve rulmanlarında sorun olabilir;elektrikle uğraşan arkadaşlar bilirlerki her zaman sorun kumanda devresinden kaynaklanmaz saygılarımla............

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kardeşimm bence yıldız üçdgen kumanda devrene bak kontaklar çekmiyo ola bilir kontaklara direk çektir bak bakalım ne problem var

Yıllar önce benim de başıma geldi, ben de çıldırmıştım... İki ihtimal var. birinci ihtimal panoya gelen voltaj düşük olduğu için; bu sorunu gidermenin iki yolu var, trafo kademesini arttırmak, ya da yıldız-üçgen de zaman rolesinin her iki kontağınıda kullanmak. ikinci ihtimal ise motor bağlantın yanlış olduğu için motor üçgen de iki fazla çalışıyor, boşta olduğunda bunu fark edemiyorsundur, yüke binince farkedilir.

arkadaşlarımı ve abilerimmm yukarda herşeyiii anlatmışlarrr bende derimki kontaktörlerin yardımcı kontaklarına ve zaman rölesinin de yardımcı kontaklarına bak derim ama sen kontaktörleri değiştirdim olmadı dedinn geçenlerde bii makina arızası geldi fabrikada ama bizim makinalar cnc tezgahlarr ondada senin anlattığın türden bi arıza geldii ama buuu tezgahta spindle var onun için yıldız üçgen yani alçak ve yüksek şanzıman olayı yapmışlar arıza da yıldız kontağı çekiyor ama üçgene geçerken makina hidrolik kesiyor ve bobin değişimi hatrasını verdiriyodu kontaktörün bobinini ölçtük kontaktörü değiştirdim kontaktör gitmişti ama başka bi sorundaha vardı oda bu üçgenin devreye girmesini sağlayan kart üzerinde başka röleler vardıı problem o kartta çıktııı acaba sendede böle bii yanii tüm devreni kontrol edrsen çalışma şartllarını gözden geçirirsen heralde ulaşırsın derim ben adi kolay gelee kardeşim

Selam Arkadaşlar. Bence Zeybek arkadaşımızın vermiş olduğu çözüm önerisi tam cuk oturmuş. dikkatlice incelemek lazım

arkadaşım senin 30 kw motorun ne grev yapıyor bu1. 2cisi motorda ters yön için kitleme sistemi varmı? eger varsa sen bu motoru direk kaldır yoksa kilit sistemini kırarsın.3
kablo mesafisi gerilim düşümü.aynısı beni başıma geldi yıldız üçken kaldırma denedim olmadı direk kaldırınca sistem çalıştı.benimkide 30kw bant motoruydu.kolay gelsin.

bence motor bağlantısı yanlış.yıldızdan üçgene geçerken motor yön değiştirmek istiyor onun için duruyor.

:confused:slm ey elektrikçi arkadaşlarım size bi sorum var
30 kw lık bi motor var bunun kumand panosunu yapmışlar çalıştırmışlar daha sonra bu pano ve motoru şimdi bulunduğu yere göndermişler... sou şu arkadaşlar : motora enerji verdik motor başladı çalışmaya yıldızdan üçgene geçerken motor durdu tekrar start verdik yine aynısını yaptı
boşta denedik gayet normal devre deli olacam nedir bi fikri olan varmı acaba
böyle bişey başından geçen

selam. Ben diğer arkadaşların söylediklerine katılmakla beraber, ben aslında alaaddin ustanında söylediği gibi, zaman rolesinde problem olduğunu düşünüyorum. yada üçgen kontaktörü sağlammı? motorun kalkış esnasında voltajların düşmesi ihtimalinden kurtulmak için deneme amacıyla daha küçük bir motor bağlayabilirsin devreye. yada kalkış esnasında kontaktör çıkışlarını ölçebilirsin.
umarım faydalı olmuşumdur. selametle.

motoru yıldız - üçgen çalıştıran güç devresinde bilindiği üzere U,V,W uçlarına R,S,T fazlarını veririz yıldız çalışırken x,y,z uçları yıldız kontaktörü vasıtasıla köprülenir.Üçgene geçtiğinde üçgen kontaktörü ise motor uçlarına farklı fazların gelmesini sağlar.yani U ucuna r fazı geliyorsa x ucuna s fazı ,V ucuna s fazı geliyorsa y ucuna t fazı ,W ucuna t fazı geliyorsa z ucuna r fazı gelmeli ki motor bobinlerine 380 V düşsün.Sizin güç devresinde tahmininim motor bobinlerinin giriş ve çıkış uçlarına aynı faz denk gelmiştir.Bu hata yıldız çalışmayı etkilemez fakat üçgende motor durur.

arkadaslar bana yardimci olun mfz kondansatör motorlarda kondansatör secimi nasil yapilir hsp formulü lazim

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,906
Son üye
Ümitgüçlü71

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri