Mppt cihaz güneş panelini görmüyor

kusay

Üye
merhaba dostlar;
46v 450 w güneş panelim var, voltaj ölçümü yaptım 46 görüyorum, kısa devre testi yaptım ondada sıkıntı yok ama mppt cihazım güneş panelini görmüyor, mppt cihazımda sorun yok ( 12 v aküyü solar tarafına bağladım çalışıyor, 28 v , 72 v adaptör var, 72 v lityum bataryam var onlarla çalıştırıyor mppt

mppt cihazım güneş panelinin üretti 46 v enerjiyi dc değilde ac olarakmı görüyor acaba,

güneş panelinden gelen enerji mppt cihaza girmeden önce ac to dc mi kullanmam gerekir.Güneş panelinde sıkıntı yok, mppt yok neden çalıştıramıyorum anlamış değilim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
elimdeki mppt cihaza 320 v a kadar solar girişi yapılabiliyor,
12 24 36 48 60 72 96 v otomatik ayarlı çıkışı var, bataryayı tanıyor ve ona göre volt ayarı yapıyor

2 aküyü seri bağlayıp 24 v olarak mppt cihazı başlattım, güneş enerjisinden gelen kabloyu cihaza taktığımda solardan gelen enerjiyi görmüyor ( solar kabloları çıkartıp onların yerine 28 v, 60v 72 v adaptör veya 72 volt lityum aküyü solar tarafına taktığımda sistem aktif şekilde çalışıyor, 24v aküleri şarj etmeye başlıyor)

benim sorunum solardan gelen enerjide bir gariplik var bunu çözmek istiyorum, 46 v elektrik geliyor, kısa devre yaptığımda ciddi bir ark oluşuyor ama mppt cihaz bu değeri göremiyor.solardan gelen enerji AC olabilirmi buna takıldım, solar panel ac elektirik üretebilirmi

ac üretmez dc dir ama 320 v solar girişinin bi alt limiti olmasın belki min 100 istiyodur model yazarsanız bakalım bi

Mppt cihazı ile ilgili bir durum.
Başlangıç voltajı yetersiz kalıyor olabilir.
Panel voltajı ile aynı olacak şekilde bir gerilim uygulama imkanınız varsa onu deneyin.

Aküler tam dolu ise şarj etmez, cihaz şarjı keser. 24 volt gibi düşük volt şarj ediyormuş gibi görünebilir.

https://tr.aliexpress.com/item/1005...il_item.3.595c1261BwdZMd&gatewayAdapt=glo2tur
aküler dolu değil 11 v , güneş paneli giriş alt voltajı 9 v

1: solar girişe 14v 2 amper lik adaptörü taktığımda, 12 v aküyü taktığımda, 60v 5a bisiklet şarj cihazını taktığımda, 72 v 100 a ityum aküyü taktığımda mppt cihaz açılıyor.(bu şekilde batarya girişine herhangi bir voltajda aküyü taktığımda şarj işlemi başlıyor)

2: aynı mppt cihaza güneş panelini taktığımda cihaz açılmıyor, 2 tane panel var 450w half cut ikisinide denedim, paralel yaptım, seri 92 v yaptım , tek tek denedim mppt cihaz açılmıyor

3: mppt cihazı aldım güneş panellerinin yanına gittim, panellerin kablolarını çıkartıp panelin kendi kısa kablosundan direk cihaza taktığımda 1 panelim cihazı çalıştırdı diğeri çalıştırmadı.Çalıştıran paneli 10 metre uzunluktaki ara kablolara bağlayıp tekrar cihaza taktığımda malesef yine çalışmadı.Çok karışık oldu biliyorum ama nasıl anlatsam bilemedim durumu

kısacası mppt cihazda arıza yok, ayarlar tam, voltaj vs herşey ayarlı
güneş panelinde sorun yok enerji veriyor, çatlak kırık kopma vs yok, kısa devrede sorun yok
10 metre ara kablo 6 mm tse uyumlu vs , bağlantı aparatlarında sorun yok
sorun bulamadım tek şüphem mppt nin panelden gelen enerjiyi ac olarak görmesiydi oda olmaz dediniz

Son düzenleme:
Paneller DC gerilim üretir. Eksi ve artıya dikkat edilmeli! Ayrıca MC4 konnektörlerde bağlantı sorunu olabilir, söküp kontrol edilmeli.

Mppt cihazı ile ilgili bir durum.
Başlangıç voltajı yetersiz kalıyor olabilir.
Panel voltajı ile aynı olacak şekilde bir gerilim uygulama imkanınız varsa onu deneyin.
bunuda denedim, adaptörü çekince cihaz kapanıyor. başlangıç gücü için 14 v 2 amper bile yetiyor, panelden en az 45 v 5 6 amper güç geliyor, bugün tel denedim dokunulamaz derecede ısıttı kısa devrede
Paneller DC gerilim üretir. Eksi ve artıya dikkat edilmeli! Ayrıca MC4 konnektörlerde bağlantı sorunu olabilir, söküp kontrol edilmeli.
mc4 konnektörleri söktüm , tekrar taktım, hatta mc4 konnektörsüz çıplak kabloyla bile denedim, güneş panelinin dibinde çalışıp, uzatma kablo ile çalışmaması da ayrı bir durum.sanırım kimsenin başına gelen bir durum değil bu

Forum istatistikleri

Konular
128,718
Kullanıcılar
450,750
Son üye
diony sos

Yeni konular

Geri