Nötr hattı kontrol kalemi ile tespit edilir mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
videoyu sunan ustanın ağzından, çok paratik bir çözüm ama ne kadar sağlıklı kişiye göre, ustaya göre değişir.

Bu yöntemi yapmak isteyen için 2. kontrol kalemine dahi ihtiyaç yok ! Fazı kontrol kalemiyle tesbit edip kontrol kaleminin arka ucuna ( yaklaşık 20cm ) kablonun bir ucunu ,ikinci ucu da nötre temas ettirmek yeterli . Sabitlersek kontrol kaleminden gece lambası yapmış oluruz.

Kontrol kalemindeki neon lamba insan vücudundan toprak alarak yandığından, dokunma yerine bu yöntem de mantıklı.
Kontrol sonucu evde, plastik terlikle faz kontrolunde kontrol kalemi ışığı az yanıyor. Nötr'de hiç yanmıyor. Kontrol kalemi fazdayken kablo arkasına kablo değidirince de elden bir miktar toprak alarak çok az yanıyor. Kablo nötr'e değdirilince tam ışıldıyor.

Son düzenleme:
Kontrol kalemi lambası düşük amperle çalıştığı için çok hassas oluyor.
Nötür hattı kopuk olsa bile yanabilir.

Nötr hattının olup veya olmadığının kontrol edildiği bir videoya denk geldim. Gerçekliği hakkında işin ehli dostlardan bilgi almak istiyorum.

iyi bir elektrikçi asla ve asla kontrol kalemi kullanmaz .. kullanıyorsa zaten elektrikçi değildir ustadır .ki ben şirkette kontrol kalemi kullanan birini görürsem derhal çıkışını veririm.
SEBEBİDE ŞU
adam kontrol kalemini bakıyor çalışıyor . sonra çalışıyor lamba takıyor priz takıyor sonra düşüryor merdibvenden sonra arkadaşına diyorki atsana kontrol kalemini oda atıyor ama yakalayamıyor gene yere düşüyor şimdi bu kontrol kaleminin lambası yayı mayı sağlammı acaba ? allah bilir .
neyse baraya bakıyor elektrik yok . yapışıyor kalıyor .
sonra servet git mahkeme gel mahkeme . yaralandı bu kadar çile çekiyoz ölse allah bilir halimiz ne olacak ..

Verdiğiniz kıymetli bilgiler için hepinize canı gönülden teşekkür ederim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…