Mppt cihaz güneş panelini görmüyor

tek paneli, direk cihaza bağladığız zaman çalışıyor.

tek paneli ara kablolar ile cihaza bağladığız zaman çalışmıyor doğru mu?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kablo kırık olsa kısa devre testinde sanırım tepki vermezdi, kısa devrede çok ciddi enerji oluşuyor, kablo bile ısınıyor
Bağlantılarda sorun yoksa ilginç bir durum! İnverter'in satıcısı/teknik desteğine bir sorun derim.

Bağlantılarda sorun yoksa ilginç bir durum! İnverter'in satıcısı/teknik desteğine bir sorun derim.
malesef oda şaşkın, o kadar çok şey denetti ki bana yeni bir enerji türü ürettiğimden şüphelenmeye başladı çinli. akla gelecek herşeyi denedim bende artık şüphelenmeye başladım bu işten, aklıma dc dc çevirici yada ac dc çevirici işlemleri geliyor sanırım bu işi bu çevirme işiyle halledeceğim, güneş enerji paneli değişik bir elektrik üretiyor

güneş panelinin dibinde çalışıp, uzatma kablo ile çalışmaması da ayrı bir durum.sanırım kimsenin başına gelen bir durum değil bu
Şarj cihazı ile paneller arasındaki kablo direnci mili ohmlar seviyesinde önemlidir.
Uzatma kablosu yeterince kalın değilse, akü iç direncine seri direnç gibi davranarak gerilimin büyük bölümünün kablolar üzerinde düşmesine sebebiyet verir.
Kullanılan kabloların kalınlığını 2, hatta 4 katı kalın kablolarla değiştirip sonuca bakınız.

Şarj cihazı ile paneller arasındaki kablo direnci mili ohmlar seviyesinde önemlidir.
Uzatma kablosu yeterince kalın değilse, akü iç direncine seri direnç gibi davranarak gerilimin büyük bölümünün kablolar üzerinde düşmesine sebebiyet verir.
Kullanılan kabloların kalınlığını 2, hatta 4 katı kalın kablolarla değiştirip sonuca bakınız.
yarın bunu deneyeceğim 6mm kablo kullanmıştım

yarın bunu deneyeceğim 6mm kablo kullanmıştım
6 mm kablo en saf bakır birinci sınıf kablo olsa bile 12-24V sistemler için oldukça zayıftır.
Güneş paneli 450W ise 24V için öngörülen akım max.18A civarıdır.
0.1 ohm kablo direnci varmış gibi hayal edersek...
18X0.1=1.8V teorik gerilim düşümü.
Ancak bu sistemde akü iç direnci önem arzeder. Akü kapasitesine göre akü iç direnci çok daha düşüktür. Bu sebeple akü kapasitesine göre akü iç direncini 0.1 ohm dahi kabul etsek (daha da düşüktür esasen) gücün yarısı kablo üzerinde düşüyor demektir.
Hele bir de kablo ucuz ve demir alaşımlı kablolardan ise külliyen kötü demektir. Bu sebeple kablonun çok kaliteli ve mümkün mertebe kalın olması gerekmektedir.
https://www.enerjimgunesten.com/solar-sistemlerde-kablo-secimi.html

6 mm kablo en saf bakır birinci sınıf kablo olsa bile 12-24V sistemler için oldukça zayıftır.
Güneş paneli 450W ise 24V için öngörülen akım max.18A civarıdır.
0.1 ohm kablo direnci varmış gibi hayal edersek...
18X0.1=1.8V teorik gerilim düşümü.
Ancak bu sistemde akü iç direnci önem arzeder. Akü kapasitesine göre akü iç direnci çok daha düşüktür. Bu sebeple akü kapasitesine göre akü iç direncini 0.1 ohm dahi kabul etsek (daha da düşüktür esasen) gücün yarısı kablo üzerinde düşüyor demektir.
Hele bir de kablo ucuz ve demir alaşımlı kablolardan ise külliyen kötü demektir. Bu sebeple kablonun çok kaliteli ve mümkün mertebe kalın olması gerekmektedir.
https://www.enerjimgunesten.com/solar-sistemlerde-kablo-secimi.html
malesef buda olmadı, 3 metre 16 mm tam bakır kablo ile denedim malesef buda olmadı, mppt cihaz akü gurubu takılmadan çalışabiliyor, akü gurubuyla ilgili sorun yok

solar girişine farklı güçleri taktığımda solar normal olarak açılıyor, (örnek 14 v 2a, 28 v 2a, 60 v 5a, 72-84 v 2a-5a-10a bunların hepside ayrı şarj cihazları ve hepsindede mppt cihaz güç verildiğinde normal olarak açılıyor, hatta solar girişine 12 v akü bağladığımda, 72 v lütyum akü bağladığımdada açılıyor)

yani direnç ve akü ile alakalı bir durum değil, bu güneş panelinden gelen enerjide bir saçmalık var, sistem resmen çöp oldu, işin ilginci memlekette 72 v akü sistemini destekleyen mppt cihaz yok, koskoca Türkiyede bi ben uğraşıyorum sanırım 72 v lütyum akü+güneş enerji sistemiyle.ihtiyaç olsa getirir satarlardı sanırım en çok 48v a kadar destekleyen cihazlar var.
çinden aldık başımıza bela ettik cihazı.
köprü diyot kullansam ac girişe güneş panelinden gelen enerjiyi girsem, dc çıkışıda mppt cihaza taksam nasıl bir sorun yaşayabilirim, muhtemelen enerji kayıbım olacak ama sorun değil artık, cihaza zarar verme durumu olurmu acaba

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,718
Kullanıcılar
450,750
Son üye
diony sos

Yeni konular

Geri