nötr yerine topraklama

berkan usta nötür koptuğu zaman nasıl makinalar yansınki sadece çalışmaz nötür kablosuna dönüş verir o cihazlar sadece iki faz verdiyin zaman yakar nötür kesmesiyle cihazın yanacağını zannetmiyorum nötür kablosu kopupta kopan kabloya yanlışlıkla r veya s fazı verilirse makinalar o zaman yanar saygılarımı sunarım

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Işletme şartlarında genelde nötr ve toprak bir kullanılıyor tabi bu işletmede elektronik ve bilgisayarla çalışan cihazlarda sıkıntı çekiliyor ve yanmalarına sebep oluyor bu 1 ay önce başıma geldi bulumduğum santralde nötr ve toprak beraber ama elekronik cihazlar ve trafo topraklamaları için muhakkat sistemle bağımsız bir topraklama gerekli kolay gelsinn

peki arkadaşlar UPS varsa sistemde, onun nötr ve toprağını şebekenin nötr ve toprağı ile nasıl irtibatlarız veya irtibatlarmıyız??
ups'e zaten şebekenin nötr'ünü giriş çıkış yaparsın.toprak dersende ups için ayrıyetten bir tane topraklama yapmazsın tesisatta kullanılan topraklamayı kullanırsın.benim kullandığım ve gördüğüm yöntem bu.

berkan usta nötür koptuğu zaman nasıl makinalar yansınki sadece çalışmaz nötür kablosuna dönüş verir o cihazlar sadece iki faz verdiyin zaman yakar nötür kesmesiyle cihazın yanacağını zannetmiyorum nötür kablosu kopupta kopan kabloya yanlışlıkla r veya s fazı verilirse makinalar o zaman yanar saygılarımı sunarım

konuyla ilgili biraz daha araştırma yapın. nötr koptuğu zaman 220 volt la çalışan cihazlar 380 volta maruz kalabilirler.

sayın elektrokur bence bu konuyla ilgili siz de bir araştırma yapın. tek fazla çalışan bir cihaz nötr kopması ile ne zaman 380 volta maruz kalır bir tartışalım sizinle isterseniz. olur mu? Buyrun önce siz başlayın..

sayın elektrokur bence bu konuyla ilgili siz de bir araştırma yapın. tek fazla çalışan bir cihaz nötr kopması ile ne zaman 380 volta maruz kalır bir tartışalım sizinle isterseniz. olur mu? Buyrun önce siz başlayın..

bence tartışmayalım ben size anlatayım
dairemize R S T fazları geliyor
R fazını mutfağa bağlayalım
S fazını 7000 watt ani ısıtıcı şohbene bağlayalım
T fazını salona bağlayalım
salonda şöyle son sistem plazma televziyonumuz olsun fişe takılı vaziyette
şohbenimizide 3. kademeye getirip suyu açalım
son olarak daireye gelen nötrü keselim
bu işlemleri yaptıktan sonra tartışalım..
uygulamalı yaparsak daha net anlaşılır olur..
bu arada dier arkadaşlar denemesin lütfen önce sayın electrics nıckli arkadaşımız uygulamanın sonuçlarını yazsın.

evet kardeş ben denedim beynimde halen faz faz hatasını nötr keserek başaramadım.gerçek uygulama şeklinde yapma şansım olsa idi inan denerdim. uygulamaya gerek yok sen anlat ben anlarım diye ümit ediyorum. Hele bir anlat sen...

evet kardeş ben denedim beynimde halen faz faz hatasını nötr keserek başaramadım.gerçek uygulama şeklinde yapma şansım olsa idi inan denerdim. uygulamaya gerek yok sen anlat ben anlarım diye ümit ediyorum. Hele bir anlat sen...

Aslında anlaşılmayan bir durum olmaması lazım fakat tekrar yazayım şohbenin bağlı olduğu faz nötr kesildiği zaman resistans üzerinden dolaşarak nötrün bağlı olduğu yerlerin bütününde görülür.
dolayısıyla siz salondaki televziyonun bağlı olduğu prizi ölçü aletiyle kontrol ederseniz 380 voltu görürsünüz

cevap yazmadınız syn. electrics

Onun şimdi çok işi var başka nicklerden girip aklı sıra cambazlık yapıyor bizde sazanızya yedik...
Şah-mat olunca küplere bindi nasıl saldıracağını şaşırdı :D
Bu konuda yazdıklarını görünce mesleki bilgisininde zayıf olduğunu anladım üç faz dengesiz yüklenmede nötr kopunca fazlara ait yüklerin empedanslarına(dengesizliğe) göre gerilimlerin değişeceğini ve hasar görebileceğini kabul etmiyor ve bilmiyor. Böyle bir olaya hiç şahit olmamış ondan sonra bana sayfalar dolusu tecrübelerinden bahsediyor...

yazısını alıntı yapayımda inkar edip değiştirmesin :D

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,101
Kullanıcılar
451,420
Son üye
harun45

Yeni konular

Geri