Nasıl Bir Sensör Kullanmalıyım

accord_sdt

Üye
Arkadaşlar merhaba bir bant sitemi düşünün, bu bant a değişik boy ve genişliklerde sunta veriliyor her verilen suntanın yanlarında 2 şer adet delik delinmiş vaziyette benim istediğim sunta bant dan geçerken o deliklere geldinde bir pals verecek bir sensör!! nasıl bir çalışma yapmalıyım tavsiyesi olan arkadaşların fikirlerini bekliyorum şimdiden teşekkür ediyorum..

Delikler hep aynı noktaya denk geliyorsa ve delik çapları yeterli ise... Reflektörlü veya Karşılıklı tip Optik sensörlerden kullanabilirsiniz... Sunta yüzeyinden yansıma olabileceğinden. Reflektörlü olan sorun çıkarabilir...

Ertek68 bey delik yerleri sürekli değişiyor çapları ve derinlikleri hep aynı sunta bant üzerinden yatay şekilde geçerken deliklere geldiği an bir pals almam lazım ama nasıl :)) yinede tsk ederim

accort-std.jpg

Tek çözüm lazer sensör gibi görünüyor ,ışın deliklere geldiği anda mesafe algılama değişeceğinden bir puls alınabilir,ama fiyatları oldukça yüksek.

freedom33 bey aklıma gelmişti fakat tam olarak nette bulamadım bir sorunda ışın deliğe geldiğnde mesafe uzayacak bu değişkenliğe uyum sağlacak bir lazer sensör varmı pek bilgim yok siz bilgi sahibiyseniz paylaşırsanız memnun olurum

Sn. accord_sdt bu farklı büyüklüklerdeki suntaların banttaki konumları ve deliklerin tam olarak nerede olduğunu daha açık yazabilirmisiniz. Yada resimleri burada paylaşabilirmisiniz.
Zira; Delikler bant yüzeyine göre farklı yüksekliktelerse sensör önüne denk gelmeyeceklerdir. Yada suntaların deliklerinin olduğu yanları bant üzerinde sensörün yerleştirileceği tarafa hep aynı mesade geçmeyip gelişi güzel bırakılıyorsa hiç bir sensör iş görmeyecektir. (Cisim tanıma hariç)

Sn. accord_sdt bu farklı büyüklüklerdeki suntaların banttaki konumları ve deliklerin tam olarak nerede olduğunu daha açık yazabilirmisiniz. Yada resimleri burada paylaşabilirmisiniz.
Zira; Delikler bant yüzeyine göre farklı yüksekliktelerse sensör önüne denk gelmeyeceklerdir. Yada suntaların deliklerinin olduğu yanları bant üzerinde sensörün yerleştirileceği tarafa hep aynı mesade geçmeyip gelişi güzel bırakılıyorsa hiç bir sensör iş görmeyecektir. (Cisim tanıma hariç)
hemen resim yüklüyorum

ertek68 bey öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum. Suntaların bantdaki konumları yatay şekilde. suntanın bant üzerinde düzgün yürümesi için delik tarafı sabit diğer taraf hareketli dayama demiri ile yapmayı düşünüyorum, Örneğin sunta genişligi 25 cm ise dayama demiri açılıcak sesör ile dayama demiri arası 25 cm olacak vsvs. Sunta kalınlığı değişmiyor delik çapları ve sunta üzerindeki delik yükseklikleri hep aynı. Tek değişken sensör için deliklerin kendi aralarındaki mesafe onunda sensör için bir sorun yaratacağını tahmin etmiyorum lakin daha nasıl bir sensör kullanmam gerektiğini bulamadım.Dediğiniz üzere bir resim yükledim umarım açıklayıcı olmuştur bakıp fikir verirseniz memnun olurum..

Forum istatistikleri

Konular
128,840
Kullanıcılar
450,935
Son üye
oqzknt

Yeni konular

Geri