OG hattından kapasitif ceza yardım lütfen

sfenks1984

Üye
Merhaba arkadaşlar. Bir kamu kuruluşu olan işyerimizde Tedaş'tan özel tahsisli OG Swallow tipi Havai enerji iletim hattımız mevcuttur. Elektrik sayacımız işyerinden 7 km uzakta yani Tedaş'tan teslim aldığımız noktada. Bu 7 km'lik mesafedeki kapasitif yüklenmeden dolayı kapasitiften ceza yemekteyiz. Ben işyerinde çekilen yük durumu sabit olduğu zaman cos Q değerini değiştirerek uzun süreden beri manuel kontrolla bunun önüne geçmekteyim. Ancak çekilen yükün arttığı ya da azaldığı zamanlarda cezaya girmekteyiz.

Bugün 7 km'lik hattın enerjili iken işyerini 4 saat boyunca jeneratörle besledim ve elektrik sayacından okuduğum kadarıyla kapasitif endeksin 64kwatt yani saatlik olarak 16 kwatt arttığını gördüm.

Şimdi hattaki saatlik bu 16 kWatt kapasitif yükü kompanze etmek için şönt reaktör kullanmayı düşünüyorum. Bu Şönt reaktörü sizce hattın başına (elektrik sayacının bulunduğu yer) mı yoksa hattın sonundaki trafo sonuna mı koymam gerekir ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şönt reaktörünüz sanırım alçak gerilim ile beslenecek. Hat başındaki sayacın orda alçak geriliminiz var mı?
Normalde, sayaçtan sonra herhangibir yerde durması yeterlidir.
Ama şuna dikkat edin: Kompanzasyon akım trafolarından önce konulmalıdır. Yoksa röle reaktörlerin yükünü de görüp onu da kompanze etmeye çalışır ve ortaya çıkmaz bir sarmal oluşur.
Şimdiden kolay gelsin...

evet şönt reaktör alçak gerilim ile beslenecek. Elektrik gidiş yönündeki ekipmanlar dizilimi 1)Elektrik sayacı 2) 7 km'lik hat 3) trafo 4) kompanzasyon panosu ve dağıtım panoları.

Şönt reaktörü dağıtım panosu ve kompanzasyon panosunun gerisinde olan trafo odasındaki trafonun sekonderine bağlamayı düşünüyorum. Bana kalırsa işlem normal. Ancak bu konuyla ilgili bilgi almak için görüştüğüm bir firma Orta gerilimde meydana gelen bir kapasitif yüklenmeyi ancak orta gerilime yapacağım bir işlemle kompanze edebileceğimi söyledi ve şönt reaktörü hatbaşına koymam gerektiğini söyledi. Ben de durum böyle olunca iice kararsız kaldım. Tam emin olmadan boşyere bir masraf yapmak da istemiyorum.

Normal olarak şu şekilde bir sesli düşünürsek eğer:
Bizim işletmemizde ölçüm primerden (OG tarafından) olduğunda, devrede hiç yük yokken trafonun boşta iken sarfettiği indüktif gücü kompanze etmek için bağladığımız sabit kondansatörler AG tarafındadır. Yani OG'deki bir reaktif gücü (indüktif veya kapasitif) AG tarafındaki başka bir reaktif yükle (kapasitif veya indüktif) dengeleyebiliyoruz.
Bu durumda da sizin hattınızın OG tarafındaki kapasitif yükü dengelemek için AG arafından şönt reaktör bağlanabilir. Ki uygulamasını da görmüştüm vakti zamanında: Ölçümü hatbaşından OG'den olan yaklaşık 20km'lik bir havai hat ve sonunda da 1 km'lik XLPE kablonun kapasitif yükü AG'deki şönt reaktörle dengeleniyordu.

Ben de aynı görüşteyim, trafonuzun sekonderi en uygun yer. İster sayacın hemen önüne (uygulaması zor) ister sonuna fark etmez.

Sayı artarsa, karar vermeniz kolaylaşır diye yazıyorum, AG tarafına, kompanzasyon panosuna koymanız yeterlidir. Sayın genç arkadaş'ın da belirttiği gibi, kompanzasyon akım trafosundan önce besleme almanız kesinlikle şart.
Sayın dinamik yazım hatası yapmış olabilirsiniz, sayaçtan önce şönt reaktör koymak bir işe yaramayacaktır, farketmez demişsiniz, farkeder.Ancak arkadaşımız, tesisin kamu kurumu olduğunu yazmış.Ödenecek cezayı ödeyen de kamu kuruluşu, cezanın ödendiği kurum da kamu kuruluşu , o yüzden fark etmez diyorsanız, ona bir şey diyemem :)

Arkadaşlar hepinize teşekkürler verdiğiniz değerli cevaplarınız için. Artık 16 Kvar'lık şönt reaktörün siparişini vereyim. Umarım sorun çözülür artık.

Bu arada m-usta-fa arkadaşım Elektrik özelleşti bizim bölgede. Halk dilinde Tedaş diyorum. Ödediğimiz cezalar patronları zengin edecek yani :) Kolay gelsin...

Sayı artarsa, karar vermeniz kolaylaşır diye yazıyorum, AG tarafına, kompanzasyon panosuna koymanız yeterlidir. Sayın genç arkadaş'ın da belirttiği gibi, kompanzasyon akım trafosundan önce besleme almanız kesinlikle şart.
Sayın dinamik yazım hatası yapmış olabilirsiniz, sayaçtan önce şönt reaktör koymak bir işe yaramayacaktır, farketmez demişsiniz, farkeder.Ancak arkadaşımız, tesisin kamu kurumu olduğunu yazmış.Ödenecek cezayı ödeyen de kamu kuruluşu, cezanın ödendiği kurum da kamu kuruluşu , o yüzden fark etmez diyorsanız, ona bir şey diyemem :)

Aslında ifadem şöyle doğru, sayacın önündan kastım sayaçla işletme arasındaki herhangi yer (sayacın işletme tarafı). Sayacın görmediği bir şey elbette işe yaramaz:)

ben eski bir tedaş çalışanı olarak bu uygulamayı yaptım.şöntreaktörü trafonun ag(sekonder)kısmına baglamanız gerekir ama bunu yapmadan önce sayaç baglantınızın kontrolunu yapmanızı tavsiye ederim.artı bu şönt reaktörde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

hocam büttün ustalarımın dediği gibi olaya birde benim fikrimle bak sen og den ölçülen bir yerde trafo yu kompanze ederken sabit kondansatör kullanmıyormusun evet bunuda aynı mantıkla yap reaktörü akım trafolarından önce bir sigorta ile tak hiç bir sorunun kalmaz hayırlı işler

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri