NH Seçimi

zapotek

Üye
Herkese Merhaba;

Arkadaşlar devreye alacağım soft starterların girişine bıçaklı sigorta koyacağaım. Şimdi elimde 00 boy sigorta kutusu var. Fakat kataloğunda 1 boy sigorta koymamızı gerektiğini söylüyor. sorum şu: korunacak bir elemanın gerisine 0 boy ya da 1 boy aynı akımda bıçaklı sigorta koysam aynı işi görmez mi? 0 boyun da 1 boyun da 125 amperlik olab buşonlu sigortaları mevcut.

bu boy farkları nereden kaynaklanmaktadır?

evet 630 A için sanırım birtek 3 boyda var ama 125 A için hem 0 boy hem 1 boy sigortalar mevcut.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Soft starterlerin başına,NH sigorta yerine,TMŞ koymak daha uygundur.1 boy NH gövde
için,125 Amp. sigorta buşonu koymanız mümkün.Eğer,NH buşon koymak isterseniz,tristör
sigortası koymanız daha uygun olur.Bu durumda,sigorta atmasına karşılık,faz koruma yap-
manız gerekir.

softstarterı onune nh hızlı sigorta koymak gerekir.abb firması hızlı sigorta kullanılmadan bozulan softstarterları garanti kapsamına sokmamaktadır.ayrıca katalogda verılen boy ve sigorta değerler kullanmanız daha uygun olur.ama aynı amper değerindekılerde 0 yada 1 boy olması bence farketmez.

Uzun süre geçmiş ancak bilgi amaçlı yazmak istedim.Soft startarlerin önüne eskiden iki cins nh sigorta peşi sıra konurdu , gL serisi hat koruma için ve aR serisi hızlı sigorta cihazı korumak için.Ancak gelişen teknoloji çerçevesinde artık her iki sigorta tek NH gövdesinde birleşmiş ve gS serisi hızlı sigortalar ortaya çıkmıştır.

Uzun süre geçmiş ancak bilgi amaçlı yazmak istedim.Soft startarlerin önüne eskiden iki cins nh sigorta peşi sıra konurdu , gL serisi hat koruma için ve aR serisi hızlı sigorta cihazı korumak için.Ancak gelişen teknoloji çerçevesinde artık her iki sigorta tek NH gövdesinde birleşmiş ve gS serisi hızlı sigortalar ortaya çıkmıştır.

uzun bir süre daha geçmiş ancak siz arkadaşlarımdan bir sorum olacak.
ABB nin kataloğunda 45kw lık soft starter için bussmann marka 315 A 690 V sigorta koyulması gerektiği belirtilmiş. akım değerinde mi bir problem var yoksa ben mi yanılıyorum?

Fiyatları ucuz olan Soft starterlarda termik koruması olmadığı için öncelikli olarak termik röle kullanmak gerekiyor. Birde ürretici firmalar soft starter içersindeki yarı iletken malzemelerin kısa devrelere karşı daha duyarlı olan hızlı sigortaların kullanılmasını tavsiye ediyor. 2 ürünü birden kullanıca dolayısıyla maliyet artıyor. Piyasada soft starterler için genelde termik manyetik şalterlerle koruma yapılıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Geri