Motorun voltajı düşer-artarsa akım ne olur?

Zakk Wylde

Üye
Herkese selamlar,

Bir çok kişiye sorup bir türlü tam doğru cevabın hangisi olduğuna karar veremediğim bir soru soracağım sizlere.

V = I x R
P = V x I

2.2kw'lık bir motora 220V gerilim uygularsak 10A akım elde ediyoruz.

Bunu 230V'a yükselttiğimizi varsayalım. İlk formülde sabit iç direnç olduğu için voltajı artırdığımdan dolayı akımda artıyor.

İkinci durumda P = 2.2kw olduğundan

I = 2200w / 230V
I = 9.52A yapıyor.

V=IxR olarak düşününce artıyor, P=VxI olarak düşününce düşüyor.

Burada nerede hata var? Bu tutarsızlık nedendir?

Genel olarak şunu soruyorum ;
Elimde 12W 4V bir motor var diyelim. Ben bunun voltajını,

1) 5V'a çektiğimde akım ne olur?
2) 3V'a çektiğimde akım ne olur?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Herkese selamlar,

Bir çok kişiye sorup bir türlü tam doğru cevabın hangisi olduğuna karar veremediğim bir soru soracağım sizlere.

V = I x R
P = V x I

Bunu 230V'a yükselttiğimizi varsayalım. İlk formülde sabit iç direnç olduğu için voltajı artırdığımdan dolayı akımda artıyor.

I = 2200w / 230V
I = 9.52A yapıyor.

Asenkron motorlarda güç hesabı formülü farklıdır.
Üç fazlı asenkron motorun gücü:
P =√3x U x I x cosФ

Tek fazlı asenkron motorun gücü:
P = U x I x cosФ

Güç sabit olacağı için gerilimi düşürürseniz akım artar. Gerilimi artırırsanız akım düşer.
P=VxI

Herkese selamlar,

V = I x R
P = V x I

I = 2200w / 230V
I = 9.52A yapıyor.

cos φ=1
P= UxI
I= P/U=12/4
I=3A

I=P/U=12/5
I=2,4A

I_P/U=12/3
I=4A

ohm kanununa göre akım gerilim arasında doğru orantı, güç formülünde ters orantıya dönüşür. bi de V=IxR formülünde direnci sabit tutup akım gerilim orantısını gözlemler misin?

Gerilim 220 den 230 V'a artnca P=U*I ya göre güç nasıl 2200'de sabit kalıyor???
Çetrefilli işler...

Güç, tahterevallinin bi ucuna gerilimi diğer ucuna da akımı oturtmuş keyifle oyunlarını izliyor.

Herkese selamlar,

V = I x R
P = V x I

I = 2200w / 230V
I = 9.52A yapıyor.

Çok basit bir mantık hatasına düşüyorsun 2,2 kw motor (2200 watt) 220 voltta ki gücüdür. Dolayısıyla sen gerilimi artırınca 2200 watt'dan daha büyük güç elde edersin ama bu motor için zararlıdır. Belli bir toleransa kadar gerilim değiştirilebilir, fakat sonrasında motor zarar görmeye başlar.

2200 watt 2200/220 = 10 amper sargı direnci 22 ohm olur.

gerilimi artırdık 230/22 = 10,45 amper olur buda gücün 2403 watt olduğunu gösterir. Yani güç değişir uygulanan gerilim seviyesine göre.Burada sabit olan sadece sargı direncidir. Gerilimi nominal akımın üstüne çıkardıkça güç artacak, altına indirdikçe güç azalacaktır. Motor etiketlerine dikkat et 380 voltta farklı güç 440 voltta farklı güç vereceğini yazar.

Son düzenleme:
Çok basit bir mantık hatasına düşüyorsun 2,2 kw motor (2200 watt) 220 voltta ki gücüdür. Dolayısıyla sen gerilimi artırınca 2200 watt'dan daha büyük güç elde edersin ama bu motor için zararlıdır. elli bir toleransa kadar gerilim değiştirilebilir, fakat sonrasında motor zarar görmeye başlar.

2200 watt 2200/220 = 10 amper sargı direnci 22 ohm olur.

gerilimi artırdık 230/22 = 10,45 amper olur buda gücün 2403 watt olduğunu gösterir. Yani güç değişir uygulanan gerilim seviyesine göre.Burada sabit olan sadece sargı direncidir. Gerilimi nominal akımın üstüne çıkardıkça güç artacak, altına indirdikçe güç azalacaktır. Motor etiketlerine dikkat et 380 voltta farklı güç 440 voltta farklı güç vereceğini yazar.

Dalga geçerek cevap verdiğini düşünen arkadaşların aksine yardımcı olmayı tercih ettiğiniz teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
129,223
Kullanıcılar
451,591
Son üye
karaca001

Yeni konular

Geri