Motorda arıza elektrik mı yoksa mekanik mı nasıl anlaşılır ?

archiven

Üye
merhabalar,

fabrikada elektrikçi olarak çalışıyorum bir makinemizde motor şanzıman ile dönüyor ve bakımcı her arızada beni çağırıyor bu motorun elektriksel mi yoksa mekanik mı olduğunu anlamanın en kolay yolu nedir ? ben ampermetre ile motoru olcuyorum akım varsa elektriksel değil mekanik olduğu için bakimciya söylüyorum bazen ampermetre olmadığında normal multimetre olduğunda sadece voltajı görüyorum bir motorun elektrik mı arızası yoksa mekanik mı en kolay nasıl anlayabiliriz ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
güzel insan, konuya çok vakıf olmamamla birlikte, benim aklıma gelen, gözle zaten anlaşılmaz yani ölçüm yapacaksın. amper metre yok avometre var diyorsun. motor kapalı iken fazlar (sarım uçları arasındaki omajı ölç ve defterine yaz (biliyorsan zaten sorun değil) sarımda hata yoksa motorun sağlam demektir. değil mi?

güzel insan, konuya çok vakıf olmamamla birlikte, benim aklıma gelen, gözle zaten anlaşılmaz yani ölçüm yapacaksın. amper metre yok avometre var diyorsun. motor kapalı iken fazlar (sarım uçları arasındaki omajı ölç ve defterine yaz (biliyorsan zaten sorun değil) sarımda hata yoksa motorun sağlam demektir. değil mi?
motorun sağlamlığını değil çalışıp çalışmadığını öğrenmek istiyorum starta basınca motor çalışıyor mu yoksa şanzıman mı arızalı onu tespit etmek için bir yöntem arıyorum.

motorun sağlamlığını değil çalışıp çalışmadığını öğrenmek istiyorum starta basınca motor çalışıyor mu yoksa şanzıman mı arızalı onu tespit etmek için bir yöntem arıyorum.
o zaman anlık start tuşuna basacaksın, burada ustalık devreye girer, sesinden anlarsın. motor güç uygulamaya çalışıyorsa, şanzıman arızalıdır. motorda hareket yoksa motor arızalıdır. sadece mekanik bilgisi.

Forum istatistikleri

Konular
128,977
Kullanıcılar
451,177
Son üye
AtakanTprk35
Geri