Nötr de faz fazda nötr gözükmesi

Dostlar selamun aleyküm. Dalgıç pompa arızası için bir fabrikaya gittim. Fazda da nötrde de kontrol kaleminin yandığını söylediler. Hemen nötr kopması olduğunu düşündüm Dağıtım panosuna baktım orada da aynı. Sırasıyla adp ve trafo panosuna baktım orada da sorun aynı.
R-S fazı kahve ve gride yanıyor T fazı mavide (nötrde) yanıyor ancak siyah kabloda kontrol kalemi yanmıyor.
Trafonun yıldız noktasında kopukluk olduğunu düşündüm fabrikayı durdurdum trafo adp şalterini indirdim siyaha faz maviye nötr geldi. Ölçü aletiyle kontrol ettim RST üç faz 380 faz nötr arası gerilim 220 volt yani sorun yok. Ancak şalteri kaldırdığımda yine fazlar arası ve faz nötr arası gerilim stabil ancak kontrol kalemiyle bakınca faz siyah renkten mavi renke atlıyor.
Madem şalteri kapatınca düzeliyor deyip sorunlu bölgeyi aramaya başladım. Tüm DP ana şalterlerini kapatıp tek tek kontrol ettim. Kompanzasyon şalterini kaldırınca bu durum yaşanıyor. İlginçtir yeni bişe görüyorum deyip arızalı kondanstör mü yapar şönt reaktörü mü yapar diye tüm yük ayırıcıları ve reaktif kontrol rolesinin şalterlerini indirdim tek tek açıp sorunu görmek için. İlginçtir yine kompanzasyon şalterini kaldırınca durum aynı. Şalterden başka devrede hiçbir kesici aktif olmamasına rağmen bu yaşanıyor. Şalter böyle bişe yapar mı? Değişim maliyetli olduğu için gözden kaçırdığım birşey var mıdır boşuna şalteri değiştirmeyelim diye fikrinizi almak istedim

Çözüm
Suçlu bulundu üstadım. Gövde teması dediğiniz gibi.
Evet, beklediğim sonuç buydu. Ölçüm yaparak mı, gözle kontrolle mi, bağlantıları sökerek mi, nasıl buldunuz kabloda sorun olduğunu, o detayı da belirtseniz güzel olur.

Böyle bir devre kapasitif etki gösterir mi?
Evet kapasitif toprak akımı akarak kapasitif çalışmasına neden olur.

sorunu ararken parafudurun bıçaklı sigortalarının atık olduğunu farkettim. Yıldırım diye düşündüm ama bundan kaynaklı olabilir mi?
Gerilim yükselmesi olduğunu ve bunun bu faz-toprak arızası sonucu olabileceğini düşünüyorum.
Evet, kontrol edeceğiniz kısımlar orası. Kompanzasyon kapalı iken, kompanzasyon panosunda kontrol kaleminin yanmadığı faz barasının toprak ile arasında bir direnç görüyor musunuz ona bi bakın.

Kompanzasyon şalterini tamamen elimine etmek içinse, eğer şalter çıkışı kablo ile kompanzasyon panosuna bağlı ise, şalterin çıkışında kabloyu sökün, kompanzasyon şalterinin çıkışı boş iken şalteri kaldırdığınızda sorun oluyor mu ona da bakın. Sorun oluyorsa şalter problemli, sorun olmuyorsa barada, yük ayırıcı girişlerinde, bağlantı kablolarında sorunu aramak gerekecek.
Suçlu bulundu üstadım. Gövde teması dediğiniz gibi. Şalterin atmaması ilginç olduğu kadar anlaşılır bir durum çünkü oksit var. Yalnız kafama takılan birşey var. Öncesinde reaktör sürücüsü daha gürültülü çalışıyordu şuan sesi azaldı. Böyle bir devre kapasitif etki gösterir mi? İkinci sorum da şu sorunu ararken parafudurun bıçaklı sigortalarının atık olduğunu farkettim. Yıldırım diye düşündüm ama bundan kaynaklı olabilir mi? Üç sigorta da atık

Ekli dosyalar

• d1fa6479-059c-4d3a-9074-4b59e305d568.jpeg
    d1fa6479-059c-4d3a-9074-4b59e305d568.jpeg
    140 KB · Görüntüleme: 6
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Suçlu bulundu üstadım. Gövde teması dediğiniz gibi.
Evet, beklediğim sonuç buydu. Ölçüm yaparak mı, gözle kontrolle mi, bağlantıları sökerek mi, nasıl buldunuz kabloda sorun olduğunu, o detayı da belirtseniz güzel olur.

Böyle bir devre kapasitif etki gösterir mi?
Evet kapasitif toprak akımı akarak kapasitif çalışmasına neden olur.

sorunu ararken parafudurun bıçaklı sigortalarının atık olduğunu farkettim. Yıldırım diye düşündüm ama bundan kaynaklı olabilir mi?
Gerilim yükselmesi olduğunu ve bunun bu faz-toprak arızası sonucu olabileceğini düşünüyorum.

Çözüm
3 faz da atmış yalnız üstadım.

Kompaktan kabloları söktüm şalterde atlama olmadı. Söktüğüm kablolarla faz arasındaki gerilimlere baktım 2 kabloda da 160 V değer okudum. Kabloları baradan da söktüm barada değer sıfır kablolarda yine aynı değeri okudum. Kabloyu takip ettim ekteki görüntüde buldum. Gri kabloda da devre var ama kahverengi temiz.

Ekli dosyalar

• IMG_4771.jpeg
    IMG_4771.jpeg
    214.6 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
128,877
Kullanıcılar
451,005
Son üye
sait_pala

Yeni konular