Nötr kopmasından korunma yöntemi hakkında

Monofaze prizden test .

Kırmızı siğorta priz fazı ( giriş )
Mavi siğorta sol priz nötr ( giriş )

NÖTR KOPUK

1.png

NORMAL

2.png

1 SIĞORTA KAPALI

3.png

2 SIĞORTA KAPALI

4.png

NORMAL CİHAZ ÜRÜN ÇALIŞIR

5.png

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar merhaba;https://tomzn.com.tr sayfasından TOVPD2-40-VA adlı ürünü kendi şirketimde test ettim. Nötr koparsa bu ürün monofaz olup üç fazlı sisteme üç adet bağlantısı gerekir, monofaz sistemde zaten böyle bir problem yok. Bu testi bana soran GENCER metodu sahibi Hocama teşekkürler ederim.
Test sonucunu da ekliyorum, sorularınızı buradan sorarsanız cevaplayabilirim.

Ekli dosyayı görüntüle 108722Ekli dosyayı görüntüle 108720Ekli dosyayı görüntüle 108725
Teşekkürler.
Gerilim koruma rölesinin asli görevi voltaj değerinin bozulmasında (+-) devreyi kesmek olmasindan hareketle test bunu ispatlamak icin mi yapıldı? Amacı kacirdim mi acaba?

Son düzenleme:
@arkaplan üstadımın sorularına ( sonradan kaldırmış) ; 3 adet monofaze fiyatı ,tek trifazeden birazcık daha ucuz olduğu için tercih ettim. İkinci bir neden trifaze gerilim koruma rölesi 3 fazlı su ısıtıcı gibi cihazlarda tercih edilmesi gerekir, evlerimizde üç fazlı alıcı hemen hemen yok gibi diye düşündüm.

@Erhan_TR üstadıma ; üçfazlı devrede 3 adet monofaze gerilim koruması uygulanırken konu başlığına atfen olurda nötr koparsa , kendine AC 380V gelince kendisi nasıl davranıyor gözlemek içindi.

videosu ;
daha da düzenlenecek

test raporu düzenlenmiş hali ekte:

Ekli dosyalar

• tomzn test.docx
    68.3 KB · Görüntüleme: 3
@arkaplan üstadımın sorularına ( sonradan kaldırmış) ; 3 adet monofaze fiyatı ,tek trifazeden birazcık daha ucuz olduğu için tercih ettim. İkinci bir neden trifaze gerilim koruma rölesi 3 fazlı su ısıtıcı gibi cihazlarda tercih edilmesi gerekir, evlerimizde üç fazlı alıcı hemen hemen yok gibi diye düşündüm.

@Erhan_TR üstadıma ; üçfazlı devrede 3 adet monofaze gerilim koruması uygulanırken konu başlığına atfen olurda nötr koparsa , kendine AC 380V gelince kendisi nasıl davranıyor gözlemek içindi.

videosu ;
daha da düzenlenecek

test raporu düzenlenmiş hali ekte:

Teşekkürler bilğiler için .testlein devamını bekleniz .

Kolay gelsin Sağlıcakla ...

Forum istatistikleri

Konular
128,773
Kullanıcılar
450,853
Son üye
technicalserviceemir

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri